Liczba osób w rodzinie a kredyt

To od Twojej zdolności kredytowej w dużej mierze zależy to, czy otrzymasz dany kredyt, czy też nie. Wpływ na nią ma wiele czynników, a każdy bank indywidualnie podchodzi do jej oceny. Warto jednak wiedzieć, że jednym z czynników, który wpływa na zdolność kredytową, jest liczba osób w gospodarstwie domowym i to ile z nich utrzymujesz. Na myśl nasuwa się więc także pytanie, czy dziecko wpływa na zdolność kredytową i czy przez nie jesteśmy mniej wiarygodni dla banku?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zanim dowiesz się, jak dzieci wpływają na Twoją zdolność kredytową to warto, abyś wiedział, czym owa zdolność tak właściwie jest. Najprościej mówiąc, jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu, który został mu udzielony przez bank. Za każdym razem, gdy ktoś ubiega się o kredyt, bank sprawdza jego zdolność kredytową, aby upewnić się, czy dana osoba jest w stanie spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami. Taka osoba powinna być w stanie utrzymać się oraz spłacić raty kredytu z pieniędzy, które ma do dyspozycji co miesiąc.

Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Żaden bank z pewnością nie udzieli kredytu osobie, której zdolność kredytowa nie wskazuje na to, że dana osoba poradzi sobie ze spłatą kredytu i jego odsetek. Bank, który analizuje zdolność kredytową swojego klienta, bierze pod uwagę wiele czynników. Łatwo jest się domyślić, na jakie rzeczy większość instytucji zwraca uwagę i jakie są kluczowe czynniki podczas oceny zdolności kredytowej.

Dla banku istotna jest przede wszystkim wysokość dochodów klienta oraz to, w oparciu o jaki rodzaj umowy jest zatrudniony. Osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, mogą znacznie poprawić swoją zdolność kredytową w oczach banku.

Istotne są także zobowiązania, które spłacaliśmy do tej pory oraz to, jaka jest wysokość naszych obecnych kredytów. Bardzo ważne jest budowanie swojej dobrej historii kredytowej i dbanie o to, aby nie spóźniać się ze spłatą swoich kredytów. Jeśli dasz się poznać instytucjom finansowym jako dobry kredytobiorca, to chętniej będą Ci one udzielać kredytów.

Bank weźmie też pod uwagę Twój wiek, stan cywilny, wykształcenie oraz to ile osób utrzymujesz. I tu pojawia się odpowiedź na pytanie, czy zdolność kredytowa może obniżyć się przez dzieci? Niestety tak, i wiele banków obniża zdolność kredytową osób, które mają choć jedno dziecko.

Dlaczego dziecko zmniejsza zdolność kredytową?

Jest tak, ponieważ dzieci wiążą się z wydatkami i im starsze jest dziecko, tym więcej może nas kosztować jego utrzymanie. Banki szacują, że utrzymanie jednego dziecka to koszt od 200 do 700 złotych miesięcznie. Do oceny zdolności kredytowej nie są brane pod uwagę dzieci pełnoletnie, które pracują, a jedynie te, które pozostają na utrzymaniu rodziców i dalej się uczą.

Osoby, które posiadają wielodzietne rodziny i zarabiają tyle samo co singiel, który dzieci nie posiada, w większości banków, będą miały niższą lub taką samą zdolność kredytową co osoba samotna. Banki najprzychylniej podchodzą do młodych małżeństw, które nie mają dzieci i to one zazwyczaj mogą pochwalić się dobrą zdolnością kredytową. Zanim więc złożysz wniosek o kredyt, zastanów się jak poprawić swoją zdolność kredytową https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ i być wiarygodniejszym klientem dla banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here