Jak długo czeka się na otrzymanie zwrotu podatku z Niemiec

Polacy chętnie wybierają zachodniego sąsiada jako miejsce, w którym można dodatkowo zarobić, aby podreparować domowy budżet. Jednak warto wiedzieć, że każda osoba legalnie zatrudniona w Niemczech ma obowiązek rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym (Finanzamt). Dla obcokrajowców ten proces może być skomplikowany – złożenie deklaracji podatkowej za zachodnią granicą różni się od przepisów obowiązujących w Polsce, a w dodatku bariera językowa może skutecznie utrudnić tę czynność. Ile trzeba czekać na otrzymanie zwrotu podatku z Niemiec? O co należy zadbać rozliczając się z Finanazamtem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z obowiązkiem podatkowym w Niemczech znajdziesz w poniższym artykule!

Składanie deklaracji podatkowej w Niemczech – co trzeba wiedzieć?

Jeśli zamierzasz zatrudnić się w niemieckiej firmie, warto poznać kilka podstawowych informacji o prawie podatkowym obowiązującym w tym kraju. Przede wszystkim system fiskalny geograficznych sąsiadów opiera się na istnieniu klas podatkowych. To, do jakiej klasy trafisz, zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji finansowej oraz rodzinnej.

  • Klasa pierwsza skierowana jest do podatników prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli do singli, rozwodników lub osób, które doświadczyły straty małżonka. Do tej grupy zaliczają się także Polacy, którzy zostawili rodzinę w kraju i spędzają co najmniej 183 dni w ciągu roku na terenie Niemiec.
  • Druga grupa podatkowa obejmuje rodziców, którzy w pojedynkę wychowują swoje dzieci i mogą liczyć na wsparcie socjalne.
  • Klasa trzecia to jedna z propozycji stworzona z myślą o małżeństwach. Ta grupa jest szczególnie korzystna, jeśli druga osoba w małżeństwie osiąga znacznie wyższe dochody.
  • Osoby, które zawarły związek małżeński i zarejestrowały się na terenie Niemiec po przyjeździe, automatycznie zostają przyporządkowane do klasy czwartej.
  • Do piątej klasy trafiają osoby, których partnerzy życiowi zmienili swoją grupę na trzecią.
  • Ostatnia, szósta klasa obejmuje jednostki, których nie dotyczy pełen obowiązek podatkowy.

Wszyscy podatnicy są zobowiązani do dostarczenia kompletu dokumentów. Jeśli niemiecki urząd skarbowy nie otrzyma wszystkich wymaganych świadczeń, rozliczenie z Finanzamtem nie będzie możliwe. Na bazie informacji zawartych w dokumentach urzędnicy mogą obliczyć zobowiązanie podatkowe konkretnej osoby i sprawdzić wysokość zniżki odprowadzanej na ten cel. Jakich dokumentów nie może zabraknąć w komplecie składanym w Finanzamt?

  • Prawidłowo wypełnionej deklaracji podatkowej;
  • świadczenia zawierającego informację o wysokości uzyskanego dochodu;
  • potwierdzenia praw do zniżek oraz ulg, z jakich podatnik chce skorzystać.

Ile czeka się na otrzymanie zwrotu podatku z Niemiec?

Dla wszystkich osób rozliczających się z niemieckim urzędem skarbowym jedną z najważniejszych informacji jest to, kiedy otrzymają zwrot podatku. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Finanzamt nie jest zobowiązany do wyznaczenia konkretnej daty przelania środków na konto podatnika (przeważnie cały proces trwa od 3 do 6 miesięcy). Jednak obowiązuje jedna prosta zasada – im wcześniej złoży się deklarację podatkową, tym szybciej otrzyma się zwrot podatku z Niemiec. Jeśli zatem zależy Ci na czasie, warto zlecić rozliczenie się z fiskusem specjalistom z biura rachunkowego. Dopilnują oni, aby wszystkie dokumenty zostały wypełnione prawidłowo i dostarczone możliwie najszybciej do odpowiedniego niemieckiego urzędu skarbowego.

Ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej u zachodniego sąsiada to koniec lipca roku następującego po roku, za który chcesz się rozliczyć z fiskusem. Nie warto jednak czekać na dopełnienie obowiązku aż do ostatniej chwili. Podatnicy, którzy składają swoje zeznania podatkowe w lipcu muszą czekać najdłużej, ponieważ wnioski są rozpatrywane według kolejności, w jakiej zostały złożone. Aby otrzymać zwrot podatku z Niemiec jak najszybciej, warto dopełnić wszystkich obowiązków już na samym początku roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here