Firma w Niemczech – koszty prowadzenia działalności

Kosztów prowadzenia działalności w Niemczech nie da się ujednolicić. W zależności od rodzaju działalności, na jaką się zdecydujemy, będziemy zmuszeni ponieść inną kwotę ubezpieczeń, ale też kosztów związanych stricte z prowadzeniem firmy. W Niemczech z całą pewnością mamy do czynienia z szerszym zakresem świadczeń na wysokim poziomie. Podejmując działalność na terytorium Niemiec, możemy zarejestrować firmę na miejscu lub w Polsce, świadcząc usługi transgraniczne. Przyjrzyjmy się zatem temu, co najważniejsze, czyli składkom ubezpieczeniowym, jak wyglądają w naszym kraju, a jak w Niemczech.

Polskie realia – ubezpieczenia społeczne

W Polsce właściciele firm muszą naliczać składki ubezpieczeniowe od podstawy miesięcznej, która jest z góry narzucona. Jest to obecnie minimum 2704,31 zł, co przekłada się na składki ubezpieczeniowe w comiesięcznej kwocie 840,76 zł. To kwota obejmująca ubezpieczenia: zdrowotne, emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Składkę zdrowotną można odliczyć od podatku. Do kast ZUS-u płacimy ostatecznie 517,68 zł miesięcznie. Koszty ubezpieczeń są w Polsce niższe, jeśli rejestrujemy działalność po raz pierwszy lub od zawieszenie poprzedniej działalności minęło co najmniej 5 lat. Tu koszt będzie wynosił nieco ponad 300 zł.

Niemieckie realia – koszty ubezpieczeń

Od 1 stycznia 2009 roku wprowadzono w Niemczech obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, które można opłacać do państwowej lub prywatnej kasy ubezpieczeniowej.

Przykładowe wyliczenia składek na prywatne ubezpieczenie zdrowotne:

  • mężczyzna, samotny, 31 lat przy wkładzie własnym w wysokości 3000 euro zapłaci 170 euro
  • mężczyzna, samotny, 31 lat bez wkładu własnego zapłaci 400 euro
  • mężczyzna, samotny, 40 lat zapłaci 210 euro
  • mężczyzna, 40 lat z żoną i trójką dzieci zapłaci 634 euro

Jak widać obowiązuje zasada, że opłaty na ubezpieczenie są wyższe, im osoba jest starsza. Za dzieci i niepracującą żonę składki ustalaneindywidualnie.

Firma w Niemczech – koszty prowadzenia działalności

Rentenversicherung

Składka emerytalna to dodatkowa składka naliczana w Niemczech od dochodu brutto. Wynosi 19,9%. Osoby, które rozpoczynają dopiero działalność, przez 3 lata mogą skorzystać z okresu zwolnienia od składki. Składka emerytalna obowiązkowo dotyczy rzemieślników, opiekunki oraz osoby wykonujące prace chałupnicze. Pozostałe osoby mogą z tego ubezpieczenia zrezygnować. Niemniej jednak na starość nie będą wówczas uzyskiwały świadczenia emerytalnego.

Podsumowując w Polsce zmuszeni jesteśmy do odprowadzania do ZUS-u ponad 500 zł miesięcznie. W Niemczech może być to nawet koszt 100 euro, ale wówczas zmuszeni będziemy do indywidualnego leczenia. Jeśli co miesiąc będziemy płacić nieco ponad 400 euro, w Niemczech skorzystamy z wysokiej jakości opieki zdrowotnej, a na starość wysokiej emerytury, która zapewni nie tylko potrzeby pierwszego rzędu jak w wielu przypadkach wygląda to w naszym kraju. Wybór pozostaje oczywiście do nas. Warto go dokładnie przemyśleć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here