Niemiecka gospodarka od lat zalicza się do ścisłej światowej czołówki pod względem dynamiki rozwoju. Niemała w tym zasługa naszych rodaków – według danych niemieckiego urzędu statystycznego z 2021 roku za naszą zachodnią granicą żyje ponad 800 000 osób posiadających wyłącznie polskie obywatelstwo. Zdecydowana większość z nich pracuje, a więc także odprowadza podatek dochodowy w Niemczech. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się z niemieckim fiskusem.
Jak rozliczyć się z niemieckiego podatku?
Na wstępie warto zaznaczyć, że rozliczenie z niemieckim fiskusem w niektórych przypadkach jest wyłącznie dobrowolne. Jednak nawet w sytuacji, gdy podatnik nie ma obowiązku składania zeznania, warto to zrobić, ze względu na możliwy zwrot podatku z Niemiec. Deklarację podatkową u naszych zachodnich sąsiadów można złożyć nawet za 4 lata wstecz, a termin na przekazanie dokumentów fiskusowi upływa 31 lipca każdego roku. Warto dowiedzieć się, też jakie ulgi przysługują podatnikowi oraz które dokumenty są niezbędne do prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego.
Jakie dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec?
Szybkie otrzymanie zwrotu podatku umożliwia terminowe przekazanie wszystkich dokumentów, m.in.:
- Lohnsteuerbescheinigung, czyli informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach,
- druku UE/EOG, potwierdzającego dochody osiągane w Polsce,
- dokumentów potwierdzających koszty uzyskania przychodu, podlegające potrąceniom od podatku,
- informacji o świadczeniach pobieranych na dzieci.
Fachowe wsparcie
Niewątpliwie sporym ułatwieniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii lub biura księgowego, oferujących rozliczanie dochodów z Niemiec.
Specjaliści zapewnią kompleksowe wsparcie, dopilnują terminów oraz pomogą w zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów.