Decydując się na zamieszkanie w Niemczech, pracę lub samozatrudnienie, warto wiedzieć, że wysokość odprowadzanego w tym państwie podatku uzależniona jest od klasy podatkowej, do której zostają przyjęci podatnicy. Klasy te są określane na podstawie kart podatkowych. Należy pamiętać, że w ramach meldunku osób samotnych w Niemczech przypisana jest im automatycznie pierwsza klasa podatkowa. Mając dzieci, zobowiązani jesteśmy do dostarczenia ich aktów urodzenia. Wówczas możemy otrzymywać Kinderfreibetrag.
Jeśli chodzi o meldunek małżeństwa, dostaje ono automatycznie kombinację klas podatkowych 4/4. W każdej chwili można dokonać zmiany, przesyłając do niemieckiego urzędu skarbowego odpowiedni wniosek o inną kombinację. Każdego miesiąca pracodawca pobiera z urzedu skarbowego informację o aktualnym stanie klasy podatkowej i dopiero na jej podstawie wylicza wynagrodzenie.
Niemieckie klasy podatkowe
Klasa I dotyczy żyjących osobno małżonków oraz osób samotnych. W tym wypadku mamy do czynienia z miesięcznym dochodem wolnym od podatku wynoszącym 945 euro.
Do klasy II zalicza się osoby samotnie wychowującej dzieci. Miesięczny dochód wolny od podatku wynosi tutaj 1.077 euro.
Klasa III dotyczy wdowców lub małżonków, z których jedno wybrało V klasę podatkową bądź jest osobą niepracującą. Dochód wolny od podatku wynosi w tej klasie 1.788 euro miesięcznie.
W klasie IV mamy do czynienia z dochodem wolnym od podatku w kwocie 945 euro, a dotyczy ona małżonków, z których jedno także wybrało klasę IV.
V klasa dotyczy małżonków, z których jedno wybrało III klasę podatkową. Tu miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 105 euro.
Ostatnia VI klasa podatkowa dotyczy osób samotnych, jak również małżonków wykonujących więcej niż jedną pracę. Jest to klasa podatkowa odnosząca się do drugiej pracy. Tutaj miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 0 euro.
W jaki sposób dowiedzieć się o swojej aktualnej klasie podatkowej?
Jak już zostało wspomniane, osoby nieposiadające dzieci automatycznie przypisane zostają do I klasy. Od 1 stycznia 2013 roku w Niemczech funkcjonuje elektroniczna karta podatkowa. Zawiera ona wszelkie dane podatnika w tym również informację o aktualnej klasie podatkowej. Aby dowiedzieć się, jaką klasę posiadamy, należy udać się do niemieckiego urzędu skarbowego, który co miesiąc ma bieżące informacje na ten temat. Wniosek o przesłanie informacji o klasie podatkowej, do której należymy, można przesłać drogą elektroniczną, zapytać mailowo.
Jaka klasa podatkowa, gdy jedno z małżonków mieszka w Polsce?
To stosunkowo często zadawane pytanie, dlatego warto znać odpowiedź, zanim pojawi się tego typu problem. W tym wypadku należy pamiętać, że jeśli zarobki w minimum 90 procentach podlegają podatkowi dochodowemu w Niemczech, przypisana zostaje III klasa podabtkowa.
W tym, jak również innych przypadkach można dokonać zmiany w urzędzie skarbowym, składając stosowny wniosek. Co więcej, pracujący małżonek ma kolejny obowiązek dołączenia do rozliczenia podatkowego zaświadczenie o zarobkach drugiego z małżonków mieszkającego i pracującego w Polsce.
Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to, czy lepiej rozliczać się wspólnie, czy osobno. Jeśli zarobki małżonka, który mieszka w Polsce, są mniejsze, rozliczyć opłaca się wspólnie w Niemczech. Należy pamiętać jednak o dołączeniu zaświadczenia o zarobkach małżonka w Polsce. Warto wiedzieć, że istnieje w takim wypadku możliwość dokonania odliczeń z tytułu rozłąki z rodziną.
Kto musi rozliczać się w Niemczech?
Dochód wyższy niż 8.820,00 euro na osobę w przypadku kawalera lub panny lub 17.640,00 euro na osobę uzyskany w danym roku zobowiązuje do wypełnienia deklaracji podatkowej. Ostatecznym terminem na rozliczenie się z fiskusem jest data 31 maja danego roku.
Warto pamiętać, że w przypadku osób zatrudnionych, jak również emerytów w Niemczech obowiązują specjalne regulacje. Od 2017 roku termin rozliczenia dla powyższej grupy osób zostanie wydłużony i będzie to 31 lipca. Zwłoka w czasie zobowiązuje do uiszczenia kary pieniężnej na rzecz urzędu skarbowego.
Rozliczenie podatkowe zatrudnionych w Niemczech dotyczy poniższych sytuacji:
- Osoba uzyskała oprócz wynagrodzenia świadczenia wyższe niż 410 euro na rok (zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy, zasiłek wychowawczy).
- Osoba uzyskała dodatkowe przychody przekraczające granicę 410 euro rocznie.
- Osoba uzyskiwała w danym roku wynagrodzenie od kilku pracodawców, które nie zostały opodatkowane w sposób ryczałtowy.
- Jedno z małżonków otrzymywało wynagrodzenie z ramach zatrudnienia, a drugie posiada II lub V klasę podatkową.
- Miał miejsce rozwód, a w tym samym roku jedno z małżonków zawarło związek małżeński.
- Partnerzy z dziećmi żyjący w nieformalnym związku
W Niemczech można rozliczać się samodzielnie, albo zlecić rozliczenie podatkowe doradcy podatkowemu. Można skorzystać także z pomocy specjalnych stowarzyszeń funkcjonujących na zasadach członkowskich, do których odprowadza się roczną składkę. Jej wysokość uzależniona jest od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Bez najmniejszych obaw można skorzystać z następujących stowarzyszeń: Steuerring, VLH, Aktuell/Verein.
Warto pamiętać, że rozliczenie podatkowe w Niemczech jest obowiązkowe dla emerytów, gdy emerytura jest wyższa niż 1.500 euro miesięcznie, a dotychczas nie miało miejsca rozliczenie podatkowe.
Bezwzględnie zobowiązani do złożenia oświadczenia podatkowego są w Niemczech: osoby pracujące na własny rachunek, rolnicy i leśnicy.
O dobrowolnym rozliczeniu podatkowym w Niemczech
W Niemczech okazuje się, że niektóre z dobrowolnych rozliczeń podatkowych okazują się bardzo korzystne. Tak sprawa wygląda na przykład w ramach odliczeń wysokich kosztów wydatków ponoszonych za dojazdy do miejsca pracy lub w związku z chorobą, a dokładnie wydatkami na okulary czy medykamenty. Takie dobrowolne rozliczenie nazywa się w Niemczech „Antragsveranlagung”. Za szczególną jego zaletę należy uznać fakt, że można złożyć je do czterech lat wstecz. Warto więc zastanowić się, czy przypadkiem nie będzie ono dla nas korzystniejsze niż rezygnacja z rozliczenia.
Wygodne rozliczenie online
Jedną z możliwości na rozliczenie podatkowe w Niemczech jest droga elektroniczna. Rozliczenia podatkowe internetowe są wygodne, proste i szybkie. W tym wypadku można skorzystać z usług jednej z wiodących firm smartsteuer.de. W przypadku tej platformy mamy do czynienia z niskimi cenami oraz przyjaznym menu. Kolejną ciekawą alternatywą jest platforma steuermachen.de. Rozliczenia w jej przypadku wykonują kancelarie podatkowe współpracujące z firmą Steuermachen. To najprostszy sposób na złożenie oświadczenia podatkowego, ponieważ tu nie wprowadzamy żadnych danych samodzielni. Całość rozliczenia zlecamy firmie, której dostarczamy konkretne niezbędne zaświadczenia.
Jakie są potrzebne zaświadczenia do rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym w Niemczech?
Oddając rozliczenie podatkowe do otrzymania decyzji z urzędu skarbowego dzielić nas będą od 5 do 8 tygodni. Należy pamiętać, że niemieccy urzędnicy nie mają z góry ustalonego terminu na rozpatrzenie naszego rozliczenia podatkowego. Rozpatrują je chronologicznie, czyli według dat ich przesłania. Im wcześniej więc zdecydujemy się na złożenie oświadczenia podatkowego, tym szybciej uzyskamy decyzję, a jednocześnie też zwrot nadpłaconego podatku. Warto pamiętać, że deklaracje, które zostaną złożone drogą elektroniczną, zostaną rozpatrzone w pierwszej kolejności.
Składając deklarację podatkową, będziemy zmuszeni posiadać poniższe zaświadczenia:
- zaświadczenie o świadczeniach w miejscu wynagrodzenia (zasiłek dla bezrobotnych)
- zaświadczenie o podatku od dochodu z kapitału bądź o zaliczce na podatek od odsetek
- zaświadczenie o datkach
- zaświadczenie o nadzwyczajnych wydatkach
- zaświadczenie o niepełnosprawności
- zaświadczenie o kosztach ponoszonych z tytułu łożenia na kogoś
- zaświadczenie o studiach dziecka
- zaświadczenie o innych świadczeniach finansowych
- koszty opieki nad dziećmi
- koszty uzyskania przychodu
Program komputerowy do rozliczeń podatkowych w Niemczech
Obok platform do rozliczeń podatkowych, o których wcześniej pisaliśmy, na uwagę zasługują specjalne programy komputerowe. Możemy zdecydować się na program Wiso steuer, ponieważ ten jest polecany z wielu powodów, a dokładnie atutów, jakimi się odznacza. Automatycznie wylicza wysokość zwrotu podatku, dopłaty, podaje wskazówki, jak można oszczędzić. Znając język niemiecki, dzięki programowi można zaoszczędzić na zleceniu wykonania rozliczenia podatkowego firmie.
Numer identyfikacji podatkowej i numer identyfikacyjny
Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech służy do dokonywania rozliczeń podatkowych oraz do transakcji. Numer ten otrzymywany jest w Niemczech wraz z pierwszym rozliczeniem podatkowym lub w ramach otwarcia działalności gospodarczej Gewerbe.
Każdy obywatel Niemiec do sierpnia 2008 roku otrzymał numer identyfikacyjny. Można porównać go do numeru PESEL. Składa się on z 11 cyfr i jest przydzielany wraz z narodzinami. Dane zapisywane pod tym numerem są stale aktualizowane.
Podsumowanie
Chcąc pracować lub zdecydować się na samozatrudnienie w Niemczech, warto dokładnie zapoznać się z wieloma powyższymi kwestiami, ponieważ są znaczące. Podatki funkcjonują w Niemczech tak samo jak w innych krajach i są istotną kwestią. Jeśli uważasz, że zdecydowanie przewyższają twoje możliwości czasowe, zleć rozliczenie profesjonalistom, dzięki czemu oszczędzisz sobie również nerwów związanych z obawami, że możesz popełnić błąd, który będzie cię dodatkowo kosztował.
Pamiętaj, że na terenie Niemiec funkcjonuje ogromna ilość firm, kancelarii i stowarzyszeń, które pomogą ci odnaleźć się w gąszczu przepisów prawnych. Jeśli tylko zlecisz podatki właśnie takim fachowcom, możesz być pewien, że cała reszta potoczy się po twojej myśli. Firma nie tylko zapewni ci jakościowe usługi w ramach rozliczenia, ale też rozwieje twoje wątpliwości i odpowie na szereg nurtujących cię pytań związanych z prowadzeniem i rozliczaniem własnej działalności gospodarczej.