Nasze społeczeństwo starzeje się w zatrważającym tempie i coraz więcej osób starszych wymaga profesjonalnej pomocy w życiu codziennym. Nie chodzi tylko sprzątanie domu, mieszkania czy robienie zakupów. Wiele seniorów wymaga fachowej opieki pielęgniarskiej. W związku z tym często nie mogą oni liczyć na rodzinę, ponieważ potrzebują bardziej specjalistycznej pomocy, której mogą udzielić im tylko wykwalifikowani opiekunowie osób starszych.
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tego typu usługi zarówno rodzinom osób starszych, jak i im samym coraz bardziej zależy na pewnych i profesjonalnych pracownikach. Dlatego też podpowiadamy, jak zostać legalnie działającym opiekunem osób starszych.
Rejestracja firmy w Polsce
Przed podjęciem decyzji o założeniu firmy musimy dokładnie określić zakres naszej działalności i opracować ofertę, która powinna być zróżnicowana oraz obejmować określone typy świadczonych usług. “Najlepiej w tym celu założyć własną stronę internetową, zoptymalizowaną pod kątem SEO i właśnie tam ogłosić swoją działalność” – podpowiada ekspert z warszawskiej agencji SEO Miromind.
Decydując się na prowadzenie własnej firmy legalnie, osoba zajmująca się opieką nad osobami starszymi najczęściej zakłada działalność jednoosobową. Może to zrobić, rejestrując firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zgłaszając ją do Urzędu Skarbowego oraz Urzędu Statystycznego. Jednak w sytuacji, gdy zatrudnimy pracownika, musimy pamiętać o tym, że należy go koniecznie zgłosić w ZUSie.
Rejestracja firmy w Polsce a prowadzenie działalności w Niemczech
W sytuacji, gdy prowadzona przez nas firma ma swoją siedzibę w Polsce, ale świadczy swoje usługi i ma swoich klientów w Niemczech, należy zastanowić się nad tym, jak właściwie ją rozliczać. Ważne dla właściwego rozliczenia VATu jest wskazanie miejsca świadczenia usług, ponieważ od tego zależy, czy będziemy musieli zapłacić ten podatek w Polsce, czy też nie.
I tak w sytuacji, gdy usługa jest świadczona na rzecz osoby, która nie prowadzi działalności (najczęstszy przypadek, gdy zajmujemy się opieką osób starszych), to podatek rozlicza się w kraju, w którym swoją siedzibę ma usługodawca, czyli w Polsce. Usługa jest opodatkowana w kraju, ale można skorzystać ze zwolnienia z podatku, ponieważ opieka nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi oraz starszymi jest zwolniona z VATu pod warunkiem, że usługi te są wykonywane w miejscu ich zamieszkania.
Dlatego warto zapoznać się z dotyczącymi nas przepisami w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów, z których możemy zostać zwolnieni.
Rejestracja firmy w Niemczech
Inną, także popularną opcją jest zarejestrowanie własnego przedsiębiorstwa w Niemczech, czyli w kraju, w którym będziemy docelowo wykonywać swoją pracę.
Jeżeli się na to zdecydujemy, to w pierwszej kolejności musimy wypełnić w urzędzie lub online formularz Gewerbeanmeldung. Następnie należy wystąpić o nadanie numeru podatkowego (Steuernummer). Przy wypełnianiu dokumentów w urzędach trzeba zwrócić uwagę także na to, aby w formularzach nie wpisywać wykonywanego przez siebie zawodu oraz podejmowanego rodzaju działalności „Altenpflegerin”.
Ważne jest, żeby osoby z Polski, które chcą opiekować się osobami starszymi, przedstawiły swoją pracę w ramach prowadzonej przez siebie działalności jako pomoc domowa dla osób starszych.
Decydując się na taką formę pracy, która jest zgodna z prawem, należy pamiętać o tym, że nasze zarobki muszą dodatkowo pokryć koszty ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia emerytalnego, a na koniec roku będziemy musieli rozliczyć podatek.
Wszystkie osoby, które chcą się zajmować opieką nad osobami starszymi w Niemczech w ramach swojej własnej działalności gospodarczej, muszą też bardzo dokładnie zapoznać się z zasadami dotyczącymi prowadzenia jej na terenie Niemiec. Ponadto zaleca się, żeby w przypadku pytań bądź wątpliwości zdecydować się na skonsultowanie wszystkich niejasności podatkowych u wyspecjalizowanego doradcy, aby później nie mieć z tego tytułu żadnych niepotrzebnych problemów, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania.
Praca w charakterze opiekuna osób starszych może być zarejestrowana na kilka sposobów, w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się prowadzić naszą firmę. W tym przypadku ważne jest, aby wybrać taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Przed ostatecznym podjęciem decyzji należy zastanowić się jeszcze nad plusami i minusami naszego wyboru oraz zapoznać się z przepisami, które będą nas dotyczyć.