Zalety i wady pożyczek krótkoterminowych

Wiele gospodarstw domowych ma częste problemy z utrzymywaniem płynności finansowej, zwłaszcza na koniec miesiąca. Wpływa na to chociażby rosnące bezrobocie, jak również ogólny przestój w gospodarce. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z chwilowym brakiem pieniędzy.

Jeden z nich stanowią pożyczki krótkoterminowe. Pożyczki krótkoterminowe, nazywane inaczej chwilówkami często oferowane są nie przez banki, ale przez firmy pożyczkowe pochodzące spoza sektora bankowego, czyli po prostu tak zwane parabanki. W telewizji bardzo często można zobaczyć ich reklamy. Zanim jednak weźmiemy tego typu pożyczkę, należy dokładnie zapoznać się z opisem tego rodzaju rozwiązania, jak również rozważyć wszystkie za i przeciw. Poniżej zostaną opisane wady i zalety pożyczek krótkoterminowych. 

Krótki okres trwania  

Pożyczki krótkoterminowe oferowane są na okres od tygodnia do miesiąca, góra do dwóch. Spłata jednorazowa następuje na koniec okresu. Na opłatę tą składają się oprócz pożyczonego kapitału naliczone odsetki, a także tak zwana opłata przygotowawcza. Co istotne, istnieją na rynku także firmy, które oferują pożyczki pozabankowe, które można spłacać ratalnie przez dłuższy okres, nawet przez 3 lata. 

Ułatwiona procedura  

Pożyczki krótkoterminowe oznaczają minimum formalności, zwłaszcza te, które zaciąga się przez internet. Wystarczy, że złożymy wniosek poprzez stronę internetową, należącą do pożyczkodawcy i wykonamy przelew weryfikacyjny. Zwykle nie musimy dostarczać żadnych dokumentów, jak również zaświadczeń od pracodawców, chociażby w niektórych przypadkach ich pokazanie może przyczynić się do obniżenia ponoszonych opłat w związku z zwiększonym zaufaniem do tejże osoby. Zanim wybierzemy firmę warto jest porównać ofertę wielu firm pożyczkowych i bardzo dokładnie oszacować wszystkie koszty interesującej nas pożyczki. Możemy użyć do tego celu porównywarek pożyczek krótkoterminowych, które znajdziemy również w internecie. Pozwoli to nam na znaczne zminimalizowanie kosztów, które w przyszłości będziemy niestety mieć do spłaty. 

Wygoda  

Pożyczki krótkoterminowe, tym bardziej te udzielane przez internet czy pożyczki bez bik to opcja dla osób, które bardzo cenią sobie wygodę. Całą procedurę możemy bez problemu załatwić z domu, dzięki wykorzystaniu komputera. Nie ma konieczności udania się do oddziału firmy, czy też wysyłania niczego pocztą. Wszelkie pytania można kierować do call center parabanków, czynnych często 7 dni w tygodniu.

Koszty 

Gdy decydujemy się na tego rodzaju pożyczkę musimy liczyć się ze znacznie większymi kosztami, które przyjdzie nam ponieść. Im krótszy okres, na jaki chcemy wziąć pożyczkę, tym procentowo pożyczka jest droższa. Biorąc pożyczkę krótkoterminową na 30 dni ogół dodatkowych opłat może wynieść nawet do trzydziestu procent całej pożyczki. Przy mniejszych kwotach nie będzie to miało większego znaczenia, a wszystkie wyżej wymienione zalety pożyczek krótkoterminowych czynią z nich bardzo korzystne rozwiązanie, które można wykorzystać podczas tymczasowego braku płynności finansowej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here