Zakładanie firmy za granicą: co z księgowością?

W ramach przynależności Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy również możliwość zamieszkania w każdym państwie członkowskim. Co za tym idzie, również jest możliwość założenia firmy w każdym państwie. Wiele jednak zależy od naszej znajomości języka. Język prawniczy jest na tyle skomplikowany, że nawet rodzime wersje bywają niezrozumiałe a co dopiero w przypadku kraju który posługuje się językiem nie w pełni przez nas zrozumiałym. Dlatego istotne jest przy zakładaniu firmy zwrócenie uwagi na współpracę z biurami rachunkowymi.

W obecnych czasach, gdy każdy z nas ma dostęp do internetu przy sobie, nie jest ciężko znaleźć interesujące nas biuro. Przykładowo gdy mieszkamy w Monachium interesuje nas doradca podatkowy w Monachium – polskiebiuro24. Polski księgowy w Niemczech nie jest Złotym Graalem. Polskie biuro rachunkowe w Niemczech to nie jednorożec. Nie twierdzę, że znajdują się na każdym roku. Jednak z pewnością znajdziemy w internecie dziesiątki ofert.

Z pewnością warto sprawdzić opinię doradcy podatkowego. Jak w każdym zawodzie, tak i tutaj występują jednostki wybitne, totalni partacze i cała masa osób zwyczajnie średnich. Jak każdy człowiek tak i księgowy nie zna się na wszystkim. Warto więc podpytać się, czy obszar którym się zajmujemy oraz rodzaj spółki jest mu znany. W dobrym tonie jest aby księgowy wymienił z jakimi klientami współpracuje. Oczywiście odbywa się to za zgodą klientów. Każdy ma prawo zadzwonić do danej firmy i zapytać się jak z ich strony czy są zadowoleni z obsługi.

Przy zakładaniu firmy zasada jest jedna, im mamy gorszą wiedzę w danej dziedzinie tym bardziej otaczamy się osobami które tą wiedzę posiadają. Od nas oczywiście zależy na jakim poziomie będzie się ta współpraca opierała. Pamiętać należy, że ludzie mają łatwość uznawania, że ich praca jest najważniejsza. Co za tym idzie osoba mająca mniejszą wiedzę jest gorsza. Ciekawe jest, że im ktoś zajmuje niższe stanowisko w hierarchii tym częściej taką postawę prezentuje. Istotne więc jest przy szukaniu biura rachunkowego, doradcy podatkowego czy księgowego czy będzie nam się miło z tą osobą współpracowało. Jeżeli nie, warto poszukać w dalszej okolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here