Jakie są korzyści z założenia firmy w Niemczech

Założenie firmy w Niemczech może być dla przedsiębiorcy świetnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli stawia na międzynarodową ekspansję.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech, działalność gospodarczą można prowadzić w kilku różnych formach prawnych, co pozwala wybrać tę opcję, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Założenie firmy w Niemczech możliwe jest na przykład w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, nazywanej Gewerbe. Nie powinna zmylić nas nazwa – jak najbardziej można zatrudniać pracowników. Inną, popularną na rynku niemieckim opcją jest Kleingewerbe – mała działalność gospodarcza. Żeby móc wybrać taką formą, należy zmieścić się w widełkach kwotowych odnoszących się do obrotów. Nie mogą one być wyższe niż 22 tysiące euro na poprzedni rok kalendarzowy i wyższe niż 50 tysięcy euro. Taka forma jest korzystna, ponieważ umożliwia zwolnienie z podatku VAT. Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech można założyć spółkę osobową lub kapitałową. Żeby zdecydowanie przyśpieszyć procedury i formalności rozważyć warto zakup „gotowej” spółki.

Czy warto nabyć niemiecką spółkę?

Dla wielu przedsiębiorców nabycie niemieckiej spółki może być najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Będzie to dobry pomysł w sytuacjach, w których zależy nam na szybkim przeprowadzeniu transakcji z partnerami biznesowymi. Wszelkie formalności załatwimy w dwa tygodnie, nie czekając miesiącami na NIP. Atrakcyjny jest też koszt takiej operacji – przejęcie spółki powinno kosztować nie więcej niż 800 euro. Do tego doliczyć należy mniej więcej 200 euro miesięcznie – tyle będzie wynosić utrzymanie wirtualnego biura. Zakup tego typu spółki jest bezpiecznym rozwiązaniem. Firmy, które zakładają podmioty gospodarcze z nastawieniem na ich sprzedaż, nie prowadzą za ich pośrednictwem działalności gospodarczej, nie wystawiają faktur. Regularnie też składają ich zeznania podatkowe, opiewające na kwotę „zero”.

O czym warto wiedzieć, zakładając firmę w Niemczech

Żeby sprawnie przeprowadzić proces założenia firmy w Niemczech, warto wiedzieć o kilku kwestiach. Przede wszystkim, warto porównać obciążenia podatkowe w Polsce i za granicą. Nie w każdym bowiem wypadku, założenie przedsiębiorstwa w Niemczech będzie pod tym względem korzystniejsze. Stawki podatku wynoszą od 0 do 45%, w zależności od różnych czynników. Dobrze jest zorientować się w niemieckich programach działających na rzecz przedsiębiorczości – jest ich dość sporo i dobrze działają. Warto mieć też na uwadze, że w Niemczech ubezpieczenie emerytalne nie jest obowiązkowe, rentalne – obligatoryjne tylko dla niektórych gałęzi gospodarki. Wyższa jest niż w Polsce kwota wolna od podatku Pozwala to na spore oszczędności związane z kosztami prowadzenia biznesu.

Z drugiej jednak strony, sama procedura założenia działalności jest trudniejsza niż w Polsce, stąd też tak korzystnym rozwiązaniem może być zakup spółki. Ograniczenia mogą też dotykać konkretnych branż – w wielu zawodach wymagane jest posiadanie nie tylko kwalifikacji, ale też uprawnień poświadczonych konkretnym tytułem.

Warto wziąć pod uwagę te wszystkie aspekty, decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here