Praca za granicą a ubezpieczenie — pytania i odpowiedzi

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę czasem jest starannie przemyślana, a innym razem zapada spontanicznie, kiedy trafia się okazja dobrze płatnej pracy sezonowej. Zawsze jednak powinna być odpowiedzialna — nie można zapomnieć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Dlaczego jest to tak ważne i jaka polisa sprawdzi się najlepiej? Poniżej odpowiedzi na kilka istotnych pytań.

Czy nie wystarczy mi karta EKUZ?

Bardzo wiele osób wyjeżdżających do pracy za granicę chce zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Jeśli planują pracować w kraju Unii Europejskiej, zakładają często, że w razie choroby czy wypadku będzie można skorzystać z karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety, w wielu przypadkach założenie to jest mylne.

Należy pamiętać, że jeśli zatrudnia Cię zagraniczny pracodawca bądź zagraniczna agencja pracy, podlegasz pod prawo innego kraju. Możliwość korzystania z karty EKUZ nie dotyczy więc każdego — mogą z niej korzystać np. pracownicy delegowani. Jeżeli zatrudnia Cię formalnie polska agencja pracy, również znajdujesz się w grupie osób uprawnionych do posługiwania się tą kartą. Pamiętaj jednak, że obejmuje ona jedynie podstawowe świadczenia. W przypadku hospitalizacji, zabiegów specjalistycznych czy transportu medycznego musisz liczyć się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów.

Czy nie wystarczy mi ubezpieczenie turystyczne

Czy nie wystarczy mi ubezpieczenie turystyczne?

Niektórym łatwą i szybką opcją wydaje się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza przy dłuższych wyjazdach (sprawdź jakie ubezpieczenie wybrać jadąc za granicę).

Po pierwsze, ubezpieczenia turystyczne stworzono dla turystów, spędzających na wyjazdach kilka tygodni, maksymalnie miesiąc. Wysokość składki uzależniona jest od ilości dni spędzonych za granicą, zatem przy dłuższej pracy poza granicami kraju koszty byłyby wysokie. Ubezpieczenia dla osób pracujących za granicą są stworzone z myślą o dłuższych okresach czasu (zwykle minimum miesiąc).

Po drugie, ubezpieczenie turystyczne w wielu przypadkach nie obejmuje zdarzeń mających miejsce podczas wykonywania pracy. Dlatego nie pomoże Ci, jeśli np. ulegniesz wypadkowi w trakcie pracy na budowie.

Do jakiej kwoty warto się ubezpieczyć?

Jeśli wybierasz się do pracy za granicę, kluczowy będzie zakres polisy w obszarze kosztów leczenia, hospitalizacji czy transportu medycznego do kraju. Do jakiej kwoty warto się ubezpieczyć? To zależy od kilku czynników.

Po pierwsze, czy wykonujesz ryzykowny zawód? Na pewno praca fizyczna jest obarczona większym ryzykiem niż intelektualna. Zwróć uwagę, czy wykonywany przez Ciebie rodzaj pracy faktycznie znajduje się w zakresie ubezpieczenia i czy nie będzie konieczności zapłacenia wyższej składki (dotyczy to zwłaszcza szczególnie niebezpiecznych zawodów).

Do jakiej kwoty warto się ubezpieczyć

Po drugie, do jakiego kraju się udajesz? Zakłada się, że wystarczającym minimum w krajach europejskich jest ok. 20-30 000 euro. Jednak np. kraje skandynawskie mają wyjątkowo drogą opiekę medyczną, można więc rozważyć wyższe kwoty graniczne lub opcję „bez limitu”.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobre ubezpieczenie, które pozwoli Ci zabezpieczyć się na każdą ewentualność, powinno zawierać NNW oraz OC w życiu prywatnym. NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków — będziesz mógł liczyć na odszkodowanie w przypadku np. utraty zdolności do pracy. Z kolei ubezpieczenie OC pozwoli uniknąć konieczności płacenia z własnej kieszeni odszkodowania, jeśli to z Twojej winy osoba trzecia poniesie jakąś szkodę (np. podczas wypadku przy pracy z maszynami).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here