Polska firma jednoosobowa w Niemczech

Wbrew ogólnemu przekonaniu założenie firmy w Niemczech nie należy do trudnych czynności. Jeśli weźmiemy pod uwagę zasady funkcjonowania firm na terenie naszych zachodnich sąsiadów, to należy pamiętać, że są one bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce. Korzystniej niż u nas wygląda kwestia rozliczeń z fiskusem oraz ubezpieczeń społecznych. W świetle powyższych korzyści warto poważnie zastanowić się nad otworzeniem własnej działalności w Niemczech na zasadzie samozatrudnienia lub spółek bądź oddziałów przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce.

Własna firma w Niemczech – co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję o formie biznesu. Najprostszą będzie oczywiście samozatrudnienie. Niemniej jedna na rynku niemieckim możemy zdecydować się na inne formy przedsiębiorczości. Oto one:

  • spółka cywilna Gesellschaft bürgerlichen Rechts
  • spółka jawna oHG offene Handelsgesellschaft
  • spółka komandytowa KG Kommanditgesellschaft
  • spółka z o.o. KG Kommanditgesellschaft
  • samodzielny oddział eingetragene Zweigniederlassung
  • przedstawicielstwo Repräsentanz
  • działalność na własny rachunek Tätigkeit im eigenen Namen

Najmniej skomplikowaną jest oczywiście działalność jednoosobowa. Przed podjęciem decyzji o rejestracji tej formy działalności gospodarczej w Niemczech należy sprawdzić, czy wymagana jest w jej przypadku koncesja na prowadzenie biznesu. Koncesji wymagają przede wszystkim, astronomia, ubezpieczenia, handel obwoźny.

W ramach działalności na zasadzie samozatrudnienia potrzebne jest wypełnienie Gewerbe-Anmeldung, w którym to dokumencie należy podać dane firmy, branżę, adres zameldowania, wielkość przedsiębiorstwa oraz ilość zatrudnionych pracowników. Dokument składa się w Gewerbeamt.

Koszt rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech

Powyższy koszt wynosi od 30 do 60 euro w zależności od landu, w którym rozpoczynamy działalność. Do rejestracji firmy na terenie Niemiec potrzebne są: dowód osobisty oraz kopia umowy wynajmu lub użyczenia lokalu, w którym wykonywana będzie dana działalność. Dowód osobisty tzw. Gewerbekarte uzyskuje się w urzędzie gospodarczym.

Polska firma jednoosobowa w Niemczech

Jeśli weźmiemy pod uwagę niemiecką biurokrację, wygląda ona podobnie jak nasza polska. Nie można powiedzieć, że jest trudniejsza.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt tego, że samozatrudnienie osób tzw. „złotych rączek” niesie ze sobą dla niemieckiego państwa szereg korzyści. Poszukiwani są tutaj ludzie z fachem w ręku, zawodem, a jednocześnie ogromnym doświadczeniem.

Osobom, które noszą się z zamiarem otwarcia biznesu w Niemczech, należy się istotna uwaga, że bezwzględnie należy przestrzegać w ramach prowadzenia działalności gospodarczej przepisów oraz ważnych terminów. Dzięki takiemu rozsądnemu działaniu bez najmniejszych problemów będzie można prowadzić swój biznes i korzystać z zalet niemieckiego rynku. To bardzo ważne, jeśli młodzi przedsiębiorcy nie chcą mieć poważnych problemów z prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here