Jak założyć firmę w Niemczech krok po kroku?

Kierunkiem rozwoju wielu polskich firm jest otwarcie się również na międzynarodowe rynki. Nie ma się więc co dziwić, że przedsiębiorcy decydują się na działalność gospodarczą na rynku niemieckim, który jest owszem wymagający, niemniej jednak niesie ze sobą korzyści finansowe. Zarówno polski, jak i niemiecki rynek są podobne pod względem prowadzenia biznesu. Atutów z posiadania działalności gospodarczej w Niemczech jest jednak zdecydowanie więcej.

Podatki w Niemczech a działalność gospodarcza

Z artykułu dowiedzą się Państwo, na czym polega założenie firmy od strony podatkowej. Te wskazówki z całą pewnością pomogą dobrze zaplanować krok po kroku realizację celu. W ramach zakładania działalności gospodarczej w Niemczech zarówno Gewerbe, jak i GmbH mamy styczność ze szczególnymi przepisami podatkowymi, o których należy bezwzględnie wiedzieć jak najwięcej.

Osoby zakładają działalność gospodarczą w Niemczech powinny mieć świadomość, że istnieją tutaj tzw. fazy podatkowe. Oto i one.

Faza I dotyczy kosztów związanych z zakładaniem firmy w Niemczech. Dotyczą one nie tylko stricte kosztów firmy, ale na początku kosztów doradztwa, dojazdów, telefonu, znaczków czy ksero, które należy przedstawić Urzędowi Skarbowemu w Niemczech jako wydatki na poczet działalności gospodarczej. To tzw. vorweggenommene Betriebsausgaben. Aby wydatki te rzeczywiście zostały uwzględnione przez Urząd Skarbowy Finanzamt, należy:

  • sporządzić listę wydatków i dołączyć do niej wszelkie potwierdzające faktury
  • na każdej z faktur dokonać notatki dotyczącej bezpośredniego związku z planowanym otwarciem własnej działalności gospodarczej
  • sumę wydatków poczynionych na poczet prowadzenia działalności gospodarczej podać w
  • odpowiednim załączniku do zeznania podatkowego
  • złożyć roczną deklarację podatkową VAT (Umsatzsteuererklärung) we właściwym niemieckim Urzędzie Skarbowym

Faza II dotyczy poinformowania urzędu gminy, w ramach którego koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę na niektóre z przepisów podatkowych. Rozpoczynając oficjalnie prowadzenie działalności gospodarczej, należy dokonać zarejestrowania jej w gminie Gewerbe Anmeldung. Automatycznie w związku z rejestracją zostaje powiadomiony Finanzamt. W ramach samodzielnej działalności w wolnym zawodzie koniecznością jest osobiste powiadomienie Urzędu Skarbowego.

Zakładanie firmy w Niemczech – na co zwrócić uwagę?

Istotny w powyższej kwestii jest kwestionariusz z Finanzamtu. To właśnie w nim należy określić planowany zysk w pierwszym oraz drugim roku działalności. W tym miejscu warto wpisać 0, co oznacza, że przychody oraz wydatki będą miały podobną wysokość. W przeciwnym razie Urząd Skarbowy może ustalić obowiązkowe opłaty podatkowe z góry.

Mały przedsiębiorca – podatek VAT w Niemczech (Umsatzsteuer)

O pewnych przepisach podatkowych obowiązujących w Niemczech warto wiedzieć jak najwięcej i to relatywnie wcześniej zanim zaczniemy wypełniać wszelkie dokumenty. Warto wiedzieć, że jeżeli w roku założenia firmy w Niemczech jej obrót nie wyniesie 17,5 tysiąca euro, firma zostanie uznana jako mały przedsiębiorca. Status Małego Przedsiębiorcy umożliwia w Niemczech niewykazywanie podatku VAT w fakturach wychodzących. Uzyskując ten status nie można jednak dokonywać odliczeń podatku z faktur wpływających. Należy pamiętać też, że jeśli na korzyść przedsiębiorcy zostanie dokonane odliczenie podatku na poczet prowadzenia działalności gospodarczej Gewerbe, przedsiębiorcę przestają obowiązywać uregulowania prawne dotyczące małych przedsiębiorców w Niemczech.

Obrót szacowany jest w przypadku małych przedsiębiorców w odniesieniu do wysokości obrotu rocznego.

W ramach działalności gospodarczej i podatków z nią związanych należy wiedzieć, że jeśli obrót firmy w roku założenia nie będzie przekraczał 500 tysięcy euro, można złożyć wniosek w Urzędzie Skarbowym właściwym dla danego regionu w tzw. Finanzamcie o rozliczenie podatku VAT metodą kasową. To nic innego jak uiszczanie podatku VAT z faktur firmy dopiero w momencie, gdy daną fakturę opłaci klient firmy, a nie w momencie jej wystawienia.

Jak założyć firmę w Niemczech krok po kroku?

Finanzamt szacuje w tym wypadku wysokość obrotu rocznego tak samo jak w przypadku uregulowań dotyczących małych przedsiębiorców w odniesieniu do pełnego roku.

Deklaracja dla podatku VAT w Niemczech (Umsatzsteuererklärung)

Podobnie jak w przypadku polskich realiów podatkowych przedsiębiorcy zmuszeni są na samym początku prowadzenie działalności gospodarczej do przesyłania miesięcznych deklaracji dla podatku VAT do niemieckiego Urzędu Skarbowego Finanzamtu. Można dokonywać tego metodą elektroniczną. Dopiero po okresie dwóch lat można wnioskować o składanie deklaracja dla podatku VAT kwartalnej lub deklaracji rocznej.

Założenie firmy w Niemczech dla wielu przedsiębiorców okazuje się doskonałym rozwiązaniem na zarabianie prawdziwych pieniędzy. Niemniej jednak należy przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć wszelkie możliwości, porównać je, aby w efekcie sukces mógł pojawić się relatywnie szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here