Zakup nowego samochodu to niejednokrotnie wydatek przewyższający nasze możliwości finansowe. Dotyczy to nie tylko osób fizycznych, ale także wielu przedsiębiorców, którzy pragnęliby wyposażyć swoich pracowników w nowoczesne i nieużywane samochody osobowe. Dlatego, coraz częściej korzysta się dziś z umów leasingowych, polegających na odpłatnym korzystaniu z danego pojazdu, bez przejęcia prawa do jego własności. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje na temat leasingu samochodów osobowych oraz podpowiemy – gdzie szukać atrakcyjnych dla naszej kieszeni ofert.
Leasing samochodów osobowych
Zgodnie z opinią specjalistów, samochody osobowe to najczęściej leasingowane w naszym kraju środki trwałe. Z ich leasingu korzystamy tak często, że niemal połowa wszystkich umów leasingowych w Polsce dotyczy właśnie samochodów. Zaliczyć tu należy zarówno samochody nowe – kupowane bezpośrednio w salonie – jak i samochody używane.
Leasing ma formę umowy, w której uczestniczyć mogą dwie lub nawet trzy strony. W pierwszym przypadku – mowa o leasingodawcy i leasingobiorcy, czyli stronach udzielających oraz korzystających z leasingu. W przypadku umów, w których uczestniczą trzy strony – występuje zazwyczaj przedsiębiorstw pośredniczące, specjalizujące się w doradztwie i umowach leasingowych. Należy podkreślić, że przystąpienie do umowy leasingowej nie jest równoznaczne z nabyciem praw własności, ale jedynie praw do korzystania z danego pojazdu. Jego właścicielem pozostaje leasingodawca.
Rodzaje udzielanych leasingów
Wśród dostępnych, znaleźć możemy kilka rodzajów oferowanych umów leasingowych. Najchętniej i najczęściej wybieraną jest – leasing połączony z wykupem danego pojazdu. Umowa taka polega na spłacaniu w ratach wartości pojazdu, a po zakończeniu trwania umowy – na jego wykupieniu za ustaloną (często symboliczną – na przykład wynoszącą 1 procent) wartość.
Rzadziej stosowanym rodzajem umowy jest leasing bez wykupu, zwany również wynajmem długoterminowym. W przypadku tego typu ofert wykup samochodu nie jest obowiązkowy, jednak może on nastąpić po zakończeniu okresu umowy. Zazwyczaj, miesięczna rata w przypadku takiego leasingu jest niższa w porównaniu do leasingu standardowego. Warto dodać, że po zakończeniu okresu leasingowego, samochód może być ponownie „brany w leasing” na podobny okres – na przykład 4 lat.
Kalkulator leasingu – pomocne narzędzie w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert
Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie każda osoba rozważająca możliwość leasingu samochodu, jest – ile będzie to kosztować? Warto w tym miejscu wspomnieć, że leasing uważany jest za najatrakcyjniejszą finansowo (lub zdecydowanie jedną z najatrakcyjniejszych) form nabycia pojazdu. Szczególnie, w porównaniu do kredytów udzielanych na zakup samochodu i wysokości rat kredytowych.
Poszukując optymalnej umowy leasingowej, warto korzystać z takich narzędzi jak kalkulator leasingu. Za ich pomocą mamy możliwość przeglądania rozmaitych ofert leasingowych, dostępnych na ternie naszego kraju. Kalkulatory obejmują takie szczegółowe informacje jak: cena samochodu, wysokość opłaty leasingowej, czas trwania umowy, wysokość pierwszej wpłaty.