Inwestycja w akcje

Obecnie liczba możliwości na pomnożenie kapitału jest wyjątkowo duża. Dawniej zdecydowana większość osób stawiała na konta oszczędnościowe i lokaty, jednakże teraz coraz częściej mówi się o korzyściach, które przynosi inwestycja w akcje. Do tego rodzaju inwestycji trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Bez odpowiedniej wiedzy osiągnięcie zysku na handlu akcjami może być niezwykle trudne. Oto ważne porady i wskazówki, które powinny poznać wszystkie osoby rozpoczynające swoją przygodę z giełdą.

Inwestowanie w akcje – informacje podstawowe 

Na czym polega proces inwestowania w akcje? To stosunkowo proste. Firmy, które są notowane na giełdzie papierów wartościowych, umożliwiają inwestorom na zakup emitowanych przez siebie akcji. Posiadacze akcji stają się współposiadaczami przedsiębiorstwa, a w zamian za to płacą na rzecz firmy określoną sumę pieniędzy. Firma środki uzyskane z tytułu sprzedaży akcji może przeznaczyć na zrealizowanie niezbędnych inwestycji, takich jak zakup sprzętu, rozbudowa fabryki, prowadzenie badań i wiele, wiele innych. 

Emisja akcji to rozwiązanie, które jest korzystne zarówno dla firmy emitującej akcje jak i osób, które w akcje się zaopatrują. Firma uzyskuje stabilne, nieoprocentowane źródło finansowania, zaś inwestorzy uzyskują prawo do udziału w części zysku, który jest wypracowywany przez firmę, co określa się jako tzw. dywidendę. 

Giełda akcje można kupować nawet wtedy, gdy dysponujemy stosunkowo niewielkim kapitałem. To z kolei jest dla nas ogromna szansa, ponieważ w sytuacji, gdy kupimy tanio akcje pewnej niewielkiej spółki, a jej pozycja znacząco wzrośnie, wówczas cena zgromadzonych przez nas akcji znacząco poszybuje w górę. 

Posiadacze akcji mają także prawo do zabierania głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Co istotne, nawet gdy dysponujemy wyłącznie jedną akcją, możemy pojawić się na walnym zgromadzeniu i głosować w sprawie uchwał tworzonych przez zarząd spółki. 

Jak analizować rynek? 

W jaki sposób inwestorzy kupujący akcje powinni analizować, które akcje firm są warte zakupu? Wielu z nich stawia na analizę techniczną. Polega ona na dokładnym przeanalizowaniu wszystkiego, co widoczne jest na wykresach akcji spółek.

Wykres przedstawia, w jaki sposób zmieniały się ceny na giełdzie w określonej perspektywie czasowej. Ceny to pochodna transakcji, które realizują kupujący i sprzedający. Według ekspertów analiza techniczna w najlepszy sposób pokazuje, jaka jest aktualna kondycja spółki bądź całego rynku, gdy analizujemy indeksy giełdowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here