Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Praca w opiece nad osobami starszymi to bardzo wymagające zajęcie, ale jednocześnie może być źródłem dobrego dochodu. Sprawdź, kto może zostać opiekunem osoby starszej, a także, na czym polega ta praca.

Opiekunka osób starszych Niemcy

Aby zostać opiekunem osoby starszej nie jest konieczne żadne kierunkowe wykształcenie. Najbardziej przydatne w tej pracy jest wcześniejsze doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub chorą, a także odpowiednie predyspozycje. Doświadczenie w opiece wcale nie musi być związane z pracą zawodową. Najczęściej opiekunkami zostają osoby, które wcześniej zajmowały się starszym lub chorym członkiem rodziny. Równie ważne co doświadczenie jest odpowiednie podejście i cechy charakteru. Dobrze sprawdzą się tutaj osoby z dużą empatią, wrażliwością i otwartością na potrzebny drugiego człowieka. Jednocześnie opiekun powinien być osobą asertywną i musi mieć wystarczająco dużo odwagi i stanowczości, by zadbać o wykonanie określonych czynności przez seniora np. takich jak przyjmowanie leków, czy odbywanie stałej rehabilitacji. Jeśli podejmujemy pracę w Niemczech, konieczna będzie także przynajmniej minimalna znajomość języka niemieckiego, która pozwoli na skomunikowanie się z seniorem oraz jego rodziną. Im lepsza znajomość języka niemieckiego, tym większa szansa na wybór atrakcyjnych ofert i lepsze zarobki.

Praca opiekunki Niemcy

Praca opiekunki Niemcy polega przede wszystkim na wsparciu podopiecznego w wykonywaniu codziennych czynności. Zakres obowiązków jest zróżnicowany zależnie od kondycji fizycznej podopiecznego, a także od jego preferencji. Niektórzy seniorzy mogą być bowiem w pełni samodzielni. A wykonywanie takich czynności jak ubieranie, wstawanie z łóżka, czesanie, czy czynności higieniczne wykonują w pełni samodzielnie. Dużą grupę podopiecznych stanowią jednak osoby starsze w ciężkim stanie zdrowia, którzy wymagają wsparcia niemal w każdej czynności. Począwszy od wstania z łóżka, ubrania się, aż po toaletę i wsparcie w każdej innej czynności. Im trudniejszy zakres obowiązków, tym z reguły opiekunka może liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Zarobki w pierwszej kolejności uzależnione są od formy zatrudnienia. Najpopularniejszym typem zatrudnienia jest umowa zlecenie. Jednak jeśli opiekunka zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech, wówczas może liczyć na dużo wyższe zarobki, nawet o kilkaset Euro na miesiąc. W dalszej kolejności wysokość zarobków zależy od typu zlecenia. Czy podopieczny jest w dobrej kondycji, czy może wymaga wsparcia w każdej czynności? Dodatkowe bonusy opiekunka może zdobyć za pracę w okresach świątecznych i wakacyjnych. Nie ma co ukrywać, że w porównaniu do zarobków w Polsce na tym samym stanowisku w Niemczech można zarobić dużo więcej. Dlatego, jeśli ktoś myśli o podreperowaniu domowego budżetu, zna język niemiecki przynajmniej w stopniu podstawowym, a także ma możliwość wyjazdu na kilka tygodni za granicę, wówczas praca w opiece może wydać się idealnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here