Jedną z cieszących się największym zainteresowaniem spółek zakładanych w Niemczech i będących jednocześnie pierwszym solidnym krokiem na drodze do prowadzenia własnego interesu, jest założenie spółki GbR. Jak w każdej podobnej sytuacji, również tutaj musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo ze strony prawnej, ale również o działanie zgodnie z planem czy dokładne przemyślenie wszystkich warunków oraz naszych możliwości.
Jakie warunki należy spełniać
Aby założyć własną spółkę cywilną, konieczne jest spełnianie określonych oczekiwań oraz warunków prawnych. Przede wszystkim musimy znać oraz posiadać listę przynajmniej kilku przedsiębiorców, którzy wspólnymi siłami pragną osiągnąć ten sam cel lub chcą poprowadzić wspólnie biznes. W tym przypadku nie może być prowadzona żadna działalność handlowa, która wymaga założenia spółki jawnej, tak zwanej OHG. Co ważne, jeśli założona spółka popadnie w tarapaty finansowe, każdy współpracownik jednakowo za nie odpowiada oraz poświadcza również własnym, całkowicie prywatnym majątkiem. Tak więc błędy naszych wspólników mogą okazać się naszymi błędami, często kosztownymi, trzeba więc uważać, z kim wchodzimy w interesy.
Kluczowe zagadnienia
W pierwszej kolejności należy zastanowić się dokładnie oraz określić, co będzie leżało u filaru zakładanej spółki. Przyszli wspólnicy muszą więc jasno określić cel prowadzonego przedsiębiorstwa, kto dokładnie będzie się składał na listę wspólników oraz kto będzie kierował firmą, a także w jaki sposób będą podejmowane decyzje w spółce. Konieczne jest również ustaleni wewnątrzfirmowego podziału zarówno strat, jak i zysków. To również czas na wyjaśnienie sobie wszystkich spornych kwestii.
Umowa spółki
Kiedy wszystkie kwestie zostaną objaśnione, następnym punktem powinno być spisanie umowy między wspólnikami, chociaż nie jest to wymagane prawnie. Dla bezpieczeństwa jednak warto to zrobić – co mamy na piśmie, zawsze jest pewniejsze w razie czyichkolwiek wątpliwości. Warto pamiętać, że nazwa spółki powinna zawierać imiona oraz nazwiska wszystkich wspólników, co można ograniczyć i skrócić do samych nazwisk, jeśli tak brzmiąca nazwa byłaby zdecydowanie za długa. Raczej nie ma co liczyć na wymyślanie nazw własnych takiej firmy.
Skorzystajcie z doradcy
Chociaż nie jest to wymagane ani konieczne, zaleca się podczas spisywania umowy skorzystać z pomocy doradcy prawnego. Dzięki temu unikniecie jakichkolwiek niejasności czy błędnie lub niejasno określonych reguł. Po ustaleniu wszystkich szczegółów umowa powinna zostać podpisana przez wszystkich wspólników. Od tej chwili założona spółka cywilna zaczyna żyć własnym życiem.
Zarejestrowanie w urzędzie
Każda założona firma musi zostać jeszcze zgłoszona do urzędu do spraw działalności gospodarczej. Działalność można rozpocząć w zasadzie natychmiast, ponieważ nie jest wymagane podejmowanie jakichkolwiek innych kroków. Trzeba pamiętać jedynie o składaniu deklaracji VAT w odpowiedniej chwili, konieczności prowadzenia księgowości, a także prowadzenia sprawozdań finansowych.