Myśląc o założeniu firmy u naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech zdecydowanie pierwszym krokiem jest otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dopiero po czasie decydujemy się na powiększenie obszaru działania, zatrudnienie pracowników, czyli jednocześnie na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a dokładnie Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH).
Na ten wybór decydujemy się oczywiście z wielu powodów, gdzie jednym z istotnych jest chęć większego zarobku czy renomy. Podjęcie decyzji o założeniu spółki z odpowiedzialnością gospodarczą powinno być poprzedzone dokładną analizą obecnej sytuacji finansowej firmy, ale też wiedzy, co dokładnie będzie nas czekać w ramach prowadzenia tej formy działalności. Z artykułu dowiedzą się Państwo, jak wyglądają koszty takiego przedsięwzięcia oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na tego rodzaju krok.
Spółka GmbH w Niemczech – od czego należy zacząć?
Bezwzględnie potrzebne jest spotkanie się z udziałowcami, prezesem lub prezesami danej spółki GmgH. Taka narada wstępna jest koniecznością. Bez niej nie da się ustalić wszelkich najważniejszych kwestii związanych z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech. Na naradzie należy poruszyć temat nazwy firmy, siedziby, celu przedsiębiorstwa, które ma powstać, ale też temat prezesa firmy, umów zatrudnienia, oczekiwań, finansowania.
Do szczególnie ważnych kwestii należy również zaszeregowanie danej spółki do polskich firm ze statusem prawnym w Niemczech. Aby uniknąć kar związanych z możliwością popełnienia poważnych błędów te kwestie należy rozpatrzyć w pierwszej kolejności.
Zakładamy GmbH w Niemczech
Od listopada 2008 roku weszła w życie reforma ustawy o spółkach GmbH-Gesetz regulująca wiele przepisów o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Reforma dotyczy przed wszystkim ułatwien dotyczących procedury zakładania spółek w Niemczech, ale też wzmocnienia konkurencyjności na rynku międzynarodowym.
Spółka GmbH musi zostać wpisana do rejestru handlowego, w którym to momencie nabiera mocy jej ograniczenie odpowiedzialności. Założenie spółki odbywa się u notariusza, który sporządza odpowiednią umowę. Należy pamiętać, że to konieczność, ponieważ umowa spółki musi być udokumentowana notarialnie.
Do kolejnych istotnych spraw należy sporządzenie bilansu otwarcia spółki w Niemczech oraz złożenie go do rejestru handlowego. Mamy wówczas do czynienia z tzw. Gewerbe-Anmeldung, czyli zameldowaniem firmy w urzędzie skarbowym Finanzamt. Cała procedura jest podobna do procedury zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, niemniej jednak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością GmbH niezwykle ważna jest narada, o której pisaliśmy powyżej.
O kosztach założenia spółki GmbH w Niemczech słów kilka
Przykład kosztów najlepiej przedstawić na liczbach. Jeśli kapitał zakładowy danej spółki będzie wynosił 25 tysięcy Euro, koszty będą oscylowały w granicach 1300 Euro. Do tego będzie należy doliczyć pewne dodatkowe opłaty. Ogólnie przyjmuje się, że założenie spółki GmbH to koszt około 5 procent jej kapitału zakładowego.
W ich skład wchodzą koszty notariusza, doradcy podatkowego, jak również koszt związany ze skorzystaniem z usług doradczych. W ostatnim przypadku mamy zwykle do czynienia z 85 Euro i VAT. O czym warto pamiętać, mówiąc o kosztach założenia GmbH. Na pewno bardzo ważne jest to, że co najmniej połowa kapitału zakładowego musi zostać wpłacona do momentu, w którym spółka zostanie zarejestrowana.
O umowie spółki GmbH
W kwestii umowy warto poradzić się notariusza, ponieważ to osoba znająca temat dogłębnie i potrafiąca udzielić właściwej pomocy. Wzory umów spółki niemieckiej można znaleźć ponadto na łamach wielu specjalistycznych portali internetowych.
Dzięki wzorom możemy dokładnie zapoznać się z tym, jak wygląda umowa, co powinna zawierać i jakie punkty są najważniejsze. Porada notariusza jest tak czy inaczej istotna, ponieważ każda spółka posiada własne zapisy charakterystyczne dla jej działalności. Założenie spółki GmbH wymagać będzie więc poświęcenia czasu na przygotowanie profesjonalnej umowy.
Specjalny wariant GmbH – UG Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränkt)
Z powyższym wariantem wyboru HmbH mamy do czynienia od 2008 roku. Jest to niejaka alternatywa angielskiej Limited. W tym wypadku jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca bardzo niski kapitał zakładowy. Może on wynieść nawet 1 Euro.
Możemy spotkać się również z innymi nazwami Mini-GmbH lub 1-Euro-GmbH. Jest to wariant spółki dla osób, które mają rzeczywiście bardzo dobry plan działania. Jest on warty przemyślenia, ale warto zauważyć, że niewiele osób decyduje się na niego, co widać na przykładzie bardzo szybko znikających z rynku firm z niskim kapitałem zakładowym. Brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego to główny powód takiego stanu rzeczy. To forma działalności, na którą można zdecydować się, biorąc pod uwagę relatywnie szybkie i duże zyski.