Rodzaje spółek w Niemczech

Nietrudno nie zauważyć, że Niemcy są krajem należącym do najbardziej rozwiniętych krajów świata. Właśnie z tego powodu na rejestrację firmy w tym państwie decyduje się coraz więcej Polaków szukających właściwej drogi na zarabianie prawdziwych pieniędzy. Oczywiście pewnymi ograniczeniami jest brak znajomości języka niemieckiego, jak również prawo podatkowe, księgowość oraz wiele innych przepisów, które są przecież obce. Na szczególną uwagę w tym momencie zasługuje pomoc, jaką niosą ze sobą specjalne firmy doradcze współpracujące na co dzień z kancelariami.

Można skorzystać z ich pomocy, dzięki czemu unikniemy wielu niepotrzebnych kłopotów, nieprawidłowości związanych z prowadzeniem działalności, jak i oszczędzimy czas, który możemy poświęcić na planowanie biznesu. Od 2011 roku rynek niemiecki został w całości otwarty na zagranicznych przedsiębiorców z państw należących do Unii Europejskiej. Najwyższy czas zdecydować się na którąś z form prawnych działalności gospodarczych i zacząć działać. W artykule przedstawimy wszelkie formy spółek wraz z opisem najważniejszych kwestii, które ich dotyczą.

Jednoosobowa działalność gospodarcza Gewerbe

W przypadku zasda prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, mamy podobne regulacje co w przypadku polskich zasad. Co więcej, ten rodzaj działalności jest powszechnie wybierany, jeśli chodzi o Polaków, ponieważ nie wymaga posiadania kapitału początkowego. W Niemczech mamy do czynienia nie tylko z typową Gewerbe, ale też GbR (Gesellschaft bürgerlichen Rechts), gdzie można zarejestrować więcej osób. Osoby te jednak koniecznie muszą posiadać wspólne konto bankowe i ponosić wspólną odpowiedzialność. W przypadku Gewerbe wymagany jest wpis do rejestru działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o jednoosobową firmę, obowiązuje tutaj zasada odpowiedzialności osobistej przedsiębiorcy nawet własnym majątkiem.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością GmbH

Spółka GmbH oraz jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością niesie ze sobą konieczność minimalnego kapitału zakładowego. Wynosi on 25 tysięcy euro. Należy mieć na uwadze fakt, że do zgłoszenia, jak i wpisu spółki do rejestru wymagane jest wpłacenie połowy kapitału (12, 5 tysiące euro).

Wraz z rokiem 2008 mamy możliwość otwarcia w Niemczech zupełnie innego wariantu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a dokładnie spółkę z o.o. UG (Unternehmergesellschaft). Tutaj mamy do czynienia z bardzo niskim atrakcyjnym kapitałem zakładowym, który wynosić może nawet 1 euro. Do organów tej spółki należą: menadżer, zgromadzenie wspólników, rada nadzorcza. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mamy do czynienia z odpowiedzialnością za swoje zobowiązania własnym majątkiem. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność wspólników, to jest ona ograniczona do wysokości zakładów.

Spółka akcyjna AG, spółka komandytowa KG oraz spółka komandytowo-akcyjna KgaA

Spółka akcyjna jest spółką kapitałową i należy pamiętać, że ma odrębną osobowość prawną, co znaczy, że odpowiada wyłącznie z majątku spółki, jak i z rozszczepionego kapitału zakładowego w akcjach. AG wymaga wpisu do rejestru handlowego. Jej minimalny kapitał zakładowy wynosi 50 tysięcy euro. Minimalną wartością akcji jest 1 euro. Jeśli chodzi o odpowiedzialność akcjonariuszy, to nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki. Ponoszą jednak ryzyko do wysokości wniesionego kapitału.

Spółka komandytowa jest spółką osobową. Tworzą ją dwie lub więcej osób fizycznych lub prawnych. W przypadku spółki KG mamy więc do czynienia z osobą komplementariusza i osobą komandytariusza. Odpowiedzialność komandytariusza jest ograniczona do wysokości wkładu, a komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem. KG nie wymaga minimalnego wkładu.

Spółka komandytowo-akcyjna KgaA jest stosunkowo wygodną formą działalności gospodarczej z uwagi na fakt, że akcjonariusze mogą w jej przypadku zdecydowanie prościej obracać swoimi udziałami. Minimalny kapitał zakładowy wynosi tutaj 50 tysięcy euro, a wspólnikami spółki są komplementariusze odpowiadający za zobowiązania spółki osobiście w sposób nieograniczony oraz akcjonariusze odpowiadający swoimi wkładami.

Spółka jawna OHG

W przypadku spółki jawnej niewymagany jest kapitał początkowy. Spółkę OHG tworzą dwie lub więcej osób. Kapitał może zostać wniesiony, jeśli zostanie określone to w umowie. Kapitałem mogą być zarówno pieniądze, rzeczy, jak również usługi. Spółkę jawną prowadzą wszyscy wspólnicy. Za jej zobowiązania odpowiadają całym swoim majątkiem. Co więcej, wspólnik, który odstąpił od spółki nadal odpowiada za podjęte do tego czasu zobowiązania przez 5 lat. Jeśli chodzi o nowych wspólników, którzy dopiero dołączają do spółki, odpowiadają za zobowiązania od samego początku i za wszystkie już istniejące.

Spółka cywilna GbR

Spółka cywilna w Niemczech tworzona jest przez co najmniej dwie osoby. Prawo do jej prowadzenia przysługuje wszystkim wspólnikom. Mankamentem spółki cywilnej jest wyższy podatek od prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ kwota wolna od podatku jest taka sama jak w przypadku firmy osobowej. Jeśli w spółce cywilnej obrót roczny przekroczy kwotę 500 tysięcy euro, pojawia się obowiązek zbilansowania. Podział zysku, jeśli nie określa tego inaczej umowa, dokonywany jest w równych częściach między wspólników. Ta sama zasada dotyczy straty.

Spółka partnerka (Partnerschaft)

Spółka partnerska służy partnerom do wykonywania ich zawodu, ponieważ z zasady dotyczy wolnych zawodów. W spółce tej nie ma minimalnego kapitału zakładowego. Umowa musi być zawarta w formie pisemnej. Do reprezentowania spółki partnerskiej uprawnieni są wszyscy jej wspólnicy, którzy odpowiadają za jej zobowiązania osobiście.

Księgowość w niemieckich spółkach – to warto wiedzieć

W Niemczech nie ma obowiązku planu księgowego. Spółki same decydują o formie, walucie i języku. Jeśli chodzi o małe spółki, to są one zobowiązane do przygotowania sprawozdania finansowego w ciągu pół roku od końca roku podatkowego. Duże i średnie spółki mają na to czas trzech miesięcy od końca roku obrotowego.

Nietrudno domyślić się, że prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z wieloma obowiązkami księgowymi, jak również podatkowymi, o których napiszemy pokrótce w dalszej części artykułu. Prowadzenie rachunkowości przedsiębiorstwa jest wymogiem prawnym, dlatego warto do tej kwestii podejść odpowiedzialnie. Jeśli tylko widzimy, że rzeczywiście będziemy mieli problem z prowadzeniem księgowości, najlepiej zlecić te czynności doświadczonym profesjonalistom w tej dziedzinie. Za usługę będziemy musieli zapłacić, ale z całą pewnością to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od borykania się samemu w gąszczu nieznanych nam niemieckich przepisów.
Jeśli chodzi o system księgowy, jak i podatkowy w Niemczech, to ma on wiele podobieństw do naszego polskiego. Niestety posiada też wiele różnic. Przede wszystkim więc z uwagi na nie, najlepiej podjąć decyzję co do profesjonalnie działającej firmy świadczącej w tej dziedzinie swoje usługi.

Kilka słów o systemie podatkowym

Biorąc pod uwagę założenie spółki w Niemczech, polscy przedsiębiorcy powinni szczególnie brać pod uwagę fakt, że przysługuje im tutaj sporo ulg, jak i ofert pożyczek na naprawdę atrakcyjnych warunkach. W niektórych regionach mamy do czynienia z korzystnymi dotacjami sięgającymi nawet 50% dla sektora MŚP.

W niemieckim systemie podatkowym w ramach osób prawnych mamy do czynienia z podatkami:

  • dochodowym od osób prawnych 19%
  • lokalnym od działalności gospodarczej
  • solidarnościowym
  • VAT
  • opłatami celnymi

Niemieckie spółki – podsumowanie

Niemcy są państwem przychylnym polskim przedsiębiorcom, dlatego tym bardziej warto zainteresować się założeniem tam nowej spółki lub oddziału polskiej firmy. Istnienie na rynku niemieckim niesie ze sobą szereg korzyści finansowych i rozwojowych, dlatego nad tą decyzją należy dokładnie się zastanowić, jak i przeanalizować start w zupełnie atrakcyjnym regionie. Niestety nasz kraj nie dorównuje państwu niemieckiemu pod kątem gospodarki, a co za tym idzie również nie zapewnia nam tak szerokich możliwości jak nasi zachodni sąsiedzi.

Rodzaje spółek w Niemczech

Rzeczywiście może okazać się dla wielu osób planujących firmę w Niemczech, że prawo nie jest na tyle sprzyjające, aby dokonać samodzielnej rejestracji, jak również dopełnić wszelkich formalności. Z tego powodu warto zdecydować się na usługi księgowe, prawne, rachunkowe, dzięki którym zapewnione są:

  • rejestracja różnych form spółek
  • pełna obsługa prawna oraz notarialna
  • otwarcie odpowiednich rachunków bankowych
  • obsługa podatkowa
  • obsługa biura
  • uzyskanie numeru podatkowego w tym również do transakcji wewnątrzwspólnotowych

Jeśli chodzi o kompleksową ofertę tego typu biur, to ich klienci mogą liczyć dodatkowo na wszelkie doradztwo zwłaszcza w zakresie: informacji na temat zakładania spółek w Niemczech, zwrotu podatku, odpowiedzialności wspólników oraz wielu innych kwestii, które mogą być ważne z uwagi na fakt przeprowadzenia się do Niemiec.

Zakładając spółkę w Niemczech, przedsiębiorcy zdecydowanie często decydują się po czasie sprowadzić do kraju rodzinę. W tym wypadku istotne będzie dowiedzenie się, z jakich świadczeń rodzinnych może korzystać obywatel Niemiec posiadający dzieci. Na uwagę zasługuje w tym momencie także kwestia ubezpieczeń. W Niemczech można korzystać z publicznego systemu lub ubezpieczać się prywatnie. W zależności od naszych konkretnych oczekiwań, jak i sytuacji, po poradę w tym zakresie również warto udać się do wykwalifikowanego doradcy, który na bieżąco śledzi sytuację w kraju i znajdzie najlepsze rozwiązanie.

W ramach założenia spółki w Niemczech istotne jest to, aby znaleźć choćby na samy starcie naszego biznesu odpowiednie wsparcie, dzięki któremu na nowym terenie będziemy czuli się w pełni bezpiecznie. Posiadając sprawdzonego partnera, bez problemu odnajdziemy się w gąszczu przepisów prawnych, ale też będziemy mieli gwarancję, że to profesjonaliści będą reprezentowali interesy naszej firmy również przed niemieckimi urzędami. Dzięki takiej pomocy bez problemu odnajdziemy się w zupełnie nowych dla nas realiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here