Praca za granicą? Ubezpiecz się na czas wyjazdu!

Praca sezonowa, zagraniczny wolontariat, a nawet krótka delegacja w sąsiednim kraju — w każdym z tych przypadków wykupienie ubezpieczenia podróżnego będzie z pewnością rozsądną opcją. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wybierania optymalnej polisy dla siebie.

Kto powinien się ubezpieczyć?

Każdy wyjazd za granicę wiąże się z pewnym ryzykiem — nie wiemy, kiedy zajdzie konieczność skorzystania z pomocy lekarskiej, wezwania karetki czy hospitalizacji. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na taką ewentualność. Dotyczy to zwłaszcza osób wyjeżdżających do pracy fizycznej, w której ryzyko urazu jest naprawdę spore.

Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące umysłowo bądź wybierające się jedynie w kilkudniową delegację powinny rezygnować z takiej opcji (sprawdź artykuł „Ubezpieczenie wyjazdu służbowego – czy warto?”). Wypadek może zdarzyć się zawsze, a dodatkowo ubezpieczenie zapewnić może również wsparcie w wielu innych sytuacjach jak zagubienie bagażu czy opóźnienie lotu (kłopotliwe zwłaszcza, gdy spieszysz się na ważną konferencję).

Kto powinien się ubezpieczyć

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności!

Jeśli wybierasz się za granicę do pracy, musi być to wyraźnie zaznaczone w Twojej umowie ubezpieczeniowej. Część ofert skierowana jest bezpośrednio do osób udających się w delegację czy do pracy — wówczas są one przygotowane specjalnie z myślą o nich i zawierają wszystkie odpowiednie zapisy. Jeżeli jednak kupujesz standardowe ubezpieczenie turystyczne, prawdopodobnie konieczne będzie wykupienie rozszerzenia, dzięki któremu polisa obejmie swoim zakresem zdarzenia mające miejsce w trakcie wykonywania pracy. Uwaga! Ubezpieczyciela nie interesuje, czy pracujesz legalnie, na czarno, czy też jesteś wolontariuszem — bez wykupionego rozszerzenia może nie chcieć wypłacić odszkodowania w każdej z wymienionych wyżej sytuacji.

Szczególną ostrożność muszą zachować osoby wykonujące prace fizyczne — ze względu na zwiększone ryzyko wypadku, często konieczna jest dopłata.

umowie ubezpieczeniowej

Karencja — szczegół, który ma znaczenie

Karencja to teoretycznie szczegół, jednak w niektórych przypadkach ma naprawdę duże znaczenie. Jeśli kupujesz ubezpieczenie na kilka dni tuż przed wyjazdem, a przeoczysz kilkudniowy okres karencji, polisa może okazać się całkowicie nieprzydatna. By nie zmarnować pieniędzy, zawsze sprawdź dotyczące karencji zapisy — i wybierz ofertę, która pozwoli w pełni skorzystać z dostępnych możliwości.

Koszty leczenia to nie wszystko

Wybierając polisę turystyczną, największą uwagę zwraca się z reguły na ubezpieczenie kosztów leczenia. Słusznie, ponieważ to właśnie opłaty związane z ewentualnym korzystaniem ze służby zdrowia stają się często źródłem poważnych problemów finansowych nieubezpieczonych turystów.

Warto jednak zwrócić uwagę także na inne polisy, jak np. NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W pracy nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, zwłaszcza jeśli pracujesz fizycznie. Zabezpiecz siebie i swoich najbliższych — polisa gwarantuje odszkodowanie w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby lub poniesienia przez nią uszczerbku na zdrowiu.

Kolejną wartą rozważenia polisą jest OC w życiu prywatnym. Pamiętaj, że Ty także możesz spowodować wypadek w pracy, czy też uszkodzić cudze mienie. Dzięki ubezpieczeniu OC unikniesz konieczności zapłaty odszkodowania, ponieważ zapłaci je Twój ubezpieczyciel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here