Konto w Niemczech bez meldunku

W ubiegłym roku Bundestag uchwalił ustawę zobowiązującą banki do otwierania kont oszczędnościowo-rozliczeniowych każdej osobie bez względu na fakt braku stałego zameldowania. Na tych przepisach z całą pewnością korzystają bezdomni oraz uchodźcy, ale też osoby prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech bez meldunku.

Własny rachunek bankowy w Niemczech bez meldunku

Własny rachunek bankowy to cel wielu uchodźców, którzy zamieszkują Niemcy i nie mają stałego zameldowania. Nie mają też też dowodu osobistego, ale obecnie dzięki nowemu rozporządzeniu nie mają już problemów z otwarciem osobistego konta bankowego. W przypadku imigrantów wystarczające jest zaświadczenie urzędu do spraw cudzoziemców. Za prowadzenie konta banki pobierają opłaty.

Rachunek bankowy – duże ułatwienie dla uchodźców

Rachunek bankowy stał się od ubiegłego roku niezwykle pomocny dla uchodźców. Mogą oni bowiem obecnie otrzymywać zapomogę z urzędu na konto. Nie muszą stać w kolejkach, ale też mogą gromadzić swoje oszczędności w bezpieczny sposób. Rachunek bankowy to ogromne ułatwienie dla uchodźców. Niemniej jednak dla wielu z nich barierą okazała się nieznajomość języka niemieckiego.

Język – czy to bariera?

Dla wielu osób nieznających języka niemieckiego otwarcie rachunku może okazać się kłopotliwe. Jest to też dość problematyczne dla pracowników banku. Uchodźcy starający się o konto bankowe w Niemczech znaleźli rozwiązanie.

Konto w Niemczech bez meldunku

Do okienka przychodzą z tłumaczem lub porozumiewają się na migi. Jeśli chodzi o prezesów banków, to szukają oni jakiegoś jednolitego rozwiązania w tej kwestii, ponieważ klientów cudzoziemców, którzy potrzebują założyć rachunek bankowy w Niemczech bez meldunku coraz więcej przybywa. Na szczególną uwagę zasługuje pomysł, aby do dyspozycji klientów banków pozostawał tłumacz.

Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego

Powyższa ustawa zobowiązała również banki do transparentnego informowania o opłatach, jakie związane są prowadzeniem rachunku bankowego. Klienci muszą mieć możliwość porównania ofert i wybrania najkorzystniejszej dla nich. Stosunkowo łatwiejsze od otwarcia rachunku bankowego ma być przeniesienie konta z jednego banku do drugiego i trwać maksymalnie 10 dni.

W tym temacie bardzo ważne jest pamiętanie, że nowy bank musi mieć czas na uporanie się ze wszystkimi formalnościami, ale też świadomość, że proces przeniesienia konta nie oznacza zamknięcie poprzedniego. Zamknąć rachunek bankowy należy osobiście. Poza tym należy pamiętać również, że przeniesienie konta w przypadku nieuregulowanych opłat za prowadzenie poprzedniego, nie zwalnia z nich. Wszelkie niespłacone kredyty muszą zostać uregulowane, aby można było zamknąć poprzedni rachunek bankowy. Na przeprowadzenie zamknięcia rachunku bankowego nie pozwalają także wszelkie blokady oraz zajęcia komornicze. To podstawowe zasady, które obowiązują przy przenoszeniu konta z jednego banku do drugiego, których nie da się w żaden sposób pominąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here