Jednoosobowa firma w Niemczech

Obecnie wielu Polaków decyduje się na otwarcie firmy w Niemczech. Nie chodzi tu tylko o firmę zarejestrowaną w Polsce, ale nową firmę z niemieckim numerem podatkowym, adresem niemieckim i niemiecką stroną internetową. Dlaczego? Ponieważ w takim wypadku firma staje się dla niemieckich kontbrahentów o wiele bardziej wiarygodna.

W tym miejscu pojawiają się kolejne pytania dotyczące formy prawnej działalności gospodarczej, ale też kosztów, procedury rejestracji, prowadzenia firmy w państwie, którego przepisy są nam przecież zupełnie nieznane choć podobne do tych, z którymi mamy do czynienia w naszych polskich realiach. Warto pamiętać jednak i mieć świadomość, że jako nowy przedsiębiorca na rynku niemieckim zostaniemy przychylnie przyjęci, co więcej czekać na nas tu będzie wiele atrakcyjnych ulg, dotacji, jak również korzystnych pożyczek.

Co należy zrobić w pierwszej kolejności, gdy w głowie pojawi się pomysł na firmę w Niemczech? Z pewnością warto w tym momencie od razu prześledzić rynek niemiecki i robić to regularnie, zanim podejmiemy tę ostateczną decyzję. Polacy najczęściej decydują się na starcie swoich planów co do zarabiania prawdziwych pieniędzy na działalność w formie jednoosobowej firmy. Sprawdźmy więc, z czym dokładnie w jej przypadku będziemy mieli do czynienia, na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz jakie koszty będą nas czekać w ramach podjęcia decyzji o firmie w Niemczech.

Pierwszy krok – lokal w Niemczech

Aby mogło dojść do rejestracji firmy w Niemczech, potrzebne nam będzie zameldowanie na terenie tego państwa. Kolejno potrzebować będziemy siedziby, biura, gdzie będziemy pracować. W Niemczech istnieje możliwość założenia firmy na podstawie polskiego paszportu, ale w tym wypadku prędzej czy później czekać nas będzie kontrola lokalu. Z pierwszą należy liczyć się w przeciągu dwóch lat od założenia działalności gospodarczej. W ramach wystawienia pierwszego rachunku możemy być pewni, że niebawem zostaniemy skontrolowani. Właśnie z tego powodu od samego początku należy dbać o wiarygodność firmy, czyli jednocześnie też lokal, który będzie nadawał się na prowadzenie działalności gospodarczej o danym profilu, jaki zadeklarowaliśmy.

O ubezpieczeniu w Niemczech słów kilka

W Niemczech kwestia ubezpieczeń zupełnie inaczej wygląda niż w przypadku naszych polskich realiów. U nas obowiązkowa jest składka ZUS już od samego początku otwarcia firmy. Przepisy niemieckie mówią, że właściciel jednoosobowej firmy ma obowiązek posiadać przynajmniej ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być więc ubezpieczenie opłacane w Polsce, ale też ubezpieczenie w ramach świadczeń publicznych na terenie Niemiec. Co więcej, możemy zdecydować się w Niemczech na ubezpieczania prywatne.

Jeśli chodzi o wysokość składki ubezpieczenia, to jest ona u naszych zachodnich sąsiadów uzależniona od wieku osoby ubezpieczającej się, jak również od stanu jego zdrowia. Jeśli więc jest się młodym człowiekiem, u którego ryzyko poważnej choroby jest zdecydowanie niższe niż u osób starszych, wypada myśleć, że składka może być niewysoka. Jej wysokość jest jednak ustalana przez firmy ubezpieczeniowe, dlatego może być ona zupełnie różna w innych firmach.

O niemieckich podatkach najważniejsze kwestie

Koszt zarejestrowania firmy w Niemczech nie należy do wysokich. Polacy, którzy chcą otworzyć jednoosobową działalność na terenie Niemiec powinni wiedzieć, że najlepiej zlecić tę kwestię profesjonalistom, dzięki czemu unika się jakichkolwiek nieprawidłowości. Co więcej, zlecając rejestrację firmy profesjonalistom oszczędzamy czas, który możemy wykorzystać na planowanie biznesu. Wszelkie kwestie formalne warto zlecić specjalistom, którzy na bieżąco śledzą przepisy prawne i mogą dzięki temu podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

Jednoosobowa firma w Niemczech

Rejestrację podatkową również warto zlecić specjalistom. Doradca podatkowy podpowie polskiemu przedsiębiorcy również to, jak należy wystawiać rachunki, jak działać, aby było to najkorzystniejsze dla naszej kieszeni, a jednocześnie działać zgodnie z prawem. Z doradcą podatkowym warto skonsultować kwestię rozliczenia podatkowego, czy ma ono być miesięczne czy kwartalne.

Co więcej, istotne jest też to, aby poradzić się doradcy w ramach prowadzenia księgowości. Ta może rzeczywiście sprawić polskiemu przedsiębiorcy niemało kłopotu, zwłaszcza jeśli będzie to konieczna pełna księgowość.

Jeśli chodzi o koszty takich usług, to będą one rzeczywiście inaczej kształtowały się w każdej z firm, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać oferty, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Jeśli nasza firma będzie miała niskie obroty, z całą pewnością unikniemy składania comiesięcznych deklaracji, a co za tym idzie, obniżymy koszty obsługi księgowej. Przy większych obrotach mamy fundusze na opłatę doradcy podatkowemu, którego rzeczywiście warto w takiej sytuacji mieć zawsze pod ręką.

Należy pamiętać, że po zakończeniu roku obrotowego, czyli jednocześnie kalendarzowego zobowiązani jesteśmy złożyć roczną deklarację podatkową wraz z bilansem firmy. Terminem jest 31 maja, który od roku 2018 jest wydłużony do 31 lipca. Jeśli jednak naszą firmę reprezentuje doradca podatkowy, mamy wówczas czas do końca roku, czyli do 31 grudnia. Nawet z uwagi na ten termin opłacalne jest zlecenie obsługi podatkowej doradcy.

W ramach rozliczenia podatkowego i kosztów, musimy pamiętać, że przy wyższych obrotach doradca podatkowy będzie miał więcej pracy, a jednocześnie też będzie miał do czynienia z większym stopniem trudności. Cena za taką usługę nie bez powodów jest wyższa.

Otwarcie firmy w Niemczech – ważna decyzja

Argumentów na zwlekanie z decyzją o otworzeniu firmy w Niemczech można mieć wiele. Można do tej kwestii podejść jednak zupełnie z innej strony. Należy w tym wypadku zdecydować się jak najszybciej na swój pomysł i poszukać odpowiedniego wsparcia w postaci profesjonalnie działającej firmy doradczej, która zapewnia jednocześnie obsługę podatkową, księgową oraz rejestruje działalność gospodarczą zagranicznych przedsiębiorców.

Decydując się na takie rozwiązanie minimalizujemy ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości, jak również potknięć, które mogłyby nas sporo kosztować. W tej kwestii jednak pozostaje zasada, aby korzystać wyłącznie z faktycznie niemieckiego doradcy podatkowego, który zna bieżące przepisy prawne. Jest też poza tym świetnym konsultantem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i odpowie na nurtujące nas pytania. Decydując się na którąś z takich firm na rynku niemieckim, należy kierować się jej doświadczeniem, opiniami innych klientów, jak i zapytać o przedstawienie stosownych certyfikatów oraz uprawnień.

Pomoc zagranicznym przedsiębiorcom w Niemczech

Podjęta decyzja o starcie na niemieckim rynku ze swoją firmą, z całą pewnością nie pójdzie na marne. Korzyści finansowe wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech są rzeczywiście bardzo szybko widoczne, ale też zdecydowanie szybciej jesteśmy je w stanie odczuć, niż ma to miejsce w naszych polskich realiach. Jednak na szczególną uwagę zasługuje tu, co warto podkreślać na każdym kroku profesjonalne wsparcie.

Na rynku niemieckim znajdziemy szeroki wybór profesjonalistów, a jednocześnie usługodawców, którzy gwarantują wsparcie już w momencie rozpoczęcia działalności na rynku niemieckim. Dzięki nim możemy liczyć na szybką optymalizację działań firmy i rozwój. Zapewniają oni bowiem szereg korzystnych usług jak na przykład: usługi księgowe, doradztwo biznesowe, wirtualne biuro, tłumaczenia w tym również przysięgłe, świadczenia zdrowotne, rachunki bankowe dla osób fizycznych oraz firm, ubezpieczenia, jak również pomoc w poszukiwaniach pracowników oraz kontrahentów.

O zaletach firmy w Niemczech

Warto zwrócić uwagę, że założenie firmy w Niemczech naprawdę nie jest trudne. Jeśli chodzi o zasady jej funkcjonowania, są zbliżone do realiów polskich, dlatego decyzja nie powinna odwlekana w nieskończoność. Na szczególną uwagę, jak można zauważyć, jest fakt elastycznego rozliczania się z urzędem skarbowym, ale też to, że w ramach ubezpieczeń można w Niemczech liczyć na naprawdę korzystne warunki.

Nie zapominajmy o swobodzie przedsiębiorczości, przepływie kapitału i osób, co wiąże się kolejno z korzyściami, z jakich warto skorzystać bez namysłu. Polacy mogą tu działać na zasadach samozatrudnienia, jak również wykonywać tzw. wolne zawody. Mogą też otwierać oddziały swoich polskich firm lub korzystać z szeregu atrakcyjnych form spółek, które niosą ze sobą korzyści, o jakich nie ma mowy w naszym kraju.

Najważniejsze to, aby pamiętać w świetle wszelkich korzyści, jakie niesie ze sobą otwarcie firmy w Niemczech o kontrolach niemieckich instytucji. Jeśli tylko wykryją one jakiekolwiek nieprawidłowości, mogą nałożyć karę, jak również przerwać prowadzenie działalności. Dlatego tak ważne jest od samego początku zadbać o optymalną wiarygodność. Musimy więc zastosować się do ściśle określonych kolejnych kroków rejestracji działalności gospodarczej, zadbania o odpowiedni lokal w zakresie deklarowanych świadczonych usług. Co więcej, nie możemy zapominać, że do spraw najistotniejszych należeć będzie prawidłowo prowadzona księgowość i podatki.

Pamiętaj, że w ramach podjęcia działalności gospodarczej w Niemczech możesz zdecydować się nie tylko na jednoosobową firmę. Możesz wybrać też:

  • spółkę cywilną Gesellschaft bürgerlichen Rechts – GbR
  • spółkę jawną Gesellschaft bürgerlichen Rechts – GbR
  • spółkę komandytową Kommanditgesellschaft – KG
  • spółkę komandytową z komplementariuszem będącym spółką z o.o. – GmbH & Co. KG
  • spółkę z o.o. z niskim kapitałem zakładowym Unternehmergesellschaft – UG
  • tradycyjną spółkę z o.o. Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH
  • spółkę akcyjną Aktiengesellschaft – AG
  • spółkę komandytowo – akcyjną Kommanditgesellschaft auf Aktien – KgaA
  • samodzielny oddział firmy w Niemczech Niederlassung/Betriebsstätte

Kwestię wyboru formy prawnej firmy warto przeanalizować z biurem doradczym. To usługi, jak zostało już wspomniane kompleksowe, a więc również te, które pomogą wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie również pod kątem wyboru rodzaju działalności gospodarczej w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here