Jak powinna wyglądać prawidłowo skonstruowana umowa pożyczki?

Umowa pożyczki chroni zarówno pożyczkobiorcę, jak i pożyczkodawcę, dlatego też nawet wtedy, gdy pożyczamy pieniądze od rodziny czy znajomego, warto ją podpisać. Jak powinna wyglądać prawidłowo skonstruowana umowa pożyczkowa?

Pożyczki na mniejsze sumy wprawdzie nie musimy dokumentować odpowiednią umową, ale jest ona wskazana wtedy, gdy pożyczka opiewa na co najmniej 500 złotych. Często pojawia się jednak wtedy pytanie – jak tak naprawdę powinien wyglądać ten dokument? Podpowiadamy, jakie punkty muszą się w nim znaleźć!

Strony umowy

Stronami umowy nazywamy pożyczkodawcę oraz pożyczkobiorcę, dlatego w umowie powinny znaleźć się informacje na ich temat.

Opis przedmiotu umowy

Pod tym terminem znajduje się informacje o tym, jaką pożyczkę zaciągamy. Najczęściej jest to pożyczka gotówkowa. Może być ona dostępna także on-line, na przykład jako szybka pożyczka przez Internet od Getbucks – pozabankowej firmy pożyczkowej.

Wysokość pożyczki

Kolejny ważny punkt to wysokość pożyczki – określa, ile pieniędzy pożyczamy.

Czas trwania umowy

Wskazuje, do kiedy obowiązuje umowa pożyczki i jaki jest jej czas spłaty. Przykładowo, szybka pożyczka przez Internet od Getbucks to pożyczka chwilówka, którą spłacamy w ciągu 30 dni.

Koszty pożyczkowe

W tym punkcie znajdują się koszty związane z pożyczką, w tym jej oprocentowanie, prowizje, opłaty przygotowawcze oraz inne koszty dotyczące pożyczki. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę!

Zasady spłaty pożyczki

W umowie powinny znaleźć się informacje o tym, jak należy spłacić pożyczkę, a także w jakich terminach należy to zrobić. W przypadku pożyczek ratalnych w umowie znajduje się również specjalny harmonogram spłat z oznaczeniem daty spłaty poszczególnych rat.

Konsekwencje nieterminowej płatności

Gdy nie spłacimy pożyczki, możemy narazić się na dodatkowe koszty – informacje na ten temat także muszą znaleźć się w umowie.

Odstąpienie od umowy

Zgodnie z prawem, mamy 14 dni na odstąpienie od umowy pożyczki bez podania przyczyny. W umowie pożyczkowej także powinny znaleźć się informacje o tym, jak należy wtedy postępować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here