Jeśli pracowałeś legalnie w Niemczech i nie wiesz czy należy się Tobie zwrot nadpłaconego podatku koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się czy każdy, kto pracował legalnie na terenie Niemiec ma prawo do ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku oraz co jest warunkiem jego otrzymania.
Każdy, kto pracował legalnie na terenie Niemiec i w związku z tym miał odprowadzany podatek od wynagrodzenia, ma prawo ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. Warunkiem otrzymania takiego zwrotu jest złożenie rocznego zeznania podatkowego we właściwej, niemieckiej instytucji podatkowej – odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego. Oczywiście nie każdy pracownik może liczyć na zwrot podatku z Niemiec równy kwocie wpłaconych zaliczek na podatek. Wszystko zależy bowiem od sumy zarobków osiągniętych w danym roku podatkowym.
Kto ma obowiązek rozliczania się z niemieckim Urzędem Skarbowym?
Co do zasady, pracując w Niemczech, nie masz obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego, chyba że zaliczasz się do jednej z wymienionych grup osób:
-
Masz zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec,
-
pobierasz niemiecką rentę lub emeryturę,
-
masz nadany Steuernummer,
-
niemiecki Urząd Skarbowy przyznał Ci tzw. Steuerfreibetrag,
-
masz przyznaną 3 lub 6 klasę podatkową,
-
pobierasz w Niemczech różnego rodzaju świadczenia.
Jeśli nie zaliczasz się do żadnej z wymienionych kategorii osób, a pracowałeś legalnie w Niemczech, nie musisz składać rocznej deklaracji podatkowej, aczkolwiek jej złożenie może być dla Ciebie niezwykle opłacalne. Jeśli pracowałeś zaledwie kilka miesięcy w danym roku podatkowym, prawdopodobnie należy Ci się zwrot podatku z Niemiec – kwota wolna od podatku jest w Niemczech dość wysoka (w 2017 roku było to 8820 euro) i jeśli zarobiłeś mniej, możesz liczyć na zwrot całości odprowadzonych zaliczek na podatek. Gdy zarobiłeś więcej, wciąż możesz coś odzyskać. Wystarczy skontaktować się z biurem rachunkowym i poprosić o obliczenie spodziewanego zwrotu.
Czego potrzebujesz, by otrzymać zwrot podatku z Niemiec?
Do złożenia deklaracji podatkowej potrzebujesz potwierdzenia, że za Twoją pracę odprowadzana była zaliczka na podatek. Podobnie jak w Polsce, zatrudniający Cię pracodawca ma obowiązek wystawienia rocznej deklaracji podatkowej. W Niemczech jest to tzw. karta podatkowa. Jeśli nie otrzymałeś od pracodawcy takiej karty, a chcesz otrzymać zwrot podatku z Niemiec (https://www.euro-punkt.pl/zwrot-podatku/zwrot-podatku-z-niemiec,2,2,3662,112,3662), dokumentami potwierdzającymi płacenie przez Ciebie podatków, mogą być miesięczne odcinki wypłaty. Do złożenia rocznej deklaracji i starania się o zwrot odprowadzonych zaliczek na podatek w Niemczech, wystarczy ostatni odcinek wypłaty od każdego pracodawcy, u którego pracowałeś w danym roku podatkowym. Deklarację możesz złożyć samodzielnie, wysyłając ją pocztą do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Możesz również skorzystać z usług jednego z wielu wyspecjalizowanych biur rachunkowych, które zajmują się odzyskiwaniem nadpłaconych podatków za pracę poza granicami naszego kraju.