Według najnowszych badań – nawet 27% Polaków boryka się z otyłością, a u niemal 70% diagnozuje się nadwagę. To prawdziwa epidemia, której zatrzymanie jest bardzo trudne. Z roku na rok problem zdaje się być coraz bardziej poważny.

Odchudzanie – wymagający i trudny proces


Każdy kto choć raz podejmował trudy odchudzania wie, że redukcja zbędnych kilogramów nie przychodzi łatwo. Restrykcje dietetyczne, wymagający trening, zmiany w trybie życia i kosztowna suplementacja – tak w wielkim skrócie można scharakteryzować podstawowe procesy redukcyjne.

Oczywiście, nie trzeba stosować ich wszystkich jednocześnie. Przy niewielkiej nadwadze wystarczą zmiany nawyków żywieniowych i/lub kilkadziesiąt minut treningu dziennie. Nie mniej jednak, jeśli zbędnych kilogramów jest więcej – niezbędne jest zastosowanie wszystkich jednocześnie.

O co muszę zadbać jeśli chcę szybko schudnąć?

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że termin „szybkie odchudzanie” trudno zdefiniować. Wszak, jedni mogą traktować to jako utratę 5-10 kilogramów miesięcznie, drudzy w pełni zadowolą się 2-3 kilogramami mniej. Dlatego też, nie pragniemy pisać o wartościach, a konkretnych zadaniach. W końcu tempo odchudzania u dwóch różnych jednostek może być inne – nawet jeśli zastosują identyczne procesy redukcyjne.

Podstawowym elementem redukcji jest oczywiście odpowiedź na pytanie – jaka dieta na redukcję?. Zmiana nawyków żywieniowych jest konieczna. Wszak, jeśli będziemy dostarczali zbyt dużo pożywienia to nawet najcięższy trening nie wygeneruje takiego zapotrzebowania energetycznego, by doszło do redukcji nagromadzonej już tkanki tłuszczowej.

Dieta odchudzająca powinna być przede wszystkim zdrowa. Wszelkiego rodzaju jadłospisy o charakterze „głodówek” i tym podobne – nie powinny być stosowane. Owszem, są skuteczne, ale… powodują także osłabienie organizmu i stanowią zagrożenie dla zdrowia danej jednostki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są diety zbilansowane, pełnowartościowe i oparte na wysokiej jakości produktach.

Niezwykle ważny jest także trening. Jak ćwiczyć by schudnąć? Przede wszystkim: regularnie. Sama forma treningowa nie jest zbyt istotna, ważne, aby trening był:

  • ogólnorozwojowy (angażował wiele grup mięśniowych jednocześnie)
  • dostatecznie intensywny (zaleca się trenować z intensywnością równą 60-70% maksymalnego tętna wysiłkowego)
  • długi (minimalny czas trwania jednej sesji treningowej to 30 minut)

Najpopularniejsze formy to: bieganie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, pływanie oraz nordic walking.

Odchudzając się, należy pamiętać także o suplementacji – jej rola zdaje się być coraz ważniejsza – pamiętaj aby właściwie wybrać najlepsze suplementy na odchudzanie. Producenci prześcigają się w promowaniu coraz to nowszych preparatów. Ich skuteczność jest coraz lepsza. Niektóre środki potrafią spotęgować efekty odchudzania o nawet kilkadziesiąt procent.

Zdrowy tryb życia, a odchudzanie

Dieta, trening i suplementacja to nie wszystko. Niezwykle ważnym jest to, aby całe nasze życie stało się zdrowsze. Jak to uczynić? Jakie elementy składają się na zdrowy tryb życia?

Poza wspomnianymi już elementami, tj. dietą, aktywnością fizyczną i suplementacją, zdrowy tryb życia to także:

  • relaks (forma eliminacji czynników stresogennych)
  • regularny i dostatecznie długi sen
  • dbanie o kondycję psychiczną

Dlaczego przy odchudzaniu zdrowy tryb życia ma tak duże znaczenie? Nasz organizm poddawany trudnym procesom redukcyjnym może się „buntować” i wysyłać negatywne sygnały. Często, restrykcyjna dieta i wymagający trening skutkują osłabieniem motywacji, co doprowadza do rezygnacji. Jeśli zadbamy o samopoczucie, lepszy sen i eliminację stresu – odchudzanie po prostu stanie się znacznie łatwiejsze.

Z tego też względu – jeśli zamierzasz redukować zbędne kilogramy, zadbaj o wszystkie wyżej wymienione elementy i ciesz się piękną sylwetką, zastanów się również czy nie warto wzbogacić swojego jadłospisu o młody jęczmień.. Szybko przekonasz się, że odchudzanie nie musi być skrajnie wyczerpującym i trudnym procesem. Wręcz przeciwnie – stanie się łatwe i nieodczuwalne dla Twojego organizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diet, ćwiczeń i suplementacji? Solidną dawkę informacji znajdziesz w serwisie być-zdrowym.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here