Sposoby usuwania chwastów z upraw rolnych

W rolnictwie duży problem mogą stanowić różnego rodzaju chwasty, które będą prowadziły do obniżenia plonów, będą one konkurowały z roślinami uprawnymi, będą wykorzystywały wodę, składniki mineralne z gleby.

Niekiedy mogą także przerastać rośliny uprawne, zasłaniając dostęp do słońca. Jednym z najczęściej występujących w Polsce chwastów jest palusznik krwawy, jest to niska roślina, która posiada rozłożyste charakterystyczne odnóża. Jest to gatunek, który może występować w dużych ilościach na określonych obszarach, lubi ciepło oraz ekspozycję na słońce.

Palusznik krwawy – niski chwast występujący na obszarze całego kraju

Tego typu chwasty można usuwać metodami mechanicznymi, dobrze może sprawdzić się tutaj bronowanie i podorywka ściernisk, jednak w przypadku licznego występowania wówczas należy wykorzystać herbicydy selektywne. W tym przypadku jest to roślina niska, która nie będzie w znacznym stopniu zagrażała innym uprawom, jednak warto reagować na jej występowanie. W tym przypadku kwitnienie następuje późnym latem i wczesną jesienią, może występować także na glebach suchych, dlatego też występuje na różnego rodzaju uprawach. Oczywiście wykorzystanie herbicydów będzie dobrym sposobem na pozbycie się tego rodzaju chwastu, możemy wykorzystać standardowym opryskiwacz. Pamiętajmy iż herbicydy selektywne będą usuwały jedynie chwasty, natomiast nie będą wyrządzały szkody w roślinach uprawnych. Naturalnie należy sprawdzić, w jakich proporcjach należy rozcieńczyć dany herbicyd, wówczas będziemy mogli pozbywać się chwastów w sposób skuteczny. Oczywiście palusznik krwawy jak również wiele innych chwastów, może występować nie tylko na polach uprawnych, ale także jest to chwast, który często występuje w naszych ogrodach, w tym przypadku również możemy zastosować herbicydy, jednak często na małym obszarze dobrze sprawdzi się pielenie. Z pewnością jeżeli zadbamy o usuwanie tego rodzaju chwastów, będziemy mogli znacznie obniżyć jego występowanie na danym obszarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here