Większość rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy powinno się udać ze swoim dzieckiem do okulisty. Niestety nierzadko wizyty te są odwlekane, przez co pociecha z wadą wzroku zgłaszana jest do lekarza za późno. Tak naprawdę już od pierwszych miesięcy powinno się bacznie obserwować malucha, a w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, przyśpieszyć wizytę. Co może do nich należeć? Na przykład uciekanie oka w jedną stronę czy drżenie gałek ocznych. Jeżeli w rodzinie ktoś cierpi na jakieś schorzenie wzroku, poleca się, aby do okulisty wybrać się już z niemowlęciem. Jakie badania wykonuje okulista dziecięcy nfz?
Badanie okulistyczne u dzieci poniżej 3 roku życia
Badanie okulistyczne dzieci rozpoczyna się w momencie, gdy maluch przekroczy próg gabinetu. Lekarz przygląda się wtedy jego zachowaniu i reakcji na ruchy otoczenia. Następnie przeprowadza test orientacyjny. Polega on na zasłonięciu jednego oka oraz ponownym obserwowaniu reakcji dziecka. Specjalista też sprawdza, czy pociecha nie ma zeza – gałki oczne powinny być ustawione równolegle. Niektóre z tych badań można nawet wykonać w domu w formie zabawy – na przykład bawiąc się z maluchem w pirata. W gabinecie lekarskim można liczyć także na wykonanie testu uprzywilejowanego widzenia. W jego trakcie wykorzystuje się specjalne lizaki, w dwóch kolorach – jeden z szary, z a drugi w czarno- białe paski. Następnie dziecku prezentowane są tablice z paskami o coraz mniejszej szerokości tuż obok tablic o jednolitym tle. Jeżeli dziecku prowadzi wzrok za elementem z paseczkami, to znaczy, że jego wzrok rozwija się prawidłowo.
Badania przeprowadzane u dzieci powyżej 3 roku życia
U nieco starszych dzieci wykonuje się badanie ostrości wzroku przy pomocy tablic przedstawiających różne zwierzątka oraz przedmioty, które maluch powinien rozpoznać. Podczas niego ważne jest utrzymanie koncentracji dziecka oraz zachęcanie do współpracy, aby całe badanie traktowało jako dobrą zabawę. Lekarz może pokazywać maluchowi także trójwymiarowe obrazki, których celem jest sprawdzenie jego widzenia przestrzennego. Jeżeli dziecko będzie chciała złapać je w powietrzu, to świadczy o jego prawidłowej reakcji. Innym testem jest badanie refrakcji wzroku, który jednak wymaga zastosowania specjalnych kropli. Badanie jest w pełni bezbolesne i zapewnia zarówno dziecku, jak i lekarzowi duży komfort. W jego trakcie maluch patrzy w obrazek, a nowoczesny aparat mierzy wielkość jego wady wzroku.