Praca na Gewerbe

Niemcy to kraj niezwykle silny i stabilny pod względem gospodarki, co czyni go popularnym kierunkiem dla wszystkich, którzy szukają atrakcyjnych warunków zarobkowych. Wiele osób coraz częściej zastanawia się, czy nie zamienić tradycyjnej pracy na etacie na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Czy w taki sposób można zyskać stałe źródło utrzymania? Zastanawiasz się, jak otworzyć dobrze prosperujący biznes za granicą? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat procesu zakładania działalności gospodarczej w Niemczech – Gewerbe!

Gewerbe – najważniejsze informacji o działalności gospodarczej w Niemczech

Gewerbe, najprościej ujmując, stanowi formę prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Znana jest również jako Gewerba lub Gewerbebetrieb. Najczęściej zakłada ją jedna osoba, która pragnie rozpocząć pracę na własny rachunek. Do największych atutów tego rozwiązania zalicza się elastyczność i swoboda wyboru rodzaju działalności. W praktyce oznacza to, że możesz zajmować się zarówno handlem, usługami, jak i przemysłem. Jedyny wyjątek stanowią tzw. zawody wolny, czyli w Niemczech osoby związane m.in. z branżą prawniczą, medyczną czy medialną. Aby skutecznie rozwijać firmę, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tamtejsze prawo różni się od polskiego, a poznanie obowiązującego systemu podatkowe jest kluczowe. Dla wielu osób, które dopiero zdobywają doświadczenie jako przedsiębiorcy, meandry prawa mogą okazać się niezrozumiałe, a bariera językowa tylko utrudnia odnalezienie się w świecie finansów. Z tego powodu znaczenie polsko-niemieckich biur rachunkowych ciągle wzrasta, dzięki czemu wszyscy, którzy potrzebują pomocy, zyskują przewodnika na drodze do założenia Gewerbe.

Jakie wymagania należy spełnić, aby założyć Gewerbe?

Po konsultacji ze specjalistami i opracowaniu biznesplanu przychodzi pora na założenie Gewerbe. Od czego w takim wypadku należy zacząć? Po pierwsze – czeka Cię wizyta w urzędzie do spraw gospodarki. Musisz tam złożyć przygotowany wcześniej wniosek.

Dokument powinien zostać starannie wypełniony, dlatego warto wydrukować i uzupełnić we własnym domu, aby uniknąć błędu i konieczności ponownego składania formularza.

We wniosku należy uwzględnić informacje takie jak:

  • dane osobowe,
  • miejsce zameldowania w Niemczech,
  • profil działalności,
  • dodatkowe wzmianki do rejestracji podatkowej.

Oprócz formularza przygotuj również potwierdzenie wniesienia opłaty za założenie Gewerbe (kwota różni się w zależności od konkretnego miasta) oraz wymagane zezwolenia. Nie każdy zawód ich wymaga, ale jeśli planujesz np. pracować jako mechanik, piekarz, czy cukiernik, będzie to konieczne.

Na tym etapie przyda Ci się wsparcie biura rachunkowego z dwóch powodów. Osoby, które nie są zameldowane w Niemczech, mogą skorzystać z usługi użyczenia meldunku – koniecznej do rejestracji Gewerbe. Specjaliści wskażą Ci również, jak uzyskać odpowiednie zezwolenia od izby rzemieślniczej czy też handlowej.

Zalety prowadzenia działalności gospodarcza w Niemczech (Gewerbe)

Działalność gospodarcza w Niemczech – Gewerbe dzięki prowadzeniu w świadomy sposób może stać się stałym i satysfakcjonującym źródłem utrzymania. Za zachodnią granicą naszego kraju możesz liczyć na szereg korzyści, które wpłyną pozytywnie na rozwój Twojego biznesu. Niski próg podatkowy, wysoka kwota wolna od podatku, niewielka ilość formalności, wysokiej jakości opieka zdrowia – to zaledwie kilka zalet prowadzenia Gewerbe w Niemczech, czyniące je jednym z najlepszych miejsc na rozkręcenie firmy. Warto dodać, że dla osób, które mają stałe źródło utrzymania, korzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie innej formy działalności gospodarczej, czyli w tym wypadku Nebengewerbe lub Kleingewerbe. Aby wybrać opcję, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania i potrzeby, warto wcześniej skonsultować się z profesjonalnym biurem rachunkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here