Temat uchodźców z Afryki w ostatnich miesiącach nie schodzi z pierwszych stron gazet. Wiele miejsca tej tematyce poświęcają także media internetowe. Nagły napływ tak dużej liczby uchodźców rodzi wiele obaw i niepokojów. Obywatele takich krajów jak Szwecja, Niemcy czy Francja mają kontakt z imigrantami od lat. Oni już od dawna są społeczeństwami multikulturowymi dlatego rzadko postrzegają imigrantów jako zagrożenie.

My Polacy myślimy zupełnie inaczej i zwyczajnie boimy się tego co jest nam nieznane. Boimy się, że będziemy musieli ich utrzymywać albo że zabiorą nam pracę. Tymczasem prawidłowo skonstruowane i przeprowadzone programy integracyjne pozwalają imigrantom szybko odnaleźć się w nowym kraju. Na początku najważniejsza jest dla nich nauka języka. Należy także przybliżać im kulturę i zwyczaje danego kraju, opowiadać o obowiązującym prawie i wskazywać co jest zakazane.

Najłatwiej integrują się dzieci, które nie mają jeszcze w głowach określonych stereotypów. Bardzo pożądana jest sytuacja kiedy imigranci nie są lokowani na oddzielnych osiedlach tylko mieszani są z obywatelami danego kraju. Jest sprawą oczywistą, że w początkowym okresie trzeba im pomagać w tym również finansowo. Z czasem jednak zaczynają oni coraz lepiej radzić sobie w nowej rzeczywistości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here