Komputery przemysłowe a zarządzanie procesami

Komputery IPC (Industrial PC) są to specjalistyczne urządzenia do zastosowań przemysłowych. Komputery przemysłowe są w stanie zapewnić najlepszą wydajność, jak również zwiększoną wytrzymałość i dzięki temu doskonale nadają się do pracy nawet w trudnych warunkach. Przyjrzyjmy się, zatem bliżej komputerom do zastosowań w przemyśle?

Komputery przemysłowe i ich cechy charakterystyczne

Komputery IPC z powodzeniem mogą być stosowane w warunkach przemysłowych dzięki swojej obudowie oraz obecnym w nich rozwiązaniom technologicznym. Tego typu urządzenia znacznie różnią się od komputerów tradycyjnych, które nie sprawdziłyby się na hali produkcyjnej, ani w zakładzie fabrycznym, bowiem nie byłyby w pełni funkcjonalne i szybko uległyby zniszczeniu.

Swoją odporność komputery przemysłowe zawdzięczają odpowiedniej konstrukcji, odpornej na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak: zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę otoczenia, zapylenie, zalanie płynem, wibracje, wstrząsy i drgania czy zakłócenia elektromagnetyczne. Posiadają one też podwyższone parametry użytkowe, co zwiększa niezawodność i poprawia szybkość pracy.

Komputery IPC a zarządzanie procesami

Komputery IPC mają wszechstronne możliwości zastosowania za sprawą wdrożenia odpowiedniego oprogramowania, które pozwala na wygodne sterowanie oraz nadzorowanie pracy poszczególnych maszyn. Najnowocześniejsze ich modele służą do zarządzania szeregiem procesów produkcyjnych, a także logistycznych. Mogą one funkcjonować chociażby jako stanowiska operatorskie do obsługi całego systemu czy też jako kompleksowe narzędzia do przetwarzania i analizowania, a nawet aktywizowania danych.

W przemyśle z powodzeniem wykorzystuje się komputery IPC panelowe, a także rozbudowane systemy kasetowe, zależnie od zapotrzebowania danej branży. Dostępne są też komputery przemysłowe jednopłtykowe, które są zbudowane z układu procesowego i graficznego, elementów pomocniczych, pamięci oraz interfejsów komunikacyjnych. Występują one w wersjach kompaktowych, takich jak box, oraz w formie obudowanej na przykład montowanej na szynie.

Komputery przemysłowe posiadają odpowiednie parametr, dzięki którym możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie całego zakładu. Wyłączenie takie sprzętu IPC spowodowałoby wiele utrudnień, w tym mogłoby doprowadzić wstrzymania procesu produkcyjnego i przyniesienia danemu przedsiębiorstwu szereg problemów oraz strat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here