JAK ZOSTAĆ OPIEKUNKĄ SENIORA W NIEMCZECH?

Możliwości zarobkowe w Polsce nadal pozostawiają wiele do życzenia. Mimo że pracy jest sporo, to często wynagrodzenie za nią nie przekracza tzw. najniższej krajowej. Jak zatem ustabilizować swoją sytuację finansową? Wiele osób, głównie kobiet, postanawia zostać opiekunką dla osób starszych w Niemczech. Ale czy jest to praca dla wszystkich?

PREDYSPOZYCJE TRZEBA MIEĆ!      

Z jednej strony wydaje się, że każda osoba może zostać opiekunem seniora, wystarczą dobre chęci. Lecz coraz częściej liczą się również umiejętności takie jak: pierwsza pomoc w nagłych przypadkach, umiejętność reanimacji, posiadanie prawa jazdy czy po prostu zdobyte już doświadczenie w tej pracy. Kandydaci, którzy nie posiadają tego typu doświadczenia, nie są od razu dyskwalifikowani, mogą odbyć odpowiednie kursy. Drugim ważnym aspektem jest znajomość języka, jeśli chcemy pracować za granicą. Lecz tutaj też nie ma żadnych barier. Przykładowo w Centrum Językowym Konik organizowane są kursy języka niemieckiego. Dzięki nim kursantka zyskuje wiedzę i na pewno będzie mogła swobodnie komunikować się ze swoim podopiecznym.

Ponadto kandydatka musi mieć odpowiednie predyspozycje. Praca z osobą starszą wymaga dużej cierpliwości oraz empatii, gdyż seniorzy borykają się z różnymi chorobami. Należy umieć wykazać się zrozumieniem. Bardzo ważne są zdolności komunikacyjne – chociażby po to, aby podopiecznemu zapewnić miłe towarzystwo, porozmawiać z nim i wysłuchać.   

Codzienne obowiązki opiekuna to bardzo wymagająca praca, w którą często należy włożyć dużo siły i fizycznej i psychicznej. Z tego też powodu chcąc podjąć właśnie taką pracę, nie powinno się mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

REKRUTACJA – NIE TAKA STRASZNA, JAK JĄ MALUJĄ!

Pierwszy krok należy oczywiście do potencjalnej opiekunki. Trzeba wysłać CV lub tak, jak w przypadku Centrum Językowego Konik pozostawić namiar na siebie poprzez profil na Facebooku. Następny etap to rozmowa kwalifikacyjna, która umożliwia poznanie kandydatki. Panie zaś mogą poznać wszelkie warunki współpracy. W tym momencie sprawdzana jest również znajomość języka (chociaż Centrum Językowe Konik w swojej bazie posiada również oferty pracy bez znajomości niemieckiego).

Istotnym elementem rekrutacji jest dostarczenie prawidłowo wykonanego zdjęcia. Wiele pań ma z tym problem, jak podaje Centrum Językowe Konik, kandydatki bardzo często dostarczają fotki z wakacji lub rodzinnych spotkań. Natomiast wystarczy skromne, kolorowe zdjęcie uśmiechniętej twarzy (podopieczni przeważnie wybierają uśmiechnięte osoby). Zdjęcie może być wykonane za pomocą komórki, a jeśli jest poprawne, to kandydatki mają 100% gwarancji na wyjazd. Jeśli aplikująca Pani wpisuje się w oczekiwania firmy, sprawdzane są jej predyspozycje psychiczne, aby jak najlepiej dopasować do niej podopiecznego. Na ostatniej rozmowie przedstawiany jest profil podopiecznego – omawia się jego stan zdrowia oraz zakres obowiązków.

A jakie były Wasze doświadczenia z firmami rekrutującymi opiekunki do pracy z niemieckimi seniorami?  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here