Ile kosztują przesyłki kurierskie do Niemiec

Przesyłki kurierskie za naszą zachodnią granicę cieszą się sporą popularnością od wielu lat, ale w czasie ogólnoeuropejskiej pandemii zapotrzebowanie na nie jeszcze wzrosło. Czy przekłada się to na ich aktualne ceny? Ile będą kosztowały przesyłki kurierskie do Niemiec w najbliższych tygodniach?

Osoby, które chcą nadać przesyłkę do naszych zachodnich sąsiadów nie są ograniczone usługami Poczty Polskiej. Dużą popularnością cieszą się przesyłki kurierskie. Kurierzy, którzy pracują na terenie Niemiec przewożą najczęściej przesyłki adresowane do polskich pracowników, mieszkających za naszą zachodnią granicą. Spotykane są również zlecenia biznesowe. Zarówno prywatne, jak i firmowe przesyłki mają zróżnicowane wymiary, wartość oraz typ, a to ile kosztują przesyłki kurierskie do Niemiec zależy właśnie od tych parametrów.

Przesyłki kurierskie do Niemiec – cena zależy od rozmiaru

Na jakie parametry zwracają uwagę firmy kurierskie, przy wycenianiu zlecenia? Wśród nich są:

  1. a) Waga i rozmiar przesyłki – koszt kilogramowej paczki zaczynał się od 53 złotych, dwa kilo to już 63 złote)
  2. b) Typ przesyłki – najtańsza, ale i najmniejsza jest koperta – od 52 złotych

W wycenie pierwszej zasada jest, więc prosta – im wyższa wartość, tym większa cena. W przypadku ostatniego parametru możesz zamówić kopertę (niewielkie gabaryty i waga – do 0,5 kg) lub paczkę. Najdroższa będzie oczywiście ta ostatnia opcja. Do przewozu takich zleceń wykorzystywane są bowiem większe pojazdy (np. przy dużych objętościowo paczkach), zapewniające bezpieczeństwo przesyłce i uczestnikom ruchu drogowego.

Odpowiedzialni kurierzy chcą również znać szacunkową wartość przesyłki. Dzięki temu zyskasz jej zabezpieczenie finansowe (na wypadek ewentualnego uszkodzenia). Od tej kwoty również zależy ostateczna cena usługi przewozowej. Przykładowo: przesyłka o wartości 50 złotych kosztuje 63 złote, a o wartości 1000 złotych już 116 złotych. Oczywiście, wszystko zależy od podejścia firmy. Najlepiej zamów kuriera do domu, który będzie odpowiadał na twoje potrzeby.

Na cenę zleceń polsko-niemieckich nie ma wpływu natomiast odległość obydwu krajów. Fakt przynależności do Unii Europejskiej sprawia również, że koszt przesyłki do Niemiec nie różni się znacznie od pozostałych państw wspólnoty.

Jak kształtują się aktualnie stawki?

Przesyłki kurierskie do Niemiec podrożały na początku roku. Miało to związek ze zmianami technologicznymi i kadrowymi w niemieckich oddziałach największych firm kurierskich, oraz podwyżce mediów użytkowych (prąd, gaz, paliwo). Po tym czasie doczekaliśmy się stabilizacji cen. Informacje z rynku wskazują na to, że stawki najprawdopodobniej pozostaną na podobnym poziomie, pomimo epidemii koronawirusa. Niektórzy przedstawiciele sektora wskazują na drobne korekty na poziomie 1-3 procent.

Polscy kurierzy nie zdecydowali się na ogromne podwyżki, gdyż zapotrzebowanie na ich usługi w ostatnich miesiącach zwiększyło się. Cena jaką będziesz musiał zapłacić za przesyłkę w maju (i najpewniej kolejnych miesiącach) będzie więc podobna do tej, która obowiązywała jeszcze w lutym. Ważny jest natomiast fakt, że przesyłka z Polski do Niemiec kosztuje mniej, niż w odwrotnym kierunku.

Porównanie cen kurierów – przykłady

Jak wypadają ceny za przesyłki kurierskie do Niemiec w maju? Weźmy na tapetę dwie popularne firmy przewozowe, czyli UPS i GLS. Paczka o wymiarach 25x20x20 (waga 1kg) kosztuje u UPS 63,20 zł. GLS wycenia taką usługę na 58,94zł. UPS podnosi cenę przewozu w zależności od wartości przesyłki, natomiast GLS już nie.

Jeżeli jesteś zainteresowany przesyłką w formie koperty, to cena u kuriera UPS wynosi 52,19zł, a w przypadku GLS 58,19zł. Kwota jaką zapłacisz będzie więc zależna od twoich preferencji i zapotrzebowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here