deszczówka

Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za wodę w wielu gospodarstwach domowych jest sięgnięcie po zbiorniki do gromadzenia i przechowywania deszczówki. Korzystają z nich przede wszystkim właścicieli gospodarstw domowych, którzy będą wykorzystywać ją w formie wody użytkowej. Nadaje się świetnie do podlewania krzewów i kwiatów, do wykonywania różnych prac (w tym także porządkowych). Najczęściej jednak korzysta się z niej właśnie w ogrodzie. Poniżej podpowiadamy, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać oraz dlaczego warto wybrać zbiornik o dużej pojemności.

O przydatności wody deszczowej – słów kilka

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że zbiorniki na deszczówkę są ustawiane pod dachami, zadaszeniami, na skraju garaży lub innych zabudowań. Chodzi oczywiście o możliwość zgarnięcia wody spływającej z dachu. Dach bowiem to jedno z tych miejsc na powierzchni którego zbiera się najwięcej wody. Wystarczy powiedzieć, że na dachu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, w ciągu 5 minut przeciętnych opadów może znaleźć się nawet 70 litrów wody.

Jest to oczywiście uśredniona ilość, niemniej wciąż bardzo duża. Szczególnie jeśli spojrzy się na nią w perspektywie wody używanej do takich czynności jak mycie. Dokładnie oczyszczenie roweru może wymagać dostępu do 10-20 litrów wody, a w przypadku samochodu osobowego – zużywa się jej nawet 50 litrów. Możliwość wykorzystania w tym celu wody darmowej, pochodzącej z opadów atmosferycznych, to świetny pomysł na wygenerowanie oszczędności.

Warto od razu wspomnieć, że zbieranie wody przebiega w sposób automatyczny i bardzo prosty. Po ustawieniu w strategicznym miejscu zbiornik będzie kolekcjonował deszczówkę za pomocą specjalnej rury lub rynny.

Zbiorniki na deszczówkę – wytrzymałe, solidne i szczelne

Wybór zbiornika na deszczówkę rozpoczyna się od oszacowania potrzebnego rozmiaru. Zasada doboru jest pod tym względem dość prosta – im więcej osób zamieszkuje dane gospodarstwo domowe oraz im większe jest ich zapotrzebowanie na wodę, tym większy warto wybrać pojemnik. W zależności więc, czy planujesz wykorzystać wodę do prac w ogrodzie, czy może również do czynności sanitarnych, należy sięgnąć po odpowiednio duży zbiornik.

Najczęściej wybierane to modele o pojemności kilkuset litrów. Pojemniki takie są najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych i nie wymagają przygotowania żadnej specjalnej zabudowy. Dla osób o większych potrzebach polecamy betonowy zbiornik na deszczówkę 10000l, przeznaczony do zakopania w ziemi. Jest to o wiele solidniejszy wybór, z uwagi na dużą wytrzymałość zbiorników betonowych oraz ich odporność na silne obciążenia.

Warto też zwrócić uwagę na pokrywę zbiornika. Powinna zabezpieczać wodę przed zanieczyszczeniem oraz uniemożliwiać jej samoczynne wydostanie się. W przypadku zbiorników przeznaczonych do zakopania – znajdziesz zarówno modele z pokrywami betonowymi jak i żeliwnymi. Oba rozwiązania są wytrzymałe i solidne, pozwalają na wieloletnie korzystanie ze zbiornika bez obaw o jego awarię, rozszczelnienie lub zawalenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here