Ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech

Wiele młodych Polek i Polaków wyjeżdża regularnie do pracy za granicę. Często, celem ich podróży są Niemcy, gdzie oferuje się wynagrodzenie o wiele korzystniejsze niż w naszym kraju. Warunkiem podjęcia legalnej pracy w Niemczech jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających w tym kraju i aktywnie pracujących. W ich przypadku, ubezpieczenie z Polski jest niewystarczające i konieczne jest opłacenie składek od pierwszego dnia rozpoczęcia pracy. Poniżej podpowiadamy – jak się do tego przygotować oraz jakie możliwości stoją przed nami.

Niemieckie ubezpieczenie zdrowotne – krok po kroku

Niemiecki system zdrowotny nieco różni się od polskiego. Dzieli się na sektor państwowy i prywatny. Na pierwszy składają się państwowe kasy chorych, w których odprowadza się stawki o stałej wysokości, w zamian za dostęp do dość ujednoliconego zakresu świadczeń medycznych. W trakcie korzystania z nich nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat.

Musimy je jednak ponieść, jeśli chcemy skorzystać ze świadczeń dodatkowych. Przykładowo – opłata za pobyt i leczenie w szpitalu wynosi ok. 10 euro/dzień. Opłaty dodatkowe dotyczą także leczenia stomatologicznego, specjalistycznych zabiegów i innych. Warto podkreślić, że jeśli dotknie nas choroba przewlekła, której leczenie będzie droższe niż 2% naszych rocznych dochodów – wówczas możemy zostać zwolnieni z ponoszenia opłat.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne to drugi sektor. Korzystając z nich, nawiązujemy umowę, w której wysokość opłat oraz zakres udzielanych świadczeń zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Podczas ustalania warunków umowy bierze się pod uwagę: nasz stan zdrowia, historię leczenia i pobyty w szpitalach, ogólną wydolność naszego organizmu, a także płeć, wiek i inne istotne dane.

Wybór ubezpieczenia prywatnego jest w wielu sytuacjach rozwiązaniem korzystnym. Korzystają z niego między innymi osoby po 40 roku życia oraz rodziny, w przypadku których składkę zdrowotną ustala się na każdego członka rodziny osobno.

Niemieckie ubezpieczenie zdrowotne prywatne

Przystąpienie do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego wymaga od nas udowodnienia wysokości dochodów uzyskanych w ubiegłym roku. W obecnym (2020) roku, minimalna wysokość przychodu rocznego to ok. 62 tysiące euro. Jeśli nasz przychód mieści się poniżej tej granicy – przysługuje nam jedynie ubezpieczenie w firmach państwowych.

Do nawiązania umowy konieczne będzie przedstawienie takich dokumentów jak: dowód tożsamości, zaświadczenie o meldunku, umowa o pracę lub zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, numer konta w niemieckim banku.

Na koniec warto podkreślić, że wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe. Osoby, które go nie posiadają, narażone są na takie konsekwencje jak konieczność spłaty zaległych składek powiększonych o dodatkowe odsetki, brak możliwości rejestracji w urzędzie zatrudnienia, brak możliwości założenia działalności gospodarczej czy – w przypadku osób uczących się – usunięcie ze szkoły lub uczelni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here