PLC

Bardzo wiele osób na pewno zastanawia się, na jakiej zasadzie działa sterownik PLC. PLC to skrót od angielskiej nazwy Programmable Logic Controller. Jest to komputer specjalnego przeznaczenia, wykorzystywany w wielu zastosowaniach w kontroli przemysłowej. Najczęstszym zastosowaniem sterownika PLC jest sterowanie procesem. Wiele sterowników PLC jest programowanych z lokalnej klawiatury, ale niektóre mogą być programowane za pomocą komputera PC poprzez połączenie szeregowe lub Ethernet.

Czym są sterowniki PLC?

Sterownik PLC to właściwie bardziej rodzina urządzeń, ponieważ mogą one obejmować zarówno małe jednostki jednofunkcyjne, jak i duże systemy wieloprocesorowe z wieloma wejściami i wyjściami. Ich możliwości i cena są również bardzo zróżnicowane. Najmniejsze mogą zawierać mniej niż 30 elementów logicznych i kosztować poniżej 250 dolarów amerykańskich, największe mogą zawierać kilka tysięcy elementów logicznych, kosztować ponad 10 000 dolarów i posiadać specjalne funkcje, takie jak zabezpieczenia antysabotażowe.

Sterowniki PLC są wykorzystywane we wszystkich typach aplikacji automatyki przemysłowej, w tym w sterowaniu silnikami, oświetleniem, systemami HVAC i innymi zadaniami automatyki budynkowej. Znajdują one również zastosowanie w automatach sprzedających, takich jak automaty sprzedające i pompy benzynowe.

Obwody wyjściowe sterowników PLC mogą przybierać różne formy. Przekaźniki lub przekaźniki półprzewodnikowe (SSR) mogą być używane dla obciążeń o niższym prądzie lub tam, gdzie izolacja od kontrolowanego obwodu jest niezbędna.

Sterowniki PLC wykonują szereg różnych zadań, które można szeroko sklasyfikować w następujący sposób:

1. Zadania wejściowe: Sterowniki PLC otrzymują dane wejściowe z czujników, przełączników i innych urządzeń do nich podłączonych. Wejścia te mogą być różnego rodzaju jak sygnały analogowe lub cyfrowe, styki chwilowe lub opóźnione itp.

2. Zadania sterowania sekwencyjnego: Te sterowniki PLC zapewniają sekwencyjną kontrolę nad działaniem maszyn elektrycznych, pomp, zaworów itp. w oparciu o ich ustawiony program.

3. Zadania wyjściowe: Te sterowniki PLC mogą sterować dużymi silnikami elektrycznymi lub generatorami, które mogą wymagać wysokich wartości znamionowych prądu lub wysokiego napięcia, lub obu jednocześnie. Są one najczęściej wykonywane za pomocą przekaźników półprzewodnikowych (SSR).

4. Zadania kontroli czasu: Te sterowniki PLC mogą być zaprogramowane do wykonywania sekwencji funkcji.

Jeśli zajdzie potrzeba integracji nowego sprzętu z już istniejącym systemem PLC warto skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w integracji urządzeń z systemami PLC. Ciekawą ofertą jest bez wątpienia integracja z PLC poprzez OPC od operatorsystems.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here