Założenie firmy w Niemczech

Będąc obywatelem Unii Europejskiej, mamy pełne prawo do tego, aby rozpocząć działalność gospodarczą w każdym z państw UE. Z uwagi na fakt, że do naszych zachodnich sąsiadów mamy blisko, a i oni są pozytywnie nastawieni do polskich przedsiębiorców, warto przeanalizować rozwiązanie, jakim jest założenie firmy w Niemczech. Jeśli chodzi o samą rejestrację, to nie jest ona trudniejsza niż ta w Polsce.

Oczywiście niezmiernie ważna jest w tym wypadku znajomość języka niemieckiego. Jeśli jej nie posiadamy, możemy skorzystać z pomocy specjalnych firm, które świadczą usługi w tej dziedzinie, ale też gwarantują adres do rejestracji firmy na terytorium Niemiec. Przyjrzyjmy się teraz wszystkim najważniejszym kwestiom związanym z rozpoczęciem działalności gospodarczej w Niemczech.

Działalność gospodarcza w Niemczech – co z meldunkiem?

Chcąc założyć jednoosobową firmę w Niemczech, koniecznie potrzebujemy zameldowania. W tym wypadku można wynająć mieszkanie i zarejestrować działalność właśnie pod tym adresem domowym. Należy jednak pamiętać, że w umowie najmu musi zostać uwzględniony zapis, że lokal może służyć celom działalności gospodarczej.

Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług biura wirtualnego, czyli biura, które świadczy usługi wynajmu lokalu do prowadzenia działalności, ale przede wszystkim oferuje adres do rejestracji firmy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ jeśli nie potrzebujemy siedziby dla firmy, nie musimy w tym wypadku ponosić kosztów wynajmu, a jedynie koszt za udostępnienie adresu. Firmy te zapewniają kompleksową pomoc nowym przedsiębiorcom. Pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej, jak również świadczą na przykład usługi księgowości czy też obsługi poczty oraz telefonów.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech?

Posiadając już stały meldunek, należy wykonać kolejny krok, którym jest wizyta w urzędzie Gewerbeamt. Do rejestracji potrzebujemy dowodu osobistego lub paszportu. Rejestracja w urzędzie nie jest darmowa. Koszt za dokonanie wpisu jest zależny od danego regionu i waha się od 15 do 65 euro. Kolejno urząd ten powiadamia kolejne urzędy, które muszą dowiedzieć się o nowo założonej działalności gospodarczej. Niektóre z urzędów przesyłają kolejno specjalne formularze do nowych przedsiębiorców, które należy wypełnić i odesłać pod wskazany adres.

Jeżeli zależy nam na skróceniu procedury rejestracji firmy, możemy zdecydować się na osobiste odwiedzenie urzędu skarbowego Finanzamt, gdzie należy złożyć specjalny wniosek o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.

Niektóre z zawodów wymagają specjalnej rejestracji w izbie rzemieślniczej. Dotyczy to zwykle robotników takich jak hydraulicy czy malarze. Wpis w ramach konkretnie uwzględnionych zawodów jest obowiązkowy. Jego koszt wynosi około 50 euro. Do kosztu należy doliczyć również składkę roczną wynoszącą około 150 euro.

Firma w Niemczech – rachunek bankowy

Posiadając firmę w Niemczech, musimy liczyć się z koniecznością otwarcia firmowego rachunku bankowego. Na szczęście na rynku niemieckim można znaleźć atrakcyjne oferty produktów bankowych w tym również zupełnie darmowych kont dla firm. Najistotniejsze to jednak porównanie tych ofert, aby zapewnić sobie rachunek bankowy, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Założenie firmy w Niemczech

Jednym z polecanych darmowych kont bankowych w Niemczech są konta banku N26. To właśnie tutaj skorzystamy z biznesowego rachunku bez żadnych miesięcznych opłat. N26 to bank, który zapewnia swoim klientom darmową kartę Mastercard. Przy jej pomocy można wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów i to bez ponoszenia kosztów.

Firma w Niemczech – co z podatkami?

Pamiętaj, że każdy zysk w Niemczech podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podmioty prowadzące na terenie Niemiec działalność gospodarczą muszą odprowadzać kolejny z podatków od działalności gospodarczej. Ten można w części odliczyć od podatku dochodowego. Osoby otwierające firmę w Niemczech muszą liczyć się także z podatkiem solidarnościowym.

Kwota wolna od podatku przysługująca osobom fizycznym prowadzącym działalność oraz spółkom osobowym wynosi obecnie 24,5 tysięcy euro.

Jaka forma prawna działalności gospodarczej w Niemczech?

Jeśli chodzi o polskich przedsiębiorców, to zdecydowanie często rozpoczynają oni swój biznes w Niemczech od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Z czasem przekształcają ją dopiero w spółkę, jeśli oczywiście znajdują wspólników, a kolejno zatrudniają pracowników. To rozwiązanie korzystne z uwagi na koszty, ale też na bezpieczeństwo. Zakładając jednoosobową działalność, nie ponosimy kosztów związanych z koniecznością posiadania kapitału zakładowego, a co więcej większość wydatków poniesionych na etapie zakładania działalności można odliczyć od podatku.

Na szczególną uwagę zasługuje stosunkowo nowa forma prawna spółek tzw. mini spółka z o.o. W jej przypadku mamy do czynienia z możliwością ograniczenia odpowiedzialności cywilnej. Co więcej, początkowym kapitałem takiej spółki może być kwota 1 euro.

W Niemczech można założyć także spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Mogą dokonać tego zarówno osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, jak i osoby trudniące się tzw. wolnymi zawodami. W jej przypadku mamy do czynienia ze z góry określonym kapitałem zakładowym , który wynosi 25 tysięcy euro.

Ubezpieczenia przedsiębiorców w Niemczech – co wybrać?

Będąc aktywnym zawodowo mieszkańcem Niemiec, należy liczyć się z systemem świadczeń. Mamy w tym wypadku ubezpieczenia: emerytalne, wypadkowe, rentowe, chorobowe, jak również na wypadek bezrobocia. Nieci inne zasady świadczeń obejmują osoby, które wykonują wolne zawody, ale też artystów i rolników.

Przedsiębiorcy poza nielicznymi wyjątkami nie są zobowiązani do uczestnictwa w publicznym systemie ubezpieczeń emerytalnych. Ci, którzy nie korzystają z państwowego systemu świadczeń muszą posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jego koszt wynosi od 300 do 600 euro miesięcznie. Obowiązkiem przedsiębiorców jest posiadanie prywatnego rentowego ubezpieczenia. Zaletą niemieckiego systemu podatkowego jest możliwość odliczenia kosztów prywatnych ubezpieczeń od podatku dochodowego.

Deklaracja dla podatku VAT w Niemczech (Umsatzsteuererklärung)

W Niemczech przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobligowani są do przesyłania comiesięcznych deklaracji podatkowych do niemieckiego urzędu skarbowego Finanzamtu. Co więcej, muszą oni także dokonywać corocznego rozliczenia podatkowego. Po upływie dwóch lat działalności można ubiegać się o składanie kwartalnej deklaracji dla podatku VAT.

Jeśli chodzi o system podatkowy w Niemczech, może okazać się dla osób chcących rozpocząć tutaj działalność dość skomplikowany. Aby uniknąć jakichkolwiek nieprawidłowości, warto dokładnie śledzić zmiany w każdym roku podatkowym. Urząd skarbowy tak samo jak w Polsce nie przyznaje żadnych ulg, a co za tym idzie, jeśli tylko nie mamy pewności co do podjętych decyzji, lepiej zdecydować się na przekazanie formalności którejś z firm doradczych, które zajmują się kompleksowymi usługami w tej dziedzinie. Korzystają z takich usług bez problemu będzie można skupić się na prowadzeniu biznesu, ponieważ sprawami podatkowymi zajmą się za nas specjaliści.

Numery do celów podatkowych w Niemczech

Na terenie Niemiec obowiązują dwa numery służące do celów podatkowych. Pierwszy z nich to numer Steuernummer (St.-Nr.). Służy on do identyfikacji dla wewnątrzkrajowych transakcji, czyli do transakcji niemieckich. Drugi numer to Umsatzsteuer-Identifikationsnummer (Ust-IdNr.). To numer dla tych podatników, którzy dokonują wewnątrzunijnych transakcji.

Polskie firmy zobowiązane są do rejestracji w którymś z trzech poniższych urzędów skarbowych:

  • Urząd Skarbowy w Oranienburgu – rejestrujący polskie firmy, których nazwa rozpoczyna się na litery H-M.
  • Urząd Skarbowy w Cottbus – rejestrujący polskich przedsiębiorców, których nazwa firmy zaczyna się na litery N-Ż.
  • Urząd Skarbowy w Hameln – dla podatników, których nazwiska zaczynają się litery A-G.

Rejestracja do VAT w Niemczech

Jeśli chodzi o procedurę rejestracji do VAT, to odznacza się ona relatywnie dużą sprawnością. Procedura przebiega za pośrednictwem e-mail. Dokonując rejestracji do VAT w Niemczech, należy pamiętać o tym, że rozliczeń podatkowych będziemy dokonywać w tym wypadku wyłącznie drogą elektroniczną. Podatnicy korzystają z aplikacji ELSTERFormular, do której rejestracja jest bezpłatna. Więcej informacji dotyczących rozliczeń, jak i korzystania z aplikacji można znaleźć na stronie www.elster.de.

Firma w Niemczech – podsumowanie

Założenie firmy w Niemczech nie jest trudniejsze niż w Polsce. Niemniej jednak należy pamiętać, że będzie ono zdecydowanie prostsze, jeśli będziemy znali język, jak i posiadali choćby pobieżną wiedzę na ten temat. Należy liczyć się tak samo jak w przypadku polskich realiów, że w razie jakichkolwiek nieprawidłowości zwłaszcza związanych ze sferą podatkową, koszty ponosi przedsiębiorca. Właśnie z tego powodu lepszym rozwiązaniem okazuje się zwrócenie o pomoc do specjalnych firm, które zapewniają usługi na każdym etapie zakładania działalności gospodarczej, jak również są pomocne już w trakcie prowadzenia firmy. Gwarantują swoim klientom pomoc doradczą dotyczącą kwestii podatkowych, prawnych, księgowych, a niektóre z nich działają na zasadzie biura wirtualnego.

Biuro wirtualne jest idealnym sposobem wtedy, gdy nie posiadamy stałego meldunku w Niemczech. Korzystając z usług biura wirtualnego, przede wszystkim zapewniamy sobie adres do rejestracji firmy. W biurze wirtualnym możemy wynająć lokal, siedzibę, ale jest to oczywiście niezobowiązujące.

Możemy korzystać wyłącznie z adresu biura, które zapewni naszej nowej firmie prestiż, jak również zdecydować się na dodatkową pomoc. Biuro wirtualne zapewnia bowiem klientom świadczenie usług w zakresie księgowości, podatków, obsługi korespondencji, a nawet obsługi rozmów telefonicznych. Przed podjęciem decyzji o danym biurze, najlepiej porównać kilka ofert i wybrać tę, którą najbardziej spełnia nasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here