Usługi notarialne-dla kogo?

Funkcja kancelarii notarialnej regulowana jest przez przepisy prawne. Bywają sytuacje, gdy obecność notariusza jest konieczna, są także takie, gdzie notariusz jest nieobligatoryjny, jednak wskazany. Kancelaria notarialna służy pomocą przy wszelakich sprawach związanych z aktami notarialnymi.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to osoba, która zajmuje się niezwykle skomplikowanym prawem, a robi to na podstawie Prawa o notariacie, które zostało uchwalone w 1991 roku, a jego zmiany są bardzo często wprowadzane do prawa polskiego. Obecnie w Polsce występuje około 2 tysięcy notariuszy, posiadających kancelarię notarialną. Są oni funkcjonariuszami publicznymi, a ich głównym zadaniem jest dbanie i zabezpieczenie interesów klienta.

Sprawy, z jakimi możemy się zgłosić do notariusza:

-akty notarialne
-poprawa tekstów prawnych,
-tworzenie protokołów,
-utworzenie testamentu,
-spisanie aktów dziedziczenia według własnej woli,
-pisanie i doręczanie oświadczeń prawnych.

Jaką kancelarię notarialną wybrać?

Kancelaria notarialna powinna być przede wszystkim dyskretna. Musimy pamiętać, że notariusz to w dużej mierze nasz powiernik, któremu powinniśmy powierzyć historię naszych zadłużeń, konfliktów rodzinnych lub niejasnych powodów, dla których chcemy coś komuś dać, lub przepisać. Notariusz to osoba, która powinna być sumienna, dokładna i precyzyjna. Dużą rolę odgrywa tutaj bezpieczeństwo naszych interesów, więc należy się upewnić czy w wybranej kancelarii notarialnej prawnicy mają aktualną wiedzę oraz, czy funkcjonuje tam depozyt notarialny, który zabezpiecza nasze finanse i dokumenty.

Kupno nieruchomości z notariuszem

Najwięcej pytań i zawiłości pojawia się przy kupnie nieruchomości czy to domu, czy mieszkania. Wówczas należy udać się do kancelarii notarialnej, ponieważ bez aktu notarialnego umowa kupna-sprzedaży będzie po prostu nieważna. Najwięcej do załatwienia u notariusza ma osoba sprzedająca mieszkanie, ponieważ tych dokumentów jest dużo więcej i są bardziej kłopotliwe. Musimy jednak mieć świadomość, że dokumenty dotyczące umowy kupna-sprzedaży muszą być kompletne, napisane zrozumiałym językiem dla obydwu stron, a kluczowym jest sprawdzenie poprawności danych tożsamości i ich wiarygodności.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here