Stłuczka w obcym kraju? Zobacz, czego dopilnować na miejscu zdarzenia

Przed wyjazdem w długą podróż samochodem za granicę warto, byś zapoznał się z przywilejami i obowiązkami, jakie czekają Cię podczas drogi. Dobrze też, byś wiedział, jak zachować się w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak chociażby kolizja. W niniejszym artykule zajęliśmy się omówieniem kroków koniecznych do wykonania po stłuczce. Czego żądać od sprawcy i jak uzyskać odszkodowanie? Sprawdź!

Co zrobić tuż po zderzeniu?

Podczas kolizji lub wypadku na drodze za granicą powinieneś zachować się tak, jakby do zdarzenia doszło w Polsce. Przede wszystkim upewnij się, że nikomu nie stała się krzywda. Jeśli uczestnik wymaga hospitalizacji, niezwłocznie zadzwoń po pogotowie. W przypadku zwykłej stłuczki usuń pojazd z drogi, aby nie zakłócić ruchu innym kierowcom. Jeżeli jednak doszło do wypadku z ofiarami, nie przemieszczaj pojazdu – natychmiast zadzwoń po policję.

W razie kolizji lub innej drobnej szkody drogowej podejdź do sprawcy i weź od niego niezbędne informacje. Konieczne są dane osobowe wraz z numerami dowodu i PESEL, a także dane polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeczytaj artykuł: Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?, aby wiedzieć, jak się zachować, gdy sprawca korzysta z OC, a jak, kiedy ma Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne.

Co zrobić tuż po zderzeniu

Wezwanie policji – czy to konieczne?

W zależności od rodzaju zdarzenia drogowego wezwanie policji jest lub nie jest konieczne. Jeżeli miał miejsce wypadek samochodowy i są ciężko ranni lub ktoś poniósł śmierć, wówczas powiadomienie służb należy do Twoich obowiązków. Z kolei przy zwykłej stłuczce wystarczy, że sprawca poda dane i spiszecie wspólnie oświadczenie o zdarzeniu. Najlepiej, jeśli będzie ono w języku, który rozumiecie oboje, np. po angielsku. Pamiętaj, by nigdy nie podpisywać dokumentu, którego treści nie rozumiesz. Możesz zostać oszukany i poświadczyć, że to Ty zawiniłeś!

Policję warto wezwać, jeśli nie potraficie ustalić, kto zawinił. Należy też po nią zadzwonić, gdy sprawca będzie chciał zbiec z miejsca zdarzenia lub już to zrobi. Istnieje szansa, że na tym odcinku drogi są kamery. Kiedy funkcjonariusze zabezpieczą nagranie, łatwiej będzie Ci uzyskać odszkodowanie. Poproś też o pomoc świadków zdarzenia.

Jak uzyskać odszkodowanie

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeżeli samochód sprawcy kolizji czy wypadku jest zarejestrowany w kraju Unii Europejskiej bądź uznającym Porozumienie Wielostronne, aby szybko i łatwo uzyskać odszkodowanie po powrocie do kraju zgłoś się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to instytucja, która służy wsparciem przede wszystkim informacyjnym. Sprawi, że nie będziesz musiał kontaktować się bezpośrednio z zagranicznym towarzystwem ubezpieczeniowym, co byłoby mało wygodne i wygenerowałoby koszty (np. połączeń międzynarodowych). PBUK ustali, który ubezpieczyciel jest polskim reprezentantem tego zagranicznego i wskaże Ci właściwy adres.

Jeżeli okaże się, że zagraniczne towarzystwo nie ma przedstawiciela w Polsce, nastąpią trudności z ustaleniem go lub przedstawiciel będzie zwlekał z wypłaceniem Ci pieniędzy, z ich uzyskaniem pomoże Ci bezpośrednio Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Pamiętaj jednak, że sprawca musi być obywatelem państwa, które jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here