Rozliczenie podatku w Niemczech

Na wyjazd do Niemczech decydujemy się z różnych powodów. Robimy to ze stricte rodzinnych powodów, miłości, nauki, ale najczęściej jest to jednak praca. Obecnie nadal szerokie grono Polaków podejmuje samozatrudnienie w Niemczech, otwiera biznes, dzięki czemu w końcu zaczyna zarabiać prawdziwe pieniądze.

Wyjeżdżając do naszych zachodnich sąsiadów, istotną kwestią będzie znajomość języka. Przyda się ona nie tylko w ramach komunikacji, ale też w najważniejszej sprawie, jaką są wszelkie formalności, jakich będzie trzeba dopełnić, zabierając się poważnie za biznes. Z artykułu dowiesz się o bardzo istotnych podatkach, rozliczeniach i deklaracjach, bo choć są one w znacznej mierze do polskiego systemu, mamy tu styczność również z decydującymi różnicami, o których koniecznie należy się dowiedzieć.

Rozliczanie podatku w Niemczech – kilka istotnych słów

Tak powyższy temat potrafi spędzać sen z powiek. Bo któż z nas chciałby mieć poważny kłopot z fiskusem? Na szczęście jeśli chodzi o Niemcy, tu możemy skorzystać z usług kancelarii, które przygotowane są na przyjęcie polskich przedsiębiorców i profesjonalną pomoc.

Sprawdzimy, czy rozliczanie podatku w Niemczech jest naprawdę trudne i czy można poradzić sobie z tym samodzielnie. Na tym etapie najważniejsze do zapamiętania będzie to, że zwrot nadpłaty podatku przysługuje każdemu, kto legalnie pracował na terenie Niemiec, a jego pracodawca odprowadzał zaliczki.

Nie ma jednakowej kwoty zwrotu podatkowego. To, ile pieniędzy zostanie nam zwrócone, zależne jest od wielu czynników.

Rozliczać się w Niemczech czy w Polsce?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, potrzebujemy dokładnego przeanalizowania swojej bieżącej sytuacji. Jeśli posiadamy dochody z danego roku w różnych kraju, czyli dokładnie w Polsce oraz w Niemczech, obowiązkiem jest rozliczenie się w Polsce.

Obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym w Niemczech (Finanzamt) występuje w kilku podstawowych sytuacjach. Pierwszą z nich jest sytuacja, w której po prostu otrzymamy wezwanie do zapłaty. Jeżeli pracujemy u kilku pracodawców w tym samym czasie, korzystamy ze świadczeń socjalnych, wynajmujemy lokal lub dzierżawimy go, otrzymując z tego tytułu więcej niż 410 euro, także musimy rozliczyć się z niemieckim fiskusem.

Rozliczenie podatku w Niemczech

Co więcej, w ramach rozliczeń podatkowych na terenie Niemiec bardzo istotny jest nasz stan cywilny. Właśnie od stanu cywilnego będzie zależała tu nasza klasa podatkowa definiująca jednocześnie obowiązek rozliczenia.

Osoby należące do klasy podatkowej od 2 do 6 zwykle mają obowiązek rozliczenia się w Niemczech. Osoby, które posiadają klasę podatkową 1, nie mają tego obowiązku. Należy jednak pamiętać, że rozliczenie w ramach 1 klasy podatkowej jest korzystne pomimo braku konieczności. Pracodawcy odprowadzają bowiem w jej ramach bardzo wysokie zaliczki na poczet podatku. Obowiązek rozliczania się istnieje również wtedy, gdy prowadzimy na terytorium Niemiec firmę.

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy

W Niemczech mamy do czynienia z dwoma rodzajami obowiązku podatkowego. Jest to nieograniczony oraz ograniczony obowiązek podatkowy. W ramach nieograniczonego obowiązku podatkowego przysługuje nam prawo skorzystania podczas rozliczenia z ulg. Ograniczony obowiązek podatkowy charakteryzuje się niepełnymi odliczeniami, a dokładnie proporcjonalnymi do okresu przepracowanego w Niemczech.

Nieograniczony obowiązek podatkowy jest bardziej korzystny dla podatników. Warto w tym wypadku dokonać wszelkich starań, aby móc z niego korzystać. Sprawdźmy więc, kiedy będzie nas obowiązywał podatkowy obowiązek nieograniczony. Aby tak się stało przede wszystkim 90% osiągniętych dochodów w danym roku musi pochodzić z Niemiec. Następnie ilość dni przepracowanych na terenie Niemiec nie może zejść poniżej 183 w danym roku podatkowym. Poza tym dochody z innych krajów niż Niemcy nie mogą przekroczyć określonej kwoty, która na każdy rok podatkowy jest inna.

W przypadku niespełnienia powyższych trzech warunków, istnieje możliwość rozliczenia się na warunkach nieograniczonego obowiązku podatkowego. Niemniej jednak należy wówczas złożyć specjalny wniosek do urzędu.

O kwocie wolnej od podatku słów kilka

Kwotą wolną od podatku nazywa się kwotę, która jeżeli nie zostanie przekroczona, daje możliwość odzyskania zapłaconego podatku w całości. Zmienia się ona co roku, dlatego istotne jest śledzenie bieżących informacji na ten temat.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatkowego w Niemczech?

Po każdym zakończonym roku podatkowym lub po zakończeniu pracy u konkretnego pracodawcy otrzymujemy w Niemczech niemiecką kartę podatkową Lohnsteuerbescheinigung, która służyć do rozliczenia podatku w Niemczech. To bardzo istotny dokument, niemniej jednak w przypadku zgubienia go rozliczenia podatkowego można dokonać na podstawie paska wypłaty u danego pracodawcy. Dokument ten koniecznie musi jednak zawierać datę zakończenia pracy. Jeśli i tego dokumentu nie będziemy posiadali, możemy poprosić o pomoc firmę, która będzie nas rozliczała do przygotowania potrzebnych dokumentów, udzielając jej pełnomocnictwa. Kolejnym istotnym dokumentem jest wniosek UE EOG. Aby samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym w Niemczech potrzebować będziemy dodatkowo wypełnionych niemieckich formularzy podatkowych, ale też dokumentów, które będą potwierdzały poniesione przez nas koszty związane z pracą w Niemczech.

Termin składania dokumentów

Niemiecki urząd skarbowy ma to do siebie, że co roku zmienia nieznacznie ostateczne terminy dotyczące rozliczenia podatkowego. Jeśli zmuszeni jesteśmy do złożenia deklaracji podatkowej na terenie Niemiec, konieczne będzie więc śledzenie tej jakże ważnej informacji.

Aktualnie jeśli chodzi o samodzielne rozliczanie się, obowiązuje data 31 maja. W przyszłym roku będzie nieznaczna zmiana, a dokładnie będzie to data 31 lipca. Jeśli chodzi natomiast o rozliczenia podatników dokonywane przez doradców podatkowych, to można złożyć je nawet do lutego roku kolejnego. W praktyce będzie wyglądało to tak, że rok podatkowy 2017 będzie można rozliczyć maksymalnie do lutego 2019 roku.

Warte zapamiętania jest również to, że nie mając obowiązku rozliczenia, w momencie, gdy się na nie zdecydujemy, możemy złożyć je nawet do 4 lat wstecz. Wygląda to tak, że w 2017 roku można rozliczyć się z lat: 2013, 2014, 2015 oraz 2016.

Rozliczenia podatkowe w Niemczech – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

W przypadku, gdy zobowiązani jesteśmy do rozliczenia podatkowego w Niemczech, bardzo istotne jest zbieranie wszelkich rachunków. W tym wypadku nie zapominamy więc o rachunkach za paliwo, pobyt w hotelu związany z delegacją czy też za miesięczne bilety imienne. Te warto zbierać i przedstawić doradcy podatkowemu, który kolejno uwzględni je przed niemieckim urzędem skarbowym, aby zwiększyć nasz zwrot podatkowy.

W ramach rozliczenia podatkowego w Niemczech, a jednocześnie też w ramach zwrotu podatku obok rachunków, które należy regularnie zbierać, istotne będą też ulgi. Te przysługują w całości, jeśli rozliczamy się w nieograniczonym obowiązku podatkowym, gdzie musimy pamiętać, że ten system jest dla nas najkorzystniejszy.

Rozliczać się samodzielnie, czy może znaleźć STEUERBERATERA?

Samodzielne rozliczanie podobnie jak w Polsce w Niemczech jest dla jednych proste, dla innych wydaje się zbyt trudne, dlatego wolą zlecić je odpowiedzialnym osobom, które posiadają pod tym kątem doświadczenie. W przypadku rozliczeń podatkowych w Niemczech możemy udać się do specjalisty, a dokładnie Steuerberatera. Certyfikowany doradca podatkowy nie tylko zapewni prawidłowe rozliczenie podatkowe, ale też pomoże w ramach przygotowania odpowiednich dokumentów nawet wtedy, gdy zostały one przez nas przeoczone lub co więcej, po prostu zgubione. Odpowiedzialna firma zajmie się wszystkim od A do Z, czyli jeśli będzie konieczność reprezentowania nas przed urzędem skarbowym, zrobi to. Jeśli zdecydujemy się na pomoc doradcy podatkowego, gwarantujemy sobie zdecydowanie szybszy zwrot, ponieważ ograniczymy w tym wypadku wszelkie ryzyko, jeśli chodzi o jakiekolwiek nieprawidłowości. Poza tym to właśnie certyfikowany doradca pomoże zoptymalizować naszą kwestię podatkową, czyli zapewnić nam jak największy zwrot podatku. Zrobi to, ponieważ zna się na bieżącym prawie podatkowym najlepiej.

Decydując się na powierzenie rozliczenia podatkowego firmie, nasza praca ogranicza się jedynie do wypełnienia konkretnych formularzy i wysłania ich do firmy. Istotne jest w tym wypadku pisemne udzielenie pełnomocnictwa doradcy podatkowemu, dzięki czemu będzie on mógł załatwiać za nas wszelkie sprawy i dokumenty, które będą potrzebne. Firma realizuje kompleksowe usługi w ramach rozliczeń podatkowych. My jako jej klienci jesteśmy w tym wypadku informowani wyłącznie o kolejnych krokach procedury, która z uwagi na brak znajomości języka niemieckiego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego, mogłaby stać się dla nas zbyt skomplikowana, aby przejść przez nią bez żadnych kłopotów i problemów.

Rozliczenie podatku w Niemczech – podsumowanie

Oprócz tego, co powyżej, czyli najważniejszego w kwestii zlecenia rozliczenia podatkowego specjaliście, warto pamiętać, że prawidłowa dokumentacja zeznania podatkowego składa się z szeregu oświadczeń pracownika. Decydując się na pomoc, nie popełnimy żadnego błędu, ponieważ pełen profesjonalizm w rękach doradców to fakt, na który warto się zdać. Doradca podpowie nam, jakie oświadczenia będą konieczne. Warto wiedzieć, że dotyczą one różnych kwestii jak na przykład sytuacji zawodowej, rodzinnej, podatkowej, jak również wyznaniowej.

W tym wypadku niezwykle istotne będą więc jednocześnie oświadczenia pracownika dotyczące miejsca pracy, kosztów związanych z zakwaterowaniem, uzyskanych dochodów, przejazdów, roboczej odzieży, paliwa, zameldowania, konta bankowego. Aby rzeczywiście być w 100% pewnym skompletowania wszelkich potrzebnych dokumentów oraz oświadczeń, istotne będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy są doświadczeni i nie dopuszczą do żadnego błędu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here