Rejestracja firm w Niemczech

Założenie firmy w innym kraju to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Każdy rok niesie ze sobą w Polsce kolejnych przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że nie decydujemy się na działalność gospodarczą poza naszymi granicami.

Odkąd znaleźliśmy się w Unii Europejskiej, mamy alternatywny sposób na prowadzenie biznesu, ponieważ wszystkie państwa UE obowiązuje zasada przepływu kapitału i osób. Rzeczywiście warunki założenia firmy za granicą okazują się bardzo sprzyjające, dlatego warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, a co więcej znaleźć jak najwięcej informacji na ten temat, aby być świadomym, że można prowadzić działalność poza ojczyzną.

Zachęcamy do zapoznania się z bardzo przydatną lekturą, dzięki której dowiecie się Państwo wielu ważnych kwestii o zakładaniu firmy w Niemczech.

W jakim kraju założyć działalność gospodarczą?

Do najlepszych pomysłów na założenie firmy poza naszym krajem są państwa naszych sąsiadów. Oczywiście zdecydowanym kryterium wyboru państwa, w którym będziemy chcieli założyć swoją działalność, są: położenie geograficzne oraz koszty związane z prowadzeniem firmy. W ramach wyboru kraju, w którym będziemy chcieli prowadzić swój biznes, przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z wieloma korzyściami, jakie zapewnia nam wybrane państwo.

Zakładamy firmę w Niemczech

Sytuacja gospodarcza zachodnich sąsiadów, czyli Niemiec sprzyja polskim przedsiębiorcom, którzy właśnie tutaj decydują się na założenie własnej firmy. Nie zapominajmy, że rynek niemiecki został otwarty na zagranicznych przedsiębiorców w 2011 roku i od tego czasu szerokie grono osób planujących działalność gospodarczą założyło ją właśnie w Niemczech. Dzięki znormalizowanym przepisom Polacy mają obecnie te same prawa co niemieccy obywatele i na tych samych warunkach mogą otworzyć firmę w Niemczech.

Jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech?

Okazuje się, że rejestracja firmy w Niemczech nie odbiega zbytnio od zasad, które obowiązują w naszym kraju. Ci, którzy czytali i dowiadywali się, jak wygląda procedura założenia działalności gospodarczej w Polsce, będą miały ułatwione zadanie. Osoby, które jednak do tej pory nie orientowały się w informacjach dotyczących zakładania firm, nie muszą obawiać się, ponieważ zadanie nie sprawi im większego problemu.

Firma w Niemczech – co warto wiedzieć?

Zasady zakładania firm w Niemczech są podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Po pierwsze firmę należy zarejestrować oraz uzyskać numer identyfikacji podatkowej. Konieczne jest następnie posiadanie konta w banku i regularne płacenie podatków. Podobnie jak w przypadku naszego kraju niezbędną czynnością będzie prowadzenie księgowości. Prawo niemieckie pod tym kątem jest identyczne co prawo polskie.

Jakie są koszty założenia firmy w Niemczech?

Biorąc pod uwagę koszty rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech, musimy liczyć się z kwotą od 15 do 60 Euro. Różnica zależy od landu, w którym będziemy chcieli założyć swój biznes. Po rejestracji firmy przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie tzw. Gewerbeschein. W urzędzie należy zgłosić fakt, gdzie będzie mieściła się siedziba firmy, a poza tym przedstawić umowę wynajmu lub własności lokalu.

Jaka forma działalności w Niemczech?

Do najczęściej wybieranych form biznesu w Niemczech, na jaki decydują się nasi rodacy jest oczywiście samozatrudnienie. Choć jest ono najpowszechniejsze, warto pamiętać o innych formach działalności, którymi mogą być: działalność na własny rachunek, przedstawicielstwo, spółka cywilna, samodzielny oddział, spółka jawna, spółka z o.o., spółka komandytowa.

Działalność gospodarcza w Niemczech a koncesja

Zanim podejmiemy decyzję o założeniu działalności w Niemczech, koniecznie należy dowiedzieć się, czy dana działalność nie będzie wymagała wydania koncesji. Sprawdzenia możemy dokonać w izbie przemysłowo handlowej. Z uzyskaniem koncesji na prowadzenie firmy w Niemczech będą musiały liczyć się osoby, które planują biznes w branżach: gastronomicznej, transportowej czy ubezpieczeniowej.

Jak wygląda sprawa podatków w Niemczech?

Polacy decydują się na firmę w Niemczech głównie z uwagi na system podatkowy, który tam obowiązuje. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w Niemczech mamy do czynienia z o wiele wyższą kwotą wolną od podatku, niż ma to miejsce w Polsce. Obecnie jest to kwota 8,8 tysiąca Euro. W Niemczech mamy ponadto podział na podatek ograniczony i nieograniczony.

Rejestracja firm w Niemczech

Warto wiedzieć, że ulgi typu kwoty wolne od podatku na dzieci, samotnie wychowujących dziecko przysługują wyłącznie osobom, które mieszkają na stałe w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Wniosek o nieograniczony podatek można złożyć w urzędzie skarbowym również w dwóch innych przypadkach. Kiedy to uzyskaliśmy 90 procent dochodów w konkretnym roku kalendarzowym, które podlegają opodatkowaniu w Niemczech lub w sytuacji, gdy posiadamy dochody niepodlegające opodatkowaniu w Niemczech, ale na kwotę nie wyższą od ustalonej, czyli około 8,5 tysiąca Euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here