Zainteresowanie pracą poza granicami naszego kraju nieustannie wzrasta. Szczególnie dużą popularnością cieszy się praca w Niemczech, gdzie z dniem 1 maja został oficjalnie otwarty rynek pracy dla wszystkich obcokrajowców. Dzięki temu każdy emigrant może szukać legalnego zatrudnienia na terenie Niemiec. Przez wzgląd na możliwość podjęcia legalnej pracy, osoby zainteresowane takowym zatrudnieniem, powinny gruntownie zapoznać się z wszelkimi formalnościami. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, ile aspektów musimy uwzględnić, aby wyjazd przyniósł nam zyski, a nie straty. Większość obcokrajowców wyjeżdża do Niemiec głównie w celu zarobkowym. Niektórzy trafiają na dobre stanowisko, inni zaś mogą zostać oszukani i zmuszeni na powrót do ojczystego kraju. Najczęściej powodem takiego zjawiska jest nieodpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Dlatego, już przed emigracją warto znaleźć dogodne zakwaterowanie i pewną pracę. Oczywiście, niektórzy podejmują to ryzyko i odkładają poszukiwanie zatrudnienia na później. Rzeczywiście, niekiedy udaje się znaleźć dobrze płatną pracę, niemniej jednak szansa niepowodzenia jest bardzo duża. Zastanawiasz się, jak samodzielnie znaleźć pracę na terytorium Niemiec? Czy możliwa jest praca bez umiejętności posługiwania się językiem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Dobrze przemyśl i zaplanuj wyjazd

Emigracja, szczególnie do obcego kraju jest niewątpliwie trudna. Dlatego, wyjazd należy dogłębnie przemyśleć i zaplanować. Dzięki dostępowi do mediów planowaniem możemy zająć się przebywając jeszcze na terenie Polski. Odpowiednie zaplanowanie podróży pozwoli nam uniknąć stresu i nieprzyjemnych doświadczeń. Nie istnieją sztywno ustalone reguły, związane z planowaniem emigracji. Wszystko zależy od miejsca docelowego, założeń wynikających z transportem oraz celem podróży. Cele bywają różne, jednak zwykle związane są z zarobkami. Zamierzając podjąć zatrudnienie na terenie Niemiec czeka nas załatwienie wielu formalności, jednak większość z nich da się załatwić bez najmniejszego problemu. Najprostszy, a zarazem najmniej czasochłonny etap planowania wyjazdu to rezerwacja busa. Wystarczy jedynie podać swoje dane i datę podróży, a profesjonalna firma przewozowa zajmie się resztą. Gdy dotrzemy już na miejsce, dobrze byłoby znać chociaż podstawowe zwroty w obowiązującym języku. Oprócz tego warto zapoznać się wcześniej z topografią najbliższej okolicy i lokalizacją komunikacji miejskiej, która umożliwi nam dotarcie pod wskazany adres. 

flaga niemiecka

Zakwaterowanie

Początkowo, przebywanie na terenie Niemiec i znalezienie odpowiedniego zakwaterowania może być trudne. Ofert szukaj  przede wszystkim w internecie oraz lokalnej prasie. W większości przypadków emigrantom udaje się znaleźć mieszkanie, które bez większych przeszkód mogą wynajmować. W większych miastach, tj. Berlin czy Monachium czynsz może być nieco większy, niż w przypadku małych landów. 

Niezbędne formalności

Przed wyjazdem kluczowe jest dopełnienie wszelkich formalności oraz skompletowanie potrzebnych dokumentów. Kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem wskazane jest sprawdzenie ważności dowodu osobistego. Ponadto inne dokumenty tj. akt urodzenia, zaświadczenia i dyplomy powinny być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego. Zaletą podjęcia pracy na terenie Niemiec jest fakt, iż Polacy mogą szukać zatrudnienia bez ówczesnego pozwolenia na pracę. Warto zaznaczyć, że jeśli emigrant planuje pobyt w Niemczech dłuższy niż 3 miesiące, wówczas potrzebuje pozwolenia na pobyt, które będzie ważne przez minimum 5 lat. Nie okazanie owego dokumentu podczas kontroli jest równoznaczne z wykroczeniem i podlega karze (2000 euro lub 1 rok pozbawienia wolności). Inny dokument, np. prawo jazdy będzie uznane do upłynięcia jego terminu ważności. Jeśli obcokrajowiec planuje przeprowadzić się do mieszkania bądź domu w Niemczech, zobowiązany jest dokonać meldunku w urzędzie. Procedura ta jest bezproblemowa i zazwyczaj bezpłatna. Przed wizytą w urzędzie należy skompletować następujące dokumenty: dowód osobisty bądź paszport, wypełniony formularz meldunkowy i umowę najmu lub kupna. Oprócz tego, emigrantowi wydawana jest karta podatkowa, która jest niejako odpowiednikiem polskiego NIP-u. Warto mieć na uwadze, iż proces ten w każdym landzie może przebiegać nieco inaczej. Ważne, aby w nowym miejscu zamieszkania zgłosić się nie później niż tydzień od przeprowadzki.

Gdzie szukać pracy?

Niemcy to jeden z najpopularniejszych krajów emigracji zarobkowej. Mimo niskiego bezrobocia wśród Polaków, nadal chętnie decydują się na wyjazd za granicę. Niemcy położone są w stosunkowo bliskiej odległości od Polski, ponadto zarobki należą do dość wysokich. Typowe ogłoszenia niemieckie to praca na produkcji, w ogrodnictwie, sprzątanie oraz praca sezonowa. Niemcy mają wysokie zapotrzebowanie na niewykwalifikowanych pracowników, których mogą zatrudnić do pracy fizycznej. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie znają języka niemieckiego. Poszukując pracy bez znajomości języka najbezpieczniej jest skorzystać z ofert agencji pracy bądź pracy tymczasowej. Ważne, aby instytucja posiadała odpowiedni certyfikat, potwierdzający jej autentyczność. Można go sprawdzić na stronie internetowej rejestru agencji zatrudnienia KRAZ. Nieznajomość języka nie dyskwalifikuje osób ubiegających się o dane stanowisko, ale tak jak w każdym kraju, ogranicza możliwości i sprawia, że praca jest słabiej płatna. 

Podstawowym miejscem znalezienia pracy na terenie Niemiec są serwisy pracy. Każda agencja pracy w Niemczech i pośrednik korzystają z owego serwisu, aby umieszczać tam swoje oferty. Większość z nich skupia się na najbardziej poszukiwanych przez zagranicznych pracodawców pracownikach, np. robotnikach budowlanych, pracownikach produkcji czy magazynów. Do najpopularniejszych zawodów wykonywanych przez obcokrajowców należy również spawacz, elektryk, kierowca czy operator maszyn, np. wózka widłowego czy innych. Ponadto, na wielu stronach internetowych zamieszczane są prywatne oferty pracy. Taka oferta jest zawsze ryzykowna, gdyż nie mamy pewności co do jej prawdziwości. Na wielu serwisach istnieje opcja Dodaj swoje ogłoszenie, gdzie można samodzielnie napisać umieścić tekst w stylu “szukam pracy w Niemczech”. W ten sposób pracowników poszukują niemieckie biura pracy dla Polaków. Oprócz tego pracy w Niemczech możesz szukać na wiele sposobów: w Federalnym Urzędzie Pracy, w Europejskiej Służbie Zatrudnienia czy w codziennej prasie. Oczywiście, zatrudnienia można szukać również na własną rękę. Wiąże się to z osobistym odwiedzaniem firm i wymaga umiejętności posługiwanie się językiem niemieckim. 

pracownik na budowie

Pośrednictwo pracy w Niemczech

Agencje pracy działają na zlecenie firmy, które często nie posiada własnych działów rekrutacji, a co za tym idzie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Z usług agencji korzystają również większe zakłady pracy, które dysponują potrzebnymi środkami, lecz najczęściej chcą zaoszczędzić czas i jak najszybciej dokonać rekrutacji dużej ilości osób. W tym celu powierzają zlecenie profesjonalnym agencjom pracy. Każdy pośrednik powinien legitymować się stosownym certyfikatem uprawniającym do świadczenia usług pośrednictwa. Warto zaznaczyć, że każda agencja zobowiązana jest posiadać takowy certyfikat w swoim kraju. Instytucja podpisuje umowy, które należy w każdym przypadku dokładnie przeczytać. Dodatkowo, każda osoba, która decyduje się na wyjazd powinna wnikliwie zapoznać się z prawem pracy, ponieważ nieświadomi obcokrajowcy często padają ofiarą oszustw. 

Dokumenty niezbędne do podjęcia pracy

Jeśli udało się już załatwić wszystkie formalności związane z pobytem i ofertą pracy, należy zacząć kompletować dokumenty niezbędne do zatrudnienia, nie zapominając o przetłumaczeniu ich na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego. Przydadzą się dokumenty tj. potwierdzenie posiadanych kwalifikacji, uprawnienia zawodowe, doświadczenia oraz ewentualne dokumenty z urzędu pracy – w przypadku, gdy pobierany jest zasiłek dla bezrobotnych. Nieco problematyczne może być przedstawienie dokumentów potwierdzających wykształcenie wyższe, gdyż muszą być uznane przez drugą stronę. Procesem tym zajmuje się Ministerstwo Edukacji, do której trzeba zwrócić się o uznanie dyplomów. 

praca jako opiekun osób chorych

Ubezpieczenie 

Ubezpieczenie na terenie Niemiec jest obowiązkowe. Emigrant do wyboru ma ubezpieczenie prywatne lub państwowe. Do ubezpieczenia państwowego prawo mają osoby, które: 

  • posiadają umowę o pracę
  • zarabiają mniej niż 4 tys. euro miesięcznie
  • studiują, są stażystami bądź uczą się w szkole średniej
  • posiadają własną działalność gospodarczą GmbH na terenie Niemiec
  • są zarejestrowane jako bezrobotne

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec?

Praca na budowie, produkcji, jako monter, hydraulik czy opiece nad osobami starszymi w Niemczech jest zdecydowanie lepiej płatna, niż w Polsce. Zarobki należą do najwyższych w porównaniu z innymi krajami oferującymi zatrudnienie dla obcokrajowców. Daje to znaczną przewagę, dlatego też Niemcy uważane są za najbardziej atrakcyjny kierunek emigracji. Praca sezonowa to wynagrodzenie od 1600-1800 euro miesięcznie. Zaś produkcja gwarantuje stawki ok. 10 euro na godzinę. W zależności od przedsiębiorstwa, ceny te uzależnione są od czynnika brutto i netto. To bardzo interesujące rozwiązanie, szczególnie dla studentów, którzy podczas 3 miesięcznych wakacji są w stanie zarobić na swoje utrzymanie przez większą część roku akademickiego. Warto wybierać sprawdzone oferty i korzystać z certyfikowanych agencji pośrednictwa pracy. 

Podsumowanie

Każdy Polak planując emigrację do Niemiec zastanawia się, gdzie skierować pierwsze kroki. Formalności, których musimy dokonać przed wyjazdem i zaraz po przyjeździe jest dość sporo. Pamiętajmy, aby niczego nie bagatelizować, gdyż konsekwencje mogą wiązać się z bolesnymi stratami. Emigracja do innego kraju nie jest łatwa, lecz powierzenie swojej sprawy biurom pośrednictwa pracy w Niemczech zdecydowanie ułatwi ten proces. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here