Jak założyć firmę w Niemczech?

Jeśli już poznałeś niemiecki rynek i jesteś pewien, że to właśnie tam chcesz rozpocząć swój nowy biznes, przyszła pora zagłębić się w wszelkie kwestie formalne. Te są z punktu widzenia zapobiegnięcia jakichkolwiek nieprawidłowości kwestią priorytetową. Choć uznaje się, że procedura założenia firmy w Niemczech nie należy do trudnych, może sprawić kłopot osobom, które nie znają języka, jak również w Polsce nigdy nie miały do czynienia z powyższą tematyką. Jeżeli to Twój pierwszy interes, a w dodatku za granicą, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Kilka słów o potencjale niemieckiego rynku

Warto wiedzieć, że Niemcy w rankingu Resilience Index 2017 zajęły piąte miejsce. To ranking oceniający państwa z całego świata ze względu na przyjazne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Mamy tu do czynienia z trzema głównymi czynnikami, a dokładnie czynnikiem ekonomicznym, ryzyka oraz łańcuch dostaw. Polska w rankingu uplasowała się na 26 miejscu.

Co więcej, Niemcy, które zasługują na zainteresowanie pod kątem prowadzenia na tym terenie biznesu, zajęły natomiast 1 miejsce w rankingu US News&World Report w dziedzinie przedsiębiorczości. W rankingu oceniano: infrastrukturę, łatwy dostęp do kapitału praktyki biznesowe, wyedukowaną populację, wykwalifikowaną siłę roboczą, przedsiębiorczość, połączenia zresztą świata, innowacyjność, kompetencje technologiczne oraz stopień rozwinięcia podstawy prawnej.

Jaka forma działalności gospodarczej w Niemczech?

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mówimy w tym wypadku o samozatrudnieniu. Podobnie sprawa wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę Niemcy. Powstaje tu też równie dużo spółek. Na terenie Niemiec można zdecydować się także na inne formy działalności gospodarczej. Jest to oczywiście działalność prowadzona na własny rachunek, przedstawicielstwo, samodzielny oddział, jak również spółka, a dokładnie: komandytowa, cywilna, jawna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Decydując się na działalność prowadzoną na własny rachunek w Niemczech, mowa jest o zobowiązaniu do współpracy z więcej niż tylko jednym zleceniodawcą. W przeciwnym razie można zostać uznanym za kogoś, kto chciał założyć działalność w celu ominięcia formalności, czyli podpisania umowy o pracę.

Co warto wiedzieć przed wypełnieniem dokumentów?

W Niemczech prawo działa podobnie jak w naszym kraju, co oznacza, że chcac rozpocząć działalność w konkretnej branży, być może będziemy zmuszeni do uzyskania specjalnego pozwolenia. W Polsce mamy tak przykładowo wtedy, gdy chcemy otworzyć sklep monopolowy. Potrzebna nam więc koncesja na sprzedaż alkoholu.

Niemieckie prawo nakłada na przedsiębiorców pewnego rodzaju ograniczenia. Muszą oni wystąpić o pozwolenie do stosownego urzędu.

Zanim zatem zaczniesz wypełniać dokumenty, powinieneś dowiedzieć się, czy i o jakie pozwolenia będziesz musiał wystąpić. Przed wypełnieniem dokumentów, dowiedz się więc dokładnie, jakich konkretnie formalności będziesz zmuszony dopełnić.

Dokumenty potrzebne, aby założyć firmę w Niemczech

Zakładając firmę w Niemczech, koniecznie potrzebny będzie ci odpowiedni formularz, do którego będziesz zmuszony dołączyć załączniki. Są to między innymi kserokopie paszportu oraz dowodu zameldowania. Jednym z obowiązkowych załączników będzie oczywiście wcześniej wspomniana koncesja, pozwolenie, dzięki któremu będziesz mógł prowadzić biznes w danej branży. Być może będzie ci także potrzebny w tym wypadku dowód o dopuszczeniu do działalności rzemieślniczej.

Osoby chcące założyć działalność gospodarczą w Niemczech zdecydowanie często decydują się na jednoosobową firmę. Czynią to, ponieważ daje się zauważyć, że założenie spółki w Niemczech jest zarówno czasochłonne, ale też wymaga poświęcenia wysokich kosztów na samym początku działalności, jak i jeszcze przed jej otwarciem. Jednoosobowa firma jest doskonałym rozwiązaniem na początku zagranicznego biznesu.

Jak założyć firmę w Niemczech?

W tym wypadku niepotrzebny będzie Ci kapitał, jak również wspólnicy. Z czasem zawsze możesz swoją jednoosobową firmę przekształcić w spółkę i zacząć zatrudniać pracowników. Tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku naszych polskich realiów. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi płacić podatek osobowy od osób fizycznych. Jeśli jednak nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, może zostać zwolniony z podatku VAT.

Krok po kroku jak założyć firmę w Niemczech?

Sprawdź, na co dokładnie powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o zakładanie firmy w Niemczech. Oto punkty, dzięki którym będziesz pewien każdego swojego kroku.

Nie zapominaj, że w Niemczech jest spora ilość rodzajów działalności, które wymagają koncesji. Przed wypełnieniem stosownych dokumentów koniecznie dowiedz się, czy przypadkiem twoja branża nie wymaga pozwolenia. Jeśli tak, będziesz musiał zgłosić firmę w odpowiednim urzędzie i postarać się o zezwolenie. Wszelkie informacje na ten temat możesz uzyskać u prawnika w kancelarii, których na rynku niemieckim jest ogromna ilość lub w niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze jedna kwestia dotycząca tzw. wolnych zawodów jak na przykład prawników. Ci muszą postarać się o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych, zanim zgłoszą działalność.

Kolejnym krokiem, jaki musisz wykonać, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego firmy we właściwym dla jej siedziby urzędzie do spraw Gospodarki lub w Urzędzie Porządkowym gminy bądź dzielnicy (Gewerbeamt lub Ordnungsamt).

Następnie musisz wpisać firmę do Rejestru Handlowego w Sądzie Rejestrowym (Amtsgericht). Na uwagę zasługuje fakt,że jeśli zakładasz spółkę, ta procedura jest dla obowiązkowa. Nie stanowi jednak obowiązku i jest dobrowolna, jeśli chodzi o zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zgłoszenie firmy do Urzędu Gospodarki nie jest wystarczające. Konieczne jest wykonanie kolejnego kroku, jakim jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności. Potrzebujesz dokładnie wpisu do Rejestru Rzemiosła lub uzyskania Karty Rzemieślniczej.

Zakładanie spółki w Niemczech – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli jednak z jakichś powodów zdecydujesz się na założenie w Niemczech spółki, a nie jednoosobowej działalności gospodarczej, a kolejno jej przekształcenie w spółkę, warto abyś zapoznał się z poniższymi istotnymi informacjami.

Pamiętaj, że:

  • spółkę zakłada wyłącznie jedna osoba,
  • konieczne jest potwierdzenie u notariusza,
  • minimalny kapitał zakładowy w przypadku spółki wynosi 25 tysięcy euro,
  • założenie spółki w Niemczech może odbyć się w trybie uproszczonym, co umożliwia, aby
  • kapitał zakładowy był niższy niż 25 tysięcy euro, ale w tym wypadku konieczna jest konkretna liczba wspólników – 3, w zarządzie takiej spółki może zasiadać tylko 1 osoba.

Firma w Niemczech – jakie składki?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Polacy bardzo chętnie zakładają firmy na terenie Niemiec z uwagi na atrakcyjną wysokość składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego można zdecydować się w Niemczech na ubezpieczenie w firmie prywatnej lub w sektorze publicznym. Na terenie Niemiec nie ma obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego. Opłacanie tych składek jest dobrowolne.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech – z czym to się wiąże?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech niesie ze sobą rzeczywiście szereg korzyści dla polskich przedsiębiorców. Mogą oni bowiem współpracować zarówno z podmiotami niemieckimi, jak i polskimi przedsiębiorcami.

Z całą pewnością w tym wypadku będziesz potrzebował dostępu do walut: euro oraz złotówek. Warto znać więc zaufany kantor internetowy, który zapewnia atrakcyjny kurs walut. Pamiętaj, aby zdecydować się na kantor, w którym będziesz mieć do czynienia nie tylko z konkurencyjnymi przewalutowaniami, ale też szybkimi transakcjami. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór kantorów internetowych, dlatego przedsiębiorcy mogą rzeczywiście mieć dylemat, który z nich najlepiej wybrać i czym kierować się w ramach dokonania ostatecznej słusznej decyzji.

Rkanor.com – atrakcyjny wybór kantoru internetowego

Rzeczywiście na tle innych kantorów internetowych wyróżnia się Rkantor.com. Zapewnia swoim klientom atrakcyjny kurs walut. To w pełni profesjonalnie działający kantor, którego właścicielem jest Raiffeisen Polbank i jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Klienci kantoru mogą czuć się w pełni bezpiecznie, jeśli chodzi o dokonywanie tutaj regularnych transakcji. Istotną uwagą jest, że to właśnie Rkantor.com uzyskał pierwsze miejsce w rankingu kantorów internetowych Polskiego Instytutu Badań Jakości.

Oprócz atrakcyjnych kursów Rkantor.com gwarantuje swoim klientom szereg innych korzyści. Są to z całą pewnością: dostęp do portfela walutowego, który prowadzony jest w 19 walutach, możliwość negocjowania kursów walut, możliwość wykonywania tanich przelewów zagranicznych, możliwość ustawienia zlecenia oczekującego, możliwość wymiany crossów walutowych, możliwość wypłaty środków w różny sposób (przelewy, bankomaty, oddziały Raiffeisen Polbank).

Zakładanie firmy w Niemczech – podsumowanie

Jak widzisz, założenie firmy w Niemczech nie jest trudniejszą czynnością niż w naszym kraju. Oczywiście w większości sytuacji będzie wymagała ona znajomości języka niemieckiego. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie pokonać te trudności, możesz skorzystać z pomocy specjalnych firm, które zapewniają kompleksową obsługę osób chcących założyć firmę w Niemczech.

To rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofertom firm znajdujących się na rynku niemieckim. Te okazują się również pomocne w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Fachowe usługi doradcze cieszą się na rynku dużym zainteresowaniem, dlatego bez problemu znajdziesz taką, która będzie ci najbardziej odpowiadała. Informacje powyżej znajdujące się w treści artykułu również z całą pewnością pomogą ci mieć świadomość, z jaką procedurą będziesz mieć do czynienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here