Gewerba w Niemczech

Polacy coraz śmielej radzą sobie w zakresie przedsiębiorczości. Zakładają firmy nie tylko na terenie naszego kraju, ale też poza jego granicami. Udajemy się na emigrację, która obecnie wygląda już zupełnie inaczej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Polska Ambasada w Berlinie odnotowuje każdego roku około 170 tysięcy nowych jednoosobowych działalności, których właścicielami są właśnie Polacy.

W Niemczech na jednoosobową działalność gospodarczą mówi się Gewerba. Artykuł jest właśnie o tej formie prawnej działalności, ponieważ to właśnie nią Polacy są najbardziej zainteresowani. Sprawdzimy dlaczego, ale też dowiemy się, kto może założyć Gewerbe. Przeczytamy o dokumentach, które są w przypadku otwierania firmy koniecznie potrzebne, ale też wielu innych ważnych kwestii jak na przykład podatkowych. Zachęcamy do przydatnej lektury.

Czym dokładnie jest Gewerbe?

Jak już zostało napisane, Gewerbe to nic innego jak działalność gospodarcza na terytorium Niemiec. Jest to nazwa potoczna, której używa się, aby określić w ten sposób działalność zarobkową najczęściej związaną z przemysłem, handlem, usługami oraz rzemiosłem. Gewerba musi mieć charakter pracy wykonywanej stale i w sposób zorganizowany.

Kto może założyć w Niemczech Gewerbe?

Od założenia Gewerbe w Niemczech każdego z nas dzieli wyłącznie pomysł, chęć i skrupulatne dążenie do wyznaczonego celu. Podjęcie takiego wyzwania to oczywiście szereg korzyści. Niemniej jednak wymaga od każdego poświęcenia czasu i silnej woli. Należy pamiętać jednak o tym, że zakładając firmę w Niemczech, będziemy mieli do czynienia z różnicami, jakie występują między polskim prawem a niemieckim. Założenie firmy w Niemczech nie jest trudniejsze niż w Polsce. Nie jest też skomplikowane, ale wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy na ten temat, jak i znajomości języka niemieckiego. Właśnie z tego powodu wielu nowych przedsiębiorców decyduje się na odwiedzenie firmy, która zajmuje się od A do Z pomocą przy otwieraniu działalności gospodarczej.

Skorzystanie z pomocy fachowców jest rzeczywiście bardzo rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ gwarantujemy sobie w ten sposób optymalny poziom bezpieczeństwa, ale też oszczędzamy czas. Firmy w tej branży działają w obszarach różnych dziedzin prawa, dlatego zapewniają swoim klientom kompleksowe usługi.

Samo założenie firmy firmy w Niemczech to jednak dopiero pierwszy krok. Jej prowadzenie również wymaga od nas śledzenia prawa, dlatego to kolejny powód, dla którego warto zwrócić się do fachowców nie tylko z uwagi na pierwsze, ale też kolejne formalności i obowiązki.

Dokumenty potrzebne, aby założyć firmę w Niemczech Gewerbe

Osoby, które chcą otworzyć Gewerbe zobligowani są do posiadania dwustronnej kopii dowodu osobistego lub paszportu. Potrzebne będzie też pełnomocnictwo do rejestracji działalności gospodarczej. Niektóre branże wymagają jeszcze innych dokumentów, którymi mogą być:

  • zaświadczenie o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis)
  • zezwolenia i koncesje uprawniające do wykonywania wybranego zawodu
  • zaświadczenie dotyczące wpisu do rejestru handlowego lub do izby rzemieślniczej
  • umowa najmu lokalu, który będzie przeznaczony do prowadzenia działalności
  • meldunek w Niemczech
  • zaświadczenie o prawie do swobodnego przesiedlania się (Freizügigkeitsbescheinigung)

Gewerbe w praktyce

Gewerbe jest tym samym, co praca na własny rachunek. Osoby decydujące się na taką formę prawną, powinny pamiętać, ze oznacza to niemałą odpowiedzialność. Samodzielne ustalanie czasu i miejsca pracy to oczywiście kwestia priorytetowa. W przypadku Gewerbe samemu trzeba zadbać o pomieszczenie do pracy, narzędzia czy też odzież roboczą.

Co więcej, jednoosobowa działalność gospodarcza rozpoczyna się w momencie jej zakładania, gdzie samemu będzie trzeba zadbać o rejestrację lub zlecić ją specjalistycznej firmie.

W ramach prowadzenia Gewerbe sami będziemy zmuszeni do wystawiania faktur, prowadzenia rachunkowości, zdobywania kontrahentów czy ustalania cen. Z tego powodu niemiecki rynek warto śledzić pod kątem konkretnej branży zdecydowanie wcześnie, zanim podejmiemy tę ostateczną decyzję.

Należy pamiętać, że osoba prowadząca Gewerbe zobowiązana jest do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Może dokonać tego w ramach państwowego systemu lub prywatnie u ubezpieczyciela. Dodatkowym ewentualnym, ponieważ nieobowiązkowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie rentowo-emerytalne.

Gewerbe – obowiązek rozliczenia

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowych ma każda osoba, która prowadziła w danym roku podatkowym działalność gospodarczą w Niemczech. Obowiązek dotyczy osób, których dochód nie przekroczył w danym roku kwoty wolnej od podatku, jak również osób, które poniosły stratę.

Oto lista dokumentów, które są potrzebne do rozliczenia Gewerbe:

  • zaświadczenie o dochodach EU/EOG bądź EU EWR
  • potwierdzenie dotyczące opłacania składek ubezpieczeniowych
  • kopia rejestracji Gewerbe
  • kopia dokumentu tożsamości
  • dokumenty potwierdzające dokonane płatności (dokumenty kasowe, wyciągi bankowe)
  • rachunki, które dotyczą wydatków poniesionych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej
  • rachunki wystawione w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
  • jeśli osoba w danym roku pracowała także na umowę o pracę – karta podatkowa od pracodawcy Lohnsteuerbescheinigung
  • wykaz dotyczący przychodów oraz rozchodów w danym roku

Do kiedy rozlicza się Gewerbe z urzędem skarbowym?

Do 31 maja każdego roku każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech ma obowiązek rozliczenia podatkowego. Jeśli natomiast nie będziemy rozliczać się samodzielnie i zlecimy tę czynność doradcy podatkowemu, ten będzie miał czas na rozliczenie podatkowe do 31 grudnia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Gewerbe można rozliczać do 4 lat wstecz.

Co można odliczyć w rozliczeniu podatkowym Gewerbe?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wszelkie koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najważniejsze są zatem dokumenty potwierdzające wydatki, dlatego należy zbierać i trzymać w bezpiecznym miejscu wyciągi bankowe, rachunki kasowe. Rozliczyć można nawet koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.

Gewerba w Niemczech

Z VAT zwolnione mogą być osoby, które wykonują działalność zwolnioną z tego podatku na mocy przepisów ustawy. Są to również te osoby, które zakładając Gewerbe, dokonały we wniosku zaznaczenia, że wybierają opodatkowanie na zasadach przewidzianych dla małej przedsiębiorczości (Fragebogen zur steuerlichen Erfassung). Dokładnie wygląda to tak, że zanim podjęły tę decyzję, musiały oszacować, że roczny obrót w danym roku nie przekroczy kwoty 17,5 tysiąca euro, a w kolejnym natomiast 50 tysięcy euro.

Istotne jest to, aby pamiętać, że pierwszy rok działalności charakteryzuje się proporcjonalnym liczeniem limitu obrotu 17, 5 tysiąca euro do czasy wykonywania działalności w tym roku. Jeśli w momencie rejestracji osoba dowie się, że przekroczy kwotę, która uprawnia do zwolnienia z VAT, zobowiązana jest do rejestracji jako płatnik podatku. Będzie musiała składać comiesięczne deklaracje podatkowe VAT (Umsatzsteuervoranmeldung). Dopiero po dwóch latach działalności ma prawo do składania kwartalnych rozliczeń, o co musi zawnioskować.

Gewerbe – co jeszcze jest ważne?

W niemieckim prawie podobnie jak w polskim obowiązują ścisłe terminy, których należy pilnować. Takie dotyczą także przechowywania dokumentów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Te należy przechowywać przez okres 6, a nawet 10 lat po jej zakończeniu. Jakie to dokładnie dokumenty? Chodzi przede wszystkim o: dokumenty pracownicze, rachunki zysków i strat, dokumenty rejestrowe oraz dokumenty zawierające informacje o wykonywanych usługach.

Niemiecka działalność gospodarcza Gewerbe – podsumowanie, czyli co warto jeszcze wiedzieć

Jeśli chcemy mówić o realnym zarabianiu pieniędzy i to w dodatku niemałych, możemy zdecydować się na Gewerbe w Niemczech. Tak właśnie robią Polacy, którzy przyjrzeli się dostatecznie dobrze rynkowi niemieckiemu w wielu dziedzinach i zauważyli tam szansę dla siebie. Na początek takiej działalności na szczęście nie trzeba posiadać dużych nakładów finansowych. Z czasem jednoosobową działalność gospodarczą, od której zaczniemy swoją nową drogę życia w Niemczech, można przekształcić w spółkę.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Niemcy nie stronią od polskich przedsiębiorców, a zapewniają im świetne warunki do prowadzenia biznesu. Dlaczego wyjeżdżamy i właśnie na terenie Niemiec chcemy działać? Po pierwsze właśnie tam jest o wiele korzystniej dla naszego portfela. Po drugie założenie firmy nie należy do wielkich trudności, a wręcz przeciwnie, uzyskamy w Niemczech dużą pomoc w tym zakresie.

A co będzie dalej? Dalej z całą pewnością będzie dobrze, jeśli tylko do naszej działalności gospodarczej podejdziemy w profesjonalny sposób. Na wielu stronach internetowych młodzi przedsiębiorcy, którzy wybrali region niemiecki na prowadzenie swojego biznesu, dzielą się doświadczeniami. To oczywiście niezmiernie ważne, ponieważ działa motywująco na innych. Czemu nie zacząć zarabiać naprawdę sporych pieniędzy, mieć dużych kontrahentów, a nawet partnerów, dzięki którym biznes będzie z dnia na dzień rozkwitał?

Jeśli już podjąłeś decyzję, koniecznie przemyśl formę prawną swojej działalności gospodarczej. Nie zapominaj, że na terenie Niemiec możesz też podjąć działalność należącą do wolnych zawodów jak na przykład notariusz, tłumacz, artysta czy lekarz. Będziesz wówczas wolnym przedsiębiorcą (Freiberufler), któremu przysługują specjalne uprawnienia. Dowiedz się, co będzie dla ciebie najbardziej opłacalne, ponieważ od tej pierwszej decyzji zależeć będzie twoja działalność. Być może masz już wspólników do założenia spółki? Jeśli tak, nie zapomnij zapoznać się z dokładnymi informacjami na ich temat. W tym miejscu nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim, którzy zdecydowali się na biznes w Niemczech powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here