Biznes w Niemczech

Jeśli tylko dysponujesz interesującym pomysłem na biznes, najlepiej wykorzystaj go natychmiast, aby nikt cię nie wyprzedził. Biznes w Niemczech to rzeczywiście szalenie intratny pomysł na to, aby zarabiać prawdziwe pieniądze.

Oczywiście w tym wypadku potrzebować będziesz szereg cennych wskazówek, ale też profesjonalnej pomocy ze strony profesjonalnego biura doradczego zapewniającego obsługę prawną, księgową czy notarialną. W Niemczech każdego roku pojawiają się na rynku nowe firmy z polskimi korzeniami. Jeśli tylko należysz do grona osób przedsiębiorczych, z całą pewnością poradzisz sobie w nowych realiach. Początki podobnie jak w Polsce mogą wydać ci się trudne, ale z czasem odnajdziesz się w nowym systemie i będziesz czuł się, jak ryba w wodzie. Zanim podejmiesz decyzję o działalności gospodarczej w Niemczech, koniecznie będziesz musiał rozważyć jej formę prawną.

Możesz zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, którą z czasem przekształcisz w spółkę. Na starcie w takiej sytuacji nie będziesz musiał posiadać wkładów pieniężnych, a z czasem, gdy przekształcisz swoją firmę w spółkę, możesz zatrudniać pracowników.

Firma w Niemczech – jakie kroki?

Po pierwsze musisz znaleźć odpowiedni lokal. Będzie on lokalem, w którym będziesz świadczyć swoje usługi, a jednocześnie siedzibą i adresem, pod którym zarejestrujesz firmę. Lokal z całą pewnością znajdziesz dzięki ofertom zamieszczanym w internecie oraz gazetach lokalnych. Jeśli charakter usług, jakie będziesz wykonywał, nie będą wymagały posiadania lokalu, możesz zdecydować się na wybór biura wirtualnego, które użycza adresu do rejestracji firmy, ale też zapewnia kompleksową pomoc w ramach założenia firmy, jak i jej prowadzenia. Możesz skorzystać z obsługi księgowości, obsługi korespondencji, rozmów telefonicznych oraz wielu innych. Oferty biur wirtualnych na terenie Niemiec najlepiej dokładnie przejrzeć i porównać, zanim podejmiesz tę ostateczną decyzję.

Jeśli zdecydujesz się jednak na zakup lub wynajęcie mieszkania, twoim drugim krokiem będzie meldunek. Będziesz musiał udać się do właściwego urzędu meldunkowego lub gminy. Masz na to czas 7 dni od momentu przyjazdu. Po upływie 3 miesięcy pobytu musisz złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania się (Freizügigkeitsbescheinigung). W tym celu musisz posiadać paszport lub dowód osobisty. Jeżeli wcześniej zarejestrowałeś już działalność gospodarczą, pamiętaj, że do zgłoszenia pobytu będziesz musiał dołączyć zaświadczenie z urzędu do spraw działalności gospodarczej, które będzie dowodem uzasadnienia przesiedlenia.

Biznes w Niemczech

Trzecim krokiem będzie zarejestrowanie działalności. Jeśli już spełnisz obowiązek zameldowania w Niemczech, znajdziesz lokum dla firmy, mieszkanie, będziesz zobowiązany do wizyty w urzędzie do spraw działalności gospodarczej. Działalność gospodarczą zgłasza się osobiście, online lub drogą pocztową. Drogę elektroniczną będziesz mógł wybrać wyłącznie wtedy, gdy będziesz dysponował podpisem elektronicznym. Jeśli wykonujesz usługi, które są zbliżone do rzemiosła, zobowiązany jesteś do kolejnego kroku, czyli do wizyty w izbie rzemieślniczej. Tam zgłosić musisz swoją działalność. Może okazać się, że wykonujesz działalność, która będzie wymagała koncesji lub specjalnego zezwolenia. Ma to miejsce w przypadku na przykład usług gastronomicznych czy transportowych. Pamiętaj, że jeśli wykonujesz wolny zawód, nie musisz rejestrować działalności w urzędzie do spraw działalności gospodarczej. Wolnymi zawodami w Niemczech są: lekarze, notariusze, tłumacze, architekci, artyści oraz pisarze, jak również zawody związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego lub leśnego.

Urząd do spraw działalności gospodarczej zawiadomi następnie resztę urzędów, które koniecznie muszą zostać zawiadomione o powstaniu nowej firmy. Powiadomi więc: urząd skarbowy, urząd statystyczny kraju związkowego, izbę rzemieślniczą lub izbę przemysłowo-handlową.

Kolejno będziesz zobowiązany do wypełnienia formularza, który otrzymasz z urzędu skarbowego. To kwestionariusz, w którym musisz uwzględnić swoje dane osobowe oraz dane dotyczące firmy. Są to między innymi: data rejestracji firmy, przewidywany obrót oraz zysk w pierwszych 12 miesiącach, w których będziesz prowadził działalność gospodarczą.

W urzędzie skarbowym otrzymasz numer płatnika podatku dochodowego. Możesz wystąpić również o numer płatnika podatku niemieckiego VAT. Pamiętaj, że jeśli będziesz prowadził małą firmę, której roczny obrót nie przekroczy 17,5 tysiąca euro, będziesz zwolniony z naliczania podatku VAT.

Z Urzędu Statystycznego Kraju Związkowego otrzymasz kolejno numer statystyczny.

Twoja firma zostanie wpisana do właściwej izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej. W związku z wpisem zobowiązany będziesz do uiszczania składek. Wyłącznie małe firmy są z tego obowiązku zwalniane, ponieważ ich roczny zysk nie przekracza 5,2 tysiąca euro.

Kilka słów o ubezpieczeniach

Pamiętaj, że jesteś zwolniony z obowiązku ubezpieczenia rentowo-emerytalnego wyłącznie wtedy, gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Musisz jednak posiadać obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, które możesz opłacać w ramach publicznych świadczeń lub skorzystać z prywatnych ubezpieczalni. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że jeśli nie zdecydujesz się na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, po powrocie do kraju, nie będziesz miał uwzględnionych lat pracy, gdy prowadziłeś firmę w Niemczech.

Firma w Niemczech – pomoc

Jak widzisz niektóre z przepisów są zawiłe, niektórych możesz po prostu nie zrozumieć, ponieważ nie jesteś prawnikiem. Właśnie z tego powodu młodym przedsiębiorcom zaleca się na starcie skorzystanie z usług profesjonalnych biur doradczych, którzy pomagają na każdym etapie planowania, rejestracji, jak i prowadzenia działalności gospodarczej. To firmy, które zapewniają pomoc profesjonalne usługi w tym również dokonują rozliczeń podatkowych.

Jak wybrać formę działalności gospodarczej?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką będziesz zmuszony podjąć jest decyzja o jej formie prawnej. Warto dobrze przeanalizować tę kwestię lub poradzić się specjalistów, którzy ocenią twoją sytuację, jak i możliwości na starcie. Pamiętaj, że decydując się na spółkę, będziesz musiał liczyć się z koniecznością posiadania kapitału początkowego, jak i wspólników. Zdecydowanie najczęściej Polacy decydują się na jednoosobową działalność Gewerbe, którą z czasem przekształcają w spółkę. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze formy działalności gospodarczej, na które możesz się zdecydować wraz z opisem najważniejszych kwestii, o których koniecznie musisz wiedzieć.

Spółka cywilna

Spółka cywilna charakteryzuje się minimum formalności, jak i kosztów. Tu jednak mamy do czynienia z dużym zakresem odpowiedzialności. Pamiętaj, że w przypadku spółki cywilnej każdy ze wspólników solidarnie odpowiada własnym majątkiem za całość zobowiązań. Zaletami spółki cywilnej z całą pewnością są: bezpłatna rejestracja i zgłoszenia, dowolność w wyborze formy rozliczenia podatku dochodowego, wkład w postaci kapitału, pracy i umiejętności. Co więcej, spółka cywilna nie jest podatnikiem.

Spółka jawna

Za szczególną zaletę spółki jawnej z całą pewnością można uznać niewielki koszt i łatwość w założeniu firmy. Niestety tu również mamy do czynienia z dużym zakresem odpowiedzialności. Do zalet należy zaliczyć także: podmiotowość spółki, prosty sposób rejestracji spółki, dużą swobodę w kształtowaniu postanowień umowy.

Spółka partnerska

Ten rodzaj spółki dotyczy osób wykonujących wolne zawody. Spółkę zakładają ci, którzy je wykonują, a jednocześnie w ramach tej formy działalności gospodarczej nie odpowiadają za błędy w sztuce innych partnerów. Koszty założenia spółki partnerskiej nie należą do wysokich. Jeśli chodzi o konieczność prowadzenia pełnej księgowości, to rzeczywiście można uznać, że w ramach tej spółki niesie ten fakt ze sobą dodatkowe koszty.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest szansą dla osób, które planują biznes, ale nie dysponują odpowiednimi funduszami. Uczestnicy spółki – komandytariusze odpowiadają za zobowiązania spółki jedynie do wysokości wkładu. Ciężar pełnej odpowiedzialności spoczywa na komplementariusza, którzy decydują o bieżących sprawach firmy.

Spółka komandytowo-akcyjna

W przypadku tej spółki istnieje doskonała możliwość pozyskania finansowania poprzez emisję akcji. W jej przypadku można więc posiadać pomysł na biznes, ale niekonieczny jest własny kapitał.

Biznes w Niemczech – podsumowanie

Aby podjąć powyższą decyzję o formie działalności gospodarczej, rzeczywiście warto wziąć pod uwagę szereg kwestii. Nie można skupiać się wyłącznie na bieżącej sytuacji, ale wybiec w nieco dalszą przyszłość. Jeśli nie mamy przy swoim boku odpowiednich osób, które mogłyby stać się naszymi zaufanymi wspólnikami, o wiele bezpieczniejsze będzie wybranie jednoosobowej działalności gospodarczej, która nie wymaga też posiadania wkładu początkowego.

Na szczególną uwagę zasługują na rynku niemieckim usługi doradcze, dzięki którym dowiemy się, co dokładnie w ramach naszej obecnej sytuacji będzie najkorzystniejsze. Firmom tym warto zlecić także obsługę prawną, ponieważ na starcie firmy w Niemczech można rzeczywiście pogubić się w gąszczu zawiłych przepisów. Aby mieć 100% pewność, że firma będzie rozwijała się prężnie i będzie to odpowiedni jej profil, warto śledzić rynek niemiecki na bieżąco, nawet jeśli decyzja o firmie jest jeszcze nieco odległa w czasie.

Niemcy to kraj o jednej z najsilniejszych gospodarek. Nie da się ukryć, że to właśnie w tym państwie od 2011 roku została otwarta furtka na zakładanie firm przez zagranicznych przedsiębiorców z krajów Unii Europejskiej. Ten fakt zasługuje na wykorzystanie, dlatego każdy z biznesów w twojej głowie, pomysłów jest warty przeanalizowania pod kątem założenia działalności w Niemczech. Korzyści finansowe są w przypadku realiów niemieckich pewne. Wymagają jednak czasu, cierpliwości oraz odpowiedniego profesjonalnego podejścia do sprawy założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here