Auschwitz Birkenau – symbol ludobójstwa i Muzeum Pamięci

Nieopodal Krakowa, w Oświęcimiu znajduje się obóz Auschwitz Birkenau. Założony przez Niemców (nazistów w epoce panowania Hitlera) w czerwcu 1940 roku. Pochłonął 1,1 mln ofiar, najwięcej narodowości żydowskiej. Dziś postrzegany jako symbol ludobójstwa i zagłady człowieka. W początkowym okresie do obozu przywożono Polaków, Czechów, Jugosłowian i Niemców. Po dwóch latach funkcjonowania tego Miejsca Kaźni i Śmierci zaczęto sprowadzać Żydów, rozpoczynając tym samym ich masową zagładę (poprzez zmuszanie do uciążliwej, nieludzkiej, ponad siły człowieka pracy, przez komory gazowe, aż do pieców krematoryjnych, w których palono ciała.

Auschwitz-Birkenau Tour

Więźniowie Auschwitz pozbawieni zostali tożsamości, nadawano im numery identyfikacyjne, które umieszczano na ubiorze obozowym (na tzw. pasiakach) oraz na skórze (ręce) w formie tatuażu. Dzielono ich na różne kategorie: więźniowie polityczni, przestępcy, Żydzi itp. Zmuszano ich do ciężkiej pracy w obozie, wydzielano głodowe porcje żywności, stosowano ostre tortury i kary, a także prowadzono na nich nieetyczne eksperymenty medyczne. Mimo istniejących między więźniami różnic, próbowali się bronić przed okupantem. Niektórzy organizowali masowe ucieczki z obozu, ale tylko garstce z nich (ok. 300) udało się szczęśliwie zbiec z obozu.

Auschwitz Birkenau krakow

Jeżeli ktoś nie zwiedził jeszcze tego szczególnego dla Polaków i innych narodowości miejsca, musi to zrobić. Pobyt w Krakowie jest do tego najlepszą okazją, by zaplanować także zwiedzenie tego obozu zagłady. Istnieje możliwość wyboru różnych rodzajów zwiedzania: ogólne (2,5 godz.), ogólne (3,5 godz.), ogólne  w turach (3,5 godz.), studyjne jednodniowe (6 godz.), studyjne dwudniowe (4+4 godz.).

Wejść na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau można bezpłatnie. Trzeba tylko zarezerwować sobie kartę wstępu na stronie visit.auschwitz.org. Turyści przyjeżdżający w grupach i indywidualnie zobowiązani są do skorzystania z usług przewodnika. Na terenie Muzeum należy zachować spokój i powagę. Do zwiedzania udostępnione są obiekty obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Można także wejść na Wieżę obozową. Może się to odbyć tylko pod opieką przewodnika. Jeżeli ktoś ma życzenie, może wypożyczyć zestaw słuchawkowy, dzięki któremu wzbogaci swoją wiedzę o Miejscu Pamięci. Należy również pamiętać o tym, że z większymi bagażami nie możemy poruszać się po obozie, tylko z podręcznymi małymi torebkami.

Auschwitz krakow

Dokładny ich rozmiar jest podany na stronie internetowej Muzeum. Warto też wiedzieć o tym, że na wejście do niektórych bloków (przede wszystkim do „Bloku Śmierci”) niekiedy trzeba czekać nawet pół godziny. Przeszkodę w poruszaniu się po Muzeum osób niepełnosprawnych mogą stanowić bariery architektoniczne, takie jak np. nierówne podłoże oraz specyficzne wejścia do budynków. Pewnym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami jest możliwość bezpłatnego wypożyczenia wózka inwalidzkiego. Jeżeli na wyjeździe są z nami nasze dzieci, to należy rozważyć, czy powinny z nami zwiedzać to szczególne miejsce, zwłaszcza, gdy mają mniej niż 14 lat. Dla zorganizowanych grup uczniów i studentów są zniżki. Ponadto młodzież szkolna zwiedza Muzeum zgodnie z programem opracowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Auschwitz tours

Karta Wstępu na zwiedzanie ogólne dla zorganizowanych grup (od 10 do 30 osób) waha się w przedziale cenowym od 460 do 610 zł.

Karta Wstęp na zwiedzanie indywidualne, w zależności od wyboru rodzaju zwiedzania, to koszt od 45 do 80 zł od osoby.

Muzeum jest czynne od godz. 7:30 do godzin popołudniowych (14 – 19), w zależności, czy zwiedzanie odbywa się w okresie letnim (wówczas dostępność obiektów dla zwiedzających jest dłuższa), czy zimowym (np. w grudniu do godz. 14:00).

Więcej znajdziesz tutaj: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here