Zwrot podatku Niemcy

Biuro tłumaczeń specjalistycznych

0
Biuro tłumaczeń specjalistycznych

Szukasz pomocy w tłumaczeniu różnorakich dokumentów? A może sprowadziłeś samochód z zagranicy i potrzebujesz przetłumaczonych dokumentów z konkretnego języka do Wydziału Komunikacji w swoim mieście? Albo potrzebujesz tłumacza na konkretne wydarzenie? Lepiej trafić nie mogłeś. W tym artykule opiszemy gdzie się wybrać i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego biura. Zaczynajmy!

Zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego

0
wymiar urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w każdym roku kalendarzowym. Jest płatny i zapewnia okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Podczas urlopu podwładny ma się zregenerować i nabrać siłę do dalszego współpracy. Jest to przywilej niezbywalny, którego pracownik nie może się zrzec, ani przekazać innej osobie zatrudnionej w firmie.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy?

Każdy pracownik, który jest zatrudniony w danym przedsiębiorstwie na umowę o pracę, ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy i może wynosić 20 lub 26 dni w roku kalendarzowym. Dłuższy wymiar urlopu wypoczynkowego dedykowany jest osobom, których staż pracy wynosi minimum 10 lat.

Do stażu pracy możemy wliczyć również okres nauki:

 • w przypadku ukończenia szkoły zawodowej – maksymalnie 3 lata,
 • w przypadku liceum ogólnokształcącego – 4 lata,
 • w przypadku średniej szkoły zawodowej – maksymalnie 5 lat,
 • w przypadku szkoły policealnej – 6 lat,
 • w przypadku ukończenia studiów wyższych – 8 lat.

Przeczytaj też: https://prawnieskuteczni.pl/jaka-pomoc-mozemy-uzyskac-w-urzedzie-pracy/

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Aby otrzymać możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego, pracownik najpierw musi złożyć pisemny wniosek. Pracodawca ma prawo do przesunięcia lub odwołania urlopu, ale tylko wtedy, gdy występują szczególne okoliczności, które były niemożliwe do przewidzenia wcześniej. W takiej sytuacji przełożony ma obowiązek wypłacenia pracownikowi kosztów, które powstały w wyniku anulowania urlopu wypoczynkowego.

Kiedy można skorzystać z pierwszego urlopu, u nowego pracodawcy?

Jeżeli zaczęliśmy pracę w trakcie trwania roku kalendarzowego, jako pracownik musimy wiedzieć, że nabywamy uprawnienia do 1/12 pełnego wymiaru urlopu, za każdy miesiąc który przepracujemy.

Urlop wypoczynkowy, a praca na niepełny etat

Jeżeli zostaliśmy zatrudnieni na niepełny etat, to wymiar urlopu wypoczynkowego obliczany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Na przykład jeżeli nasz etat wynosi 1/2. Nasz staż pracy nie przekracza 10 lat, przysługuje nam 10 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy jest zawsze udzielany w wymiarze godzinowym, który odpowiada dziennemu wymiarowi czasu pracy.

Źródło: https://www.praktycznyebiznes.pl/

Jesteś opiekunką osób starszych? Załóż własną działalność!

0
opiekunką osób starszych

Nasze społeczeństwo starzeje się w zatrważającym tempie i coraz więcej osób starszych wymaga profesjonalnej pomocy w życiu codziennym. Nie chodzi tylko sprzątanie domu, mieszkania czy robienie zakupów. Wiele seniorów wymaga fachowej opieki pielęgniarskiej. W związku z tym często nie mogą oni liczyć na rodzinę, ponieważ potrzebują bardziej specjalistycznej pomocy, której mogą udzielić im tylko wykwalifikowani opiekunowie osób starszych. 

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tego typu usługi zarówno rodzinom osób starszych, jak i im samym coraz bardziej zależy na pewnych i profesjonalnych pracownikach. Dlatego też podpowiadamy, jak zostać legalnie działającym opiekunem osób starszych. 

Rejestracja firmy w Polsce

Przed podjęciem decyzji o założeniu firmy musimy dokładnie określić zakres naszej działalności i opracować ofertę, która powinna być zróżnicowana oraz obejmować określone typy świadczonych usług. “Najlepiej w tym celu założyć własną stronę internetową, zoptymalizowaną pod kątem SEO i właśnie tam ogłosić swoją działalność” – podpowiada ekspert z warszawskiej agencji SEO Miromind.

Decydując się na prowadzenie własnej firmy legalnie, osoba zajmująca się opieką nad osobami starszymi najczęściej zakłada działalność jednoosobową. Może to zrobić, rejestrując firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zgłaszając ją do Urzędu Skarbowego oraz Urzędu Statystycznego. Jednak w sytuacji, gdy zatrudnimy pracownika, musimy pamiętać o tym, że należy go koniecznie zgłosić w ZUSie.

Rejestracja firmy w Polsce a prowadzenie działalności w Niemczech 

W sytuacji, gdy prowadzona przez nas firma ma swoją siedzibę w Polsce, ale świadczy swoje usługi i ma swoich klientów w Niemczech, należy zastanowić się nad tym, jak właściwie ją rozliczać. Ważne dla właściwego rozliczenia VATu jest wskazanie miejsca świadczenia usług, ponieważ od tego zależy, czy będziemy musieli zapłacić ten podatek w Polsce, czy też nie. 

I tak w sytuacji, gdy usługa jest świadczona na rzecz osoby, która nie prowadzi działalności (najczęstszy przypadek, gdy zajmujemy się opieką osób starszych), to podatek rozlicza się w kraju, w którym swoją siedzibę ma usługodawca, czyli w Polsce. Usługa jest opodatkowana w kraju, ale można skorzystać ze zwolnienia z podatku, ponieważ opieka nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi oraz starszymi jest zwolniona z VATu pod warunkiem, że usługi te są wykonywane w miejscu ich zamieszkania.

Dlatego warto zapoznać się z dotyczącymi nas przepisami w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów, z których możemy zostać zwolnieni. 

Rejestracja firmy w Niemczech

Inną, także popularną opcją jest zarejestrowanie własnego przedsiębiorstwa w Niemczech, czyli w kraju, w którym będziemy docelowo wykonywać swoją pracę. 

Jeżeli się na to zdecydujemy, to w pierwszej kolejności musimy wypełnić w urzędzie lub online formularz Gewerbeanmeldung. Następnie należy wystąpić o nadanie numeru podatkowego (Steuernummer). Przy wypełnianiu dokumentów w urzędach trzeba zwrócić uwagę także na to, aby w formularzach nie wpisywać wykonywanego przez siebie zawodu oraz podejmowanego rodzaju działalności „Altenpflegerin”. 

Ważne jest, żeby osoby z Polski, które chcą opiekować się osobami starszymi, przedstawiły swoją pracę w ramach prowadzonej przez siebie działalności jako pomoc domowa dla osób starszych. 

Decydując się na taką formę pracy, która jest zgodna z prawem, należy pamiętać o tym, że nasze zarobki muszą dodatkowo pokryć koszty ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia emerytalnego, a na koniec roku będziemy musieli rozliczyć podatek. 

Wszystkie osoby, które chcą się zajmować opieką nad osobami starszymi w Niemczech w ramach swojej własnej działalności gospodarczej, muszą też bardzo dokładnie zapoznać się z zasadami dotyczącymi prowadzenia jej na terenie Niemiec. Ponadto zaleca się, żeby w przypadku pytań bądź wątpliwości zdecydować się na skonsultowanie wszystkich niejasności podatkowych u wyspecjalizowanego doradcy, aby później nie mieć z tego tytułu żadnych niepotrzebnych problemów, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania. 

Praca w charakterze opiekuna osób starszych może być zarejestrowana na kilka sposobów, w zależności od tego, gdzie zdecydujemy się prowadzić naszą firmę. W tym przypadku ważne jest, aby wybrać taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Przed ostatecznym podjęciem decyzji należy zastanowić się jeszcze nad plusami i minusami naszego wyboru oraz zapoznać się z przepisami, które będą nas dotyczyć. 

Liczba osób w rodzinie a kredyt – jak dziecko wpływa na zdolność kredytową?

0
Liczba osób w rodzinie a kredyt

To od Twojej zdolności kredytowej w dużej mierze zależy to, czy otrzymasz dany kredyt, czy też nie. Wpływ na nią ma wiele czynników, a każdy bank indywidualnie podchodzi do jej oceny. Warto jednak wiedzieć, że jednym z czynników, który wpływa na zdolność kredytową, jest liczba osób w gospodarstwie domowym i to ile z nich utrzymujesz. Na myśl nasuwa się więc także pytanie, czy dziecko wpływa na zdolność kredytową i czy przez nie jesteśmy mniej wiarygodni dla banku?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zanim dowiesz się, jak dzieci wpływają na Twoją zdolność kredytową to warto, abyś wiedział, czym owa zdolność tak właściwie jest. Najprościej mówiąc, jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu, który został mu udzielony przez bank. Za każdym razem, gdy ktoś ubiega się o kredyt, bank sprawdza jego zdolność kredytową, aby upewnić się, czy dana osoba jest w stanie spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami. Taka osoba powinna być w stanie utrzymać się oraz spłacić raty kredytu z pieniędzy, które ma do dyspozycji co miesiąc.

Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Żaden bank z pewnością nie udzieli kredytu osobie, której zdolność kredytowa nie wskazuje na to, że dana osoba poradzi sobie ze spłatą kredytu i jego odsetek. Bank, który analizuje zdolność kredytową swojego klienta, bierze pod uwagę wiele czynników. Łatwo jest się domyślić, na jakie rzeczy większość instytucji zwraca uwagę i jakie są kluczowe czynniki podczas oceny zdolności kredytowej.

Dla banku istotna jest przede wszystkim wysokość dochodów klienta oraz to, w oparciu o jaki rodzaj umowy jest zatrudniony. Osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, mogą znacznie poprawić swoją zdolność kredytową w oczach banku.

Istotne są także zobowiązania, które spłacaliśmy do tej pory oraz to, jaka jest wysokość naszych obecnych kredytów. Bardzo ważne jest budowanie swojej dobrej historii kredytowej i dbanie o to, aby nie spóźniać się ze spłatą swoich kredytów. Jeśli dasz się poznać instytucjom finansowym jako dobry kredytobiorca, to chętniej będą Ci one udzielać kredytów.

Bank weźmie też pod uwagę Twój wiek, stan cywilny, wykształcenie oraz to ile osób utrzymujesz. I tu pojawia się odpowiedź na pytanie, czy zdolność kredytowa może obniżyć się przez dzieci? Niestety tak, i wiele banków obniża zdolność kredytową osób, które mają choć jedno dziecko.

Dlaczego dziecko zmniejsza zdolność kredytową?

Jest tak, ponieważ dzieci wiążą się z wydatkami i im starsze jest dziecko, tym więcej może nas kosztować jego utrzymanie. Banki szacują, że utrzymanie jednego dziecka to koszt od 200 do 700 złotych miesięcznie. Do oceny zdolności kredytowej nie są brane pod uwagę dzieci pełnoletnie, które pracują, a jedynie te, które pozostają na utrzymaniu rodziców i dalej się uczą.

Osoby, które posiadają wielodzietne rodziny i zarabiają tyle samo co singiel, który dzieci nie posiada, w większości banków, będą miały niższą lub taką samą zdolność kredytową co osoba samotna. Banki najprzychylniej podchodzą do młodych małżeństw, które nie mają dzieci i to one zazwyczaj mogą pochwalić się dobrą zdolnością kredytową. Zanim więc złożysz wniosek o kredyt, zastanów się jak poprawić swoją zdolność kredytową https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ i być wiarygodniejszym klientem dla banku.

Pomoc prawna w Niemczech

0
działalność gospodarcza niemcy

Wiele osób decyduje się na migrację w celach zarobkowych do Niemiec. Następnie w tym kraju ześrodkowują swoją aktywność życiową. Należy mieć jednak na uwadze, że prawo niemieckie znacząco różni się od obowiązującego w Polsce porządku prawnego. Co prawda niektóre dyrektywy i rozporządzenia sporządzane w ramach prac Parlamentu Europejskiego są jednolite, jednakże występują istotne odrębności, których nie można bagatelizować. Dlatego każda osoba, która przeprowadza się do Niemiec, powinna skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, który jest biegłym znawcą prawa niemieckiego. Tylko wtedy możliwe będzie jednoznaczne stwierdzenie, że wszystkie sprawy formalne zostały załatwione w sposób należyty.

Pomoc prawna Niemcy to idealna usługa dla każdego Polaka, który gubi się w gąszczu przepisów naszego sąsiada i chce błyskawicznie dopełnić wszelkich obowiązków narzuconych przez jego reżim prawny.

Bardzo istotnym zagadnieniem wydaje się być korzystanie z pomocy prawnika, który doskonale obraca się zarówno w prawie polskim, jak i niemieckim. Istnieje liczne grono fachowców, którzy dysponują odpowiednią wiedzą w omawianym zakresie. Adwokat Niemcy – Zielona Góra będzie w stanie kompleksowo załatwić wszelkie sprawy, które zostaną mu powierzone przez jego mocodawcę. Dzięki pasji i doświadczeniu wszelkie pisma zostaną sporządzane w przepisanej formie, między innymi z wykorzystaniem niemieckich formularzy urzędowych. Ponadto w przypadku, gdy organ niemiecki będzie wzywał daną osobę do uzupełnienia braków formalnych, znawca z dziedziny prawa będzie w stanie jednoznacznie wskazać, jakich czynności należy dopełnić, aby sprawa została załatwiona w zakreślonym terminie. Samodzielne wykonywanie takich działań wiąże się z ryzykiem dalszych pomyłek, co rzutuje negatywnie na błyskawiczny przebieg postępowania. Dlatego zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca, który doskonale obraca się w gąszczu skomplikowanych przepisów prawnych.

pomoc prawna Niemcy

Należy podkreślić, że wielu Polaków wyjeżdża nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale również po to, aby otworzyć własny biznes. Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech niezbędne jest dopełnienie określonych warunków, aby było to możliwe. Z uwagi na fakt, że przepisy stale się zmieniają, warto skorzystać z pomocy fachowca. Działalność gospodarcza Niemcy prowadzona z udziałem prawnika prosperuje zdecydowanie lepiej, bowiem wszystkie sprawy są precyzyjnie prowadzone, a ewentualne kontrole nie wykazują żadnych zaniedbań. Dlatego zdecydowanie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Adwokat Niemcy - Zielona Góra

Gdzie najczęściej pracują Polacy na emigracji?

0
Gdzie najczęściej pracują Polacy na emigracji

Spora grupa Polaków przebywa przede wszystkim w Niemczech, ich liczba wzrosła o szesnaście tysięcy w ostatnim czasie. W Wielkiej Brytanii wzrosła liczba Polaków o pięć tysięcy, nie mniej popularnym kierunkiem okazuje się Holandia.

Fartuszki ochronne dla dzieci – ochrona podczas wykonywania prac plastycznych

0
dziecięca odzież ochrona do prac plastycznych

Dzieci, bez znaczenia na wiek uwielbiają wykonywać przeróżne prace plastyczne. Nieważne czy to będzie rysowanie, malowanie, lepienie, czy tworzenie wydzieranek. Wykonywanie prac plastycznych rozwija wyobraźnie dziecka, pobudza jego kreatywność oraz rozwija funkcję motoryczne.

Bardzo często wykonywanie pracy plastycznej kończy się zabrudzeniem ubrania, właśnie dlatego warto zaopatrzyć dziecko w fartuszek ochronny. Jego zadaniem jest zabezpieczenie ubrania dziecka przed zabrudzeniem oraz zniszczeniem. Fartuszki ochronne występują na rynku w przeróżnych wersjach, możemy wybrać model uniwersalny lub dopasować go do płci dziecka.

Czy warto kupić dziecku fartuszek ochronny?

Fartuszki ochronne są to dodatki, które są przydatne każdemu maluchowi. Zwłaszcza temu który uwielbia spędzać swój wolny czas, wykonując prace plastyczne.

Obecnie coraz więcej rodziców traktuje fartuszek ochronny, jako element wyprawki szkolnej lub przedszkolnej. Głównie ze względu na to, że taki dodatek jest świetnym zabezpieczeniem ubrania dziecka przed zabrudzeniami, które mogą powstać podczas wykonywania prac plastycznych.

Fartuszki ochronne dla dzieci

Bardzo często ubrania, które są zabrudzone farbami lub flamastrami, są ciężkie do usunięcia. Czasami nawet takie ubranie, może być do wyrzucenia, bo plama nie chce zejść. Taki rodzaj fartuszka ochronnego również sprawdzi się świetnie podczas zajęć kulinarnych.

Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru fartuszka ochronnego dla dziecka?

Rodzajów fartuszków ochronnych dla dzieci jest wiele. Przez to wielu rodziców ma problem z wyborem odpowiedniego zabezpieczenia ubrania swojego malucha. Jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim przed zakupem, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników.

Po pierwsze należy sprawdzić formę fartuszka ochronnego. Na rynku są dostępne modele, które przypominają klasyczny fartuszek, inne z kolei przybierają postać kaftaników. Najlepszym wyborem jest model, którego założenie nie stanowi problemu dla dziecka. Maluch musi potrafić samodzielnie ubrać i zdjąć fartuch. Warto rozważyć zakup fartuszka ochronnego zapinanego na rzepy lub wkładanego przez głowę.

Druga ważna rzecz, to rozmiar fartuszka ochronnego. Fartuch powinien sięgać dziecku do kolan Taki model kompleksowo chroni ubranie dziecka zabrudzeniami. Niektóre modele, posiadają również dodatkowe zabezpieczenie, w postaci ściągacza wokół szyi i dłoni.

Przeczytaj też: https://prawnieskuteczni.pl/farby-i-pedzelki-narzedzia-plastyczne-dla-dzieci/

Co to jest kredyt studencki?

0
Co to jest kredyt studencki

Właśnie skończyłeś liceum i zastanawiasz się skąd wziąć pieniądze na swoją dalszą edukację? Rozwiązaniem może okazać się kredyt, który pozwoli Ci sfinansować edukacje przez cały okres jej trwania. Jeśli nie chcesz martwić się o to, za co opłacisz czesne za studia i niezbędne materiały do nauki a Twoi najbliżsi nie mają pieniędzy na opłacenie Twojej edukacji, to pomyśl nad kredytem studenckim. Zobacz, co to jest i czy możesz się o niego ubiegać.

Czym jest kredyt studencki?

O kredyt studencki mogą wnioskować osoby, które nie ukończyły 30 roku życia oraz doktoranci do 35 roku życia. Największą zaletą, którą posiada ten kredyt, jest to, że jego odsetki są niskie w stosunku do kredytu gotówkowego i są dotowane przez państwo. O kredyt studencki mogą ubiegać się uczniowie szkół publicznych i niepublicznych, którzy studiują w trybie dziennym, zaocznym lub wieczorowym. Jeśli chcesz się o niego starać, musisz zebrać niezbędne dokumenty takie jak: zaświadczenie określające dochody Twojej rodziny, dowód, który potwierdzi, że jesteś studentem lub bierzesz udział w rekrutacji na uczelnię, zaświadczenie od pracodawców osób, które będą Twoimi poręczycielami oraz inne dokumenty, które mogą wymagać różne banki. Aby Twój wniosek o kredyt został rozpatrzony pozytywnie, musisz także spełniać kilka wymogów.

Kto może starać się o kredyt studencki?

Ten rodzaj kredytu jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób, które chcą rozpocząć swoją naukę na uczelniach wyższych lub już studiują. Kredyt studenci ma na celu wsparcie osób, które chcą podjąć się nauki, lecz mają problemy finansowe i nie mogą pozwolić sobie na opłacenie wszystkich rzeczy związanymi ze studiami. Opłacenie wieloletniej nauki sporo kosztuje i nie każdą rodzinę jest stać na utrzymanie bliskiej osoby, która chce studiować. Jeśli dochody w twojej rodzinie nie przekraczają 2,5 tys. zł netto na osobę, to znajdujesz się w grupie osób, które mogą ubiegać się o kredyt. Nie musisz rezygnować z nauki na wymarzonej uczelni i zdobywania wyższego wykształcenia. Wystarczy, że zawalczysz o swoją edukację i zastanowisz się nad wzięciem kredytu studenckiego.

Kredyt studencki a poręczyciel

Jeśli podjąłeś decyzję o wzięciu kredytu studenckiego, to pamiętaj o tym, że konieczne jest posiadanie chociaż jednego poręczyciela https://habzafinanse.com.pl/pozyczka-z-gwarantem-i-kredyt-z-gwarantem-co-musisz-wiedziec/. Musi być to osoba, która będzie w stanie spłacić kredyt w momencie, gdy Ty nie będziesz mógł tego zrobić. Poręczycielami może być Twoja najbliższa rodzina np. rodzice, rodzeństwo, a także dalecy krewni tacy jak wujkowie czy kuzyni. Poręczyciel musi mieć zdolność kredytową. Jest to warunek konieczny i nie można go ominąć. Jeśli nie możesz liczyć na poręczenie kredytu przez rodzinę, to możesz poprosić o to Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwsza instytucja poręcza kredyty osobom, które pozbawione są opieki rodzicielskiej oraz tym, których dochód w rodzinie nie przekracza 1500 zł. Z kolei druga poręcza kredyty osobom, które zamieszkują wsie.

Koszty uzyskania przychodu – Magiczny worek bez dna?

0
Koszty uzyskania przychodu – Magiczny worek bez dna

Koszty uzyskania przychdu (dla uproszczenia zwane dalej kosztami) to pojęcie, które budzi gorące emocje wśród przedsiębiorców, ale też doradców podatkowych. Organy podatkowe co chwila zmieniają interpretacje na temat tego, co kosztem być może, a co nie wprowadzając i jednych i drugich w konsternację tym głębszą im wydatek jest wyższy. Zagadnienie pozostaje o tyle istotne, że podatek jaki zapłacimy obliczany będzie od dochodu, a ten z kolei stanowi różnicę pomiędzy przychodem, a właśnie kosztami. Stąd już tylko krok do konkluzji, że wyższe koszty oznaczają niższy dochód, a ten z kolei oznacza niższy podatek.

Rejestracja firmy w Niemczech

0
Jak założyć firmę w Niemczech

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, każdy obywatel wspólnoty ma możliwość rozpoczęcia legalnej działalności na terytorium dowolnego z państw członkowskich. Wystarczy tylko spełnić wszystkie wymagania zawarte w przepisach danego kraju. Polscy przedsiębiorcy stosunkowo często decydują się na założenie firmy w Niemczech. W niniejszym tekście opowiemy więc, jak to zrobić.

Kto może zakładać działalność na terenie Niemiec?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, założyć firmę w Niemczech może właściwie każdy. Do rejestracji nie jest nawet konieczne posiadanie stałego zameldowania na terenie tego kraju. Choć oczywiście potrzebne jest do korzystania z niemieckiego systemu podatkowego i przewidzianych w nim ulg fiskalnych. Jeśli zaś o wymagania chodzi, będą one zależeć od typu działalności, którą chcemy założyć — podobnie jak ma to miejsce w naszym kraju.

zakładanie firmy niemcy

Potrzebne dokumenty

Niezależnie od tego, jaką działalność zamierzamy prowadzić, chcąc zarejestrować firmę, musimy mieć przy sobie dwustronną kopię dowodu osobistego (lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. paszportu) oraz adres, pod którym firma będzie zarejestrowana. Ponadto, jeśli chcemy rozliczać się według niemieckiego systemu podatkowego, należy też przedłożyć potwierdzenie zameldowania w Niemczech. Oprócz tego dla zawodów, które tego wymagają, trzeba także przedstawić stosowne koncesje, zezwolenia i uprawnienia do ich wykonywania (dokładnie na tej samej zasadzie odbywa się to w Polsce). Część działalności wymagać będzie także wpisu do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej i przedłożenia stosownego zaświadczenia (listę zawodów rzemieślniczych można bez problemu znaleźć na stronie internetowej niemieckiego urzędu). Jeśli działalność tego wymaga, potrzebna będzie także umowa najmu lokalu, w którym będzie prowadzona. Niektóre zawody wymagają też zaświadczenia o niekaralności. Wszystkie dokumenty muszą być oczywiście przedstawione w języku niemieckim — jeśli wymagają tłumaczenia, musi być ono uwierzytelnione (czyli wykonane lub potwierdzone przez tłumacza przysięgłego).

Branże i zawody wymagające specjalnych pozwoleń

Jak już wspomnieliśmy, zakładanie firmy w Niemczech w niektórych przypadkach wymaga przedstawienia stosownych pozwoleń. Oto zestawienie tych branż wraz z potrzebnymi dokumentami:

 • Handel detaliczny — wymagana jest zgoda na obrót bronią i amunicją, lekami, kręgowcami oraz mięsem mielonym.
 • Pośrednictwo pracy — potrzebna jest zgoda Krajowego Urzędu Pracy na wysyłanie tymczasowych pracowników do wykonywania pracy zarobkowej.
 • Rzemiosło (Handwerk) — do otwarcia zakładu rzemieślniczego niezbędny jest wpis do rejestru rzemieślników. Ten z kolei wymaga zdania egzaminu mistrzowskiego lub uzyskania pozwolenia wyjątkowego. Wymóg wpisu do tego rejestru nie obejmuje zakładów „przemysłowych”, cechujących się np. produkcją ze stanami magazynowymi, seryjnym procesem produkcji, ponadregionalnym rynkiem zbytu lub dużym stopniem automatyzacji.
 • Przewóz osób — zezwolenie jest wymagane przy odpłatnym przewozie osób. Przy transporcie liniowym lub okolicznościowym można je uzyskać od organu właściwego dla zasięgu przewozów (np. od burmistrza lub prezydenta miasta). Przy transporcie taksówkami lub wypożyczonymi samochodami zezwoleń udziela wydział komunikacji niższego szczebla. W ich przypadku konieczne będzie też udowodnienie wykorzystywania samochodów w celu przewozów pasażerskich. Można to zrobić dzięki specjalistycznemu egzaminowi z ramienia odpowiedniej izby przemysłowo-handlowej (IHK), minimum trzyletniej udokumentowanej działalności w firmie trudniącej się drogowym transportem osób lub specjalnemu egzaminowi końcowemu w cenionym zakładzie, wymagającym dalszego kształcenia w tym kierunku albo określonych szkoleń. 
 • Przewóz towarów — do transportu towarów pojazdami przekraczającymi łączną wagę 3,5 tony konieczna będzie zgoda właściwego urzędu komunikacji. Transport zagraniczny w ramach UE i państw Europejskiej Wspólnoty gospodarczej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) wymaga tzw. licencji wspólnotowej (EG-Lizenz). Aby uzyskać te pozwolenia, wnioskodawca musi wykazać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub przedłożyć zaświadczenia zdania specjalistycznych egzaminów. Ponadto urzędy sprawdzają także wiarygodność petenta i finansowe możliwości prowadzonego przezeń zakładu.

firma w niemczech

Urzędy, do których należy się udać

Chcąc założyć działalność gospodarczą w Niemczech (Gewerbe), trzeba udać się do urzędu do spraw gospodarki (Gewerbeamt). Najczęściej mieści się on w urzędzie miasta (Bürgeramt) lub ratuszu (Rathaus) — dokładne informacje na ten temat można znaleźć na jego stronie internetowej. Na miejscu należy przedłożyć wszystkie wymagane dokumenty i wypełnić stosowny formularz. Zazwyczaj robi to urzędnik na podstawie zadawanych petentowi pytań dotyczących jego danych i działalności, którą chce założyć. Trzeba przy tym pamiętać, że wymagane jest tutaj bardzo precyzyjne określenie działalności firmy w Niemczech — musi z niej jednoznacznie wynikać, czym firma będzie się zajmować (odpadają więc jednowyrazowe stwierdzenia, np. handel). Dane te są wprowadzane do systemu i następnie otrzymuje się wydruk, który należy sprawdzić pod kątem poprawności i podpisać, jeśli wszystko się zgadza. Ostatnim krokiem jest uiszczenie opłaty meldunkowej (20-30 euro zależnie od danego miasta). Można to zrobić na miejscu lub później przelewem, na rachunek wskazany przez urzędnika. Obowiązkowe jest także wykupienie ubezpieczenia w wybranym towarzystwie asekuracji.

Po zgłoszeniu firmy, o fakcie tym są automatycznie powiadamiane niektóre niemieckie urzędy. Wśród nich są urząd skarbowy (Finanzamt), izba przemysłowo-handlowa i izba rzemieślnicza (zależnie od charakteru działalności). Przynależność do izby jest obowiązkowa i niesie ze sobą konieczność opłacania składki członkowskiej. Wszelkich informacji na ten temat udzielają pisma, które przyślą poszczególne instytucje. Warto jednak wspomnieć tutaj, że ze składek zwolnione są firmy o rocznym dochodzie do 5200 euro oraz działające dopiero rok lub dwa, których roczny dochód nie przekracza 25000 euro (w drugim roku członkowie izby rzemieślniczej opłacają połowę składki). Od urzędu skarbowego zaś otrzymuje się formularz, który trzeba wypełnić i odesłać (czasem otrzymuje się go od razu przy zgłaszaniu działalności). Po jego otrzymaniu urząd wysyła niezbędny do rozliczeń podatkowych numer identyfikacji podatkowej.

Obowiązujące formy prawne działalności w Niemczech

Firma w Niemczech musi mieć konkretną formę prawną. Podczas zgłoszenia działalności przedsiębiorca jest więc zobowiązany do wyboru jednej z nich. Możliwości jest całkiem sporo, ale do grona najpopularniejszych należą przede wszystkim:

 • Einzelunternehmer (przedsiębiorstwo jednoosobowe) — bardzo popularna ze względu na swobodę decyzyjną i proste rozliczenia podatkowe na początku działalności (przy zyskach do 50000 euro i obrocie nieprzekraczającym 500000 euro wystarczy do tego rachunek z nadwyżki przychodów). Warto jednak pamiętać, że przy tej formie działalności zawsze trzeba podawać swoje imię i nazwisko w stosunkach handlowych (sama nazwa firmy nie wystarczy). Poza tym, przy niskich obrotach (do 17500 euro w roku poprzednim i do 50000 euro w bieżącym), można skorzystać z regulacji dla drobnych przedsiębiorców (Kleinunternehmerregelung). Zwalnia to z opłacania VAT-u, ale uniemożliwia jego potrącenie i odliczenie. O chęci skorzystania z tych regulacji należy poinformować urząd skarbowy podczas zgłaszania działalności gospodarczej.
 • Freiberufler (osoba wykonująca wolny zawód) — przedstawiciele tzw. wolnych zawodów (uznanych za takie przez urząd skarbowy) są traktowani podobnie do firm jednoosobowych.
 • Kaufmann (handlowiec) — według prawa, mianem tym tytułuje się osobę prowadzącą „przedsiębiorstwo utworzone na wzór handlowy”. Tyczy się to m.in. sklepów i restauracji. W teorii zarejestrowany handlowiec cieszy się większym zaufaniem potencjalnych partnerów biznesowych. Co ważne, w korespondencji handlowej może posługiwać się tylko nazwą firmy.
 • Partnerschaftsgesellschaft (spółka partnerska) — forma stworzona z myślą o przedstawicielach wolnych zawodów. Jej zaletą jest to, że nie odpowiada się własnym majątkiem za błędy partnera.
 • Offene Handelsgesellschaft (spółka jawna) — przeznaczona dla handlowców.
 • Gesellschaft bürgerlichen Rechts (spółka cywilna) — spółkę tego rodzaju mogą tworzyć osoby parające się wolnym zawodem lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Warto jednak pamiętać, że w jej ramach odpowiedzialność majątkową ponosi się także za partnera.
 • Gesellschaft mit beschränkter Haftung (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) — mogą ją zakładać przedstawiciele wolnych zawodów i osoby prowadzące własną działalność. Spółka tego rodzaju dysponuje własnym majątkiem (którym odpowiada cywilnie), co wiąże z koniecznością wniesienia kapitału początkowego o wartości przynajmniej 25000 euro.
 • Unternehmergesellschaft (spółka przedsiębiorców z ograniczoną odpowiedzialnością) — stosunkowo nowa forma, zwana też „mini spółką z.o.o.”. Podobnie jak jej „duża” wersja, również tutaj mamy do czynienia z ograniczoną odpowiedzialnością cywilną. Znacznie jednak zmniejszono próg kapitału początkowego — do założenia takiej spółki wystarczy 1 euro.

Podsumowanie

Zakładanie firmy w Niemczech, choć z pozoru skomplikowane i restrykcyjne, w rzeczywistości jest znacznie szybsze, niż mogłoby się wydawać. Fakt, niektóre formy działalności gospodarczej wymagają wielu formalności i dostarczenia licznych dokumentów, ale sporą część firm można założyć w mniej niż 30 dni. Ponadto jest to bardzo korzystna finansowo opcja — zarobki w euro i niższe podatki potrafią zrekompensować niedogodności, które przynosi ze sobą Gewerba w Niemczech.

avoria.com.pl - praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech

ZOBACZ TEŻ