Zwrot podatku Niemcy

Kryptowaluty – nowy wymiar finansów

0

Kryptowaluty stają się dzisiaj powoli, acz nieubłaganie naszą codziennością. Z tego też powodu należy koniecznie orientować się, czym one są i w jaki sposób można nimi zarządzać. W zdobyciu tych informacji na pewno pomoże nam witryna Kryptoportal.pl. Co tam znajdziemy? Jakie podstawowe informacje o kryptowalutach możemy poznać już teraz?

Kryptowaluty – finansowa potęga

Przede wszystkim warto znać definicję kryptowalut. Jest ich wiele – jedna określa kryptowaluty jako innowacyjny system księgowości, druga z kolei porównuje je do wirtualnej waluty. Każde określenie zawiera w sobie ziarno prawdy, jednak warto wiedzieć, że generalnie kryptowaluty i bitcoin trudno dość jednoznacznie opisać. Przede wszystkim rządzą się one zasadami wolnego rynku oraz mogą oznaczać nie tylko pieniądze sensu stricte, lecz także nieruchomości, usługi…

Wykres Bitcoin

Do jednych z najpopularniejszych kryptowalut należy na pewno Bitcoin o stabilnym i w pełni zdecentralizowanym systemie, który, co istotne, działa przez całą dobę każdego dnia w tygodniu. Na stronie Kryptoportal.pl znajdziemy kursy kryptowalut USD, wykres przedstawiający zmiany notowań w poszczególnych dniach oraz informacje na temat czynników wpływających na zmianę kursu.

Wykres Ethereum

Drugą dość popularną walutą jest Ethereum. Zdobyła ona swoją renomę ze względu na możliwość pozyskania funduszy ICO. Kryptoportal oferuje nam tu podobnie jak w przypadku Bitcoin pełen zakres informacji zacząwszy od notowań poprzez ważne terminy a na ciekawostkach skończywszy.

Jak żyje się Polakom na emiegracji?

0

Fala emigracyjna, która miała miejsce zaraz po przystąpieniu Polski do UE pochłonęła przeszło 2 mln Polaków. Najwięcej osób wyjechało do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wielu naszych rodaków mieszka także w Niemczech, Holandii i Norwegii. To co Polacy wychwalają w pierwszej kolejności to wyższy poziom życia. Za tamtejsze płace można pozwolić sobie na dużo więcej.

Mimo, że wielu rodaków na obczyźnie nie ma swoich mieszkań czy domów korzystając z niedrogiego wynajmu żyją w naprawdę dobrych warunkach. Polacy cieszą się także z tego, że ich wypłaty wreszcie pozwalają na spędzanie wakacji poza domem. Dużym plusem jest także lepiej rozbudowany system opieki socjalnej.

Korzystają z tego przede wszystkim rodziny z dziećmi pobierając zasiłki. Poza granicami Polski można podziwiać piękne krajobrazy oraz korzystać z bogatej oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Polakom na emigracji podoba się także miła obsługa w urzędach, tolerancja, przyjazność kierowców na drogach. A za czym tęsknią? Przede wszystkim za polskim jedzeniem, naszymi tradycjami oraz rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w kraju.

Niemcy – ciekawostki

0

Nieopodal Szczecina – miasta polskiego, znajduje się granica z innym państwem – Niemcami. Stolicą Niemiec jest Berlin. Wybierając się za granicę, obok miasta szczecińskiego trzeba pamiętać o wymianie waluty na Euro. Ludność Niemiec wynosi osiemdziesiąt jeden milionów osiemdziesiąt trzy tysiące sześćset. Osoby tam żyjące muszą mieszkać na powierzchni trzystu pięćdziesięciu siedmiu tysięcy trzystu czterdziestu kilometrów kwadratowych.

W Niemczech warto zwiedzić liczne zabytki i nowoczesne technologiczne muzea. Wybierając się do Niemiec samochodem i będąc miłośnikiem trunków dobrze jest wziąć pod uwagę ile alkoholu we krwi dla osoby prowadzącej samochód dopuszcza się właśnie w Niemczech, jest to pół promila. Miłośnicy długich tras mogą cieszyć się w Niemczech dwunastoma i osiem dziesiątych tysięcy kilometrów autostrad.

Niemcy słyną ze swojej dokładności dlatego warto wybrać się do różnorodnych producentów samochodów osobowych ale również tych sportowych. Dobrze jest również zaopatrzyć się w różnego rodzaju mechaniczne akcesoria – Niemcy słyną z kunsztu wykonania mechanizmów, oraz dobrego rozumienia fizyki i mechaniki kwantowej. Spraw sobie prezent, nie tylko turystyczny ale również różnego rodzaju urządzeń. Technologia i muzea oraz historyczne miejsca, typu mur Berliński to podstawa zwiedzania państwa Niemcy.

Atrakcje Niemiec – Zamek Neuschwanstein

0

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najsłynniejszych zamków w Niemczech. Został on zbudowany przez Ludwika II Bawarskiego ( zmarł on w 1886 roku wówczas budowa zamku nie była jeszcze w pełni ukończona ). Jest to piękna, wysoka biała i smukła budowla znajdująca się prawie 1000 metrów nad poziomem morza.

Wielu turystów będących w Niemczech zatrzymuje się, aby go podziwiać. Niektórzy Zamek Neuschwanstein uważają za najważniejszy symbol Niemiec. Posiada on ogromne pomieszczenia, które w dodatku mają autentyczne bogactwo dekoracyjne. Budowla prezentuje się okazale i wielu podróżników nie potrafi przejść obok niego obojętnie. Warto też dodać, że w środku znajduje się ponad 200 pomieszczeń co daje wyobrażenie o jego nieprzeciętnej wielkości.

Wprawdzie w Niemczech można zwiedzić też wiele innych atrakcji turystycznych, jednak nie jest to kraj, który może narzekać na ich nadmiar, dlatego też takie niezwykłe budowle jak Zamek Neuschwanstein dla wielu stały się symbolem Niemiec, zarówno w samych Niemczech jak i poza ich granicami.

Wyjazd do pracy za chlebem

0

Sytuacja na polskim rynku pracy nie jest niestety różowa. Co najciekawsze jednakowe zdanie mają obie strony. To znaczy pracodawcy i potencjalni pracownicy. Czego to może być dowodem? Jednym z powodów takiego stanu może być profil szkolnictwa w Polsce.

Profil źle zorganizowany, wiecznie reformowany i wciąż nieskończony. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takiej sytuacji dla wielu młodych ludzi jest wyjazd za granicę w celu poszukiwania godziwego zarobku. Wysokość osiąganych dochodów jest rekompensatą za oddalenie od kraju i rodziny.

Praca w niemczech lub innym europejskim kraju daje niewątpliwie satysfakcję finansową. Choć pracownicy najemni spoza granic państwa są zwykle wykorzystywani do pracy najcięższych i najmniej płatnych, to porównanie z dochodami osiąganymi na miejscu w kraju wypada niekorzystnie na korzyść tych drugich. Lepiej pocierpieć kilka lat i wrócić do kraju jako człowiek bogaty niż całe życie dorabiać się na miejscu i nie mieć pewności efektów jakie się osiągnie.

Do odważnych świat należy. Dla kogo praca w Polsce jest poniżej standardu, wyjeżdża szukać szczęścia w świecie.

VAT w Niemczech

0
VAT w Niemczech

Należy pamiętać, że podatek VAT jest podatkiem terytorialnym. Przepisy mówią więc, w którym kraju wspólnoty należy rozliczyć podatek VAT. W ramach dostawy towarów rozliczana jest ona jako wewnątrzwspólnotowa dostawa WDT. Świadczenie usług jest natomiast rozliczane w procedurze odwrotnego obciążenia reverse charge, gdzie do rozliczenia podatku VAT w Niemczech zobowiązany jest nabywca, czyli podmiot niemiecki.

Czynności, w ramach których miejscem opodatkowania jest terytorium Niemiec

Transport to pierwsza z powyższych branż, w ramach których zasadą jest, że jest od opodatkowany w miejscu, gdzie się odbywa w tym dokładnie z uwzględnieniem pokonanych odległości. Trasę pokonywaną na przykład z Poznania do Paryża należy rozliczyć proporcjonalnie za pokonaną odległość na terenie Niemiec w stosunku do ogólnego przewozu.

Kolejną branżą, w ramach której polska firma będzie miała obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech będzie szeroko pojęta branża nieruchomości, jak i usługi budowlane. Są one opodatkowane zwykle w miejscu położenia danej nieruchomości. W przypadku tego typu czynności bardzo często ma zastosowanie również procedura odwrotnego obciążenia. Ponadto kolejnymi dziedzinami gospodarki będzie import towarów z odprawą celną na terytorium Niemiec, jak również dostawa towaru z terytorium Niemiec.

W powyższych sytuacjach polska firma będzie nie tylko zobowiązana do rejestracji do VAT w Niemczech, ale też będzie podlegać ona niemieckiej ustawie o VAT.

Co oznacza podlegać niemieckiej ustawie o VAT?

W związku z podleganiem polskiej firmy niemieckiej ustawie o VAT, staje się ona niemieckim podatnikiem, a to oznacza, że zobowiązana jest ona do składania wstępnych comiesięcznych lub kwartalnych deklaracji oraz rocznej deklaracji Umsatzsteuererklärung. Należy pamiętać, że w roku rejestracji do VAT w Niemczech oraz w roku następnym firmy zobowiązane są do składania miesięcznych deklaracji wstępnych.

Kilka słów o numerach do celów podatkowych w Niemczech

Na terenie Niemiec obowiązują dwa różne numery, które służą do celów podatkowych. Pierwszym z nich jest Steuernummer (St.-Nr.). Ten numer służy do identyfikacji dla celów wewnątrzkrajowych transakcji, czyli dokładnie dotyczący transakcji niemieckich. Drugim numerem jest Umsatzsteuer-Identifikationsnummer (Ust-IdNr.). Numer ten służy podatnikom dokonującym wewnątrzunijnych transakcji. W przypadku polskich realiów podatnicy mają możliwość korzystania z numeru VAT-UE służący do transakcji dokonywanych w UE. Nie każda polska firma wnioskuje o jego nadanie. Tak samo sprawa wygląda w przypadku niemieckich podatników, którzy nie muszą wnioskować i posiadać numeru USt-IdNr.

Trzy urzędy skarbowe w Niemczech

Polskie firmy niemające siedziby w Niemczech zobowiązane są do rejestracji w którymś z trzech urzędów skarbowych (Finanzamt).

 • Urząd Skarbowy w Oranienburgu – ten rejestruje polskie firmy, których nazwa lub nazwiska rozpoczynają się na litery H-M.
 • Urząd Skarbowy w Cottbus – rejestruje podatników, których nazwiska zaczynają się na litery N-Ż.
 • Urząd Skarbowy w Hameln – jest właściwy dla podatników, których nazwiska zaczynają się na litery A-G.

Jeśli chodzi o czynności opodatkowane w Niemczech, to są one warunkiem rejestracji firmy. Nawet jeśli firma dokonała jedynie zakupu w Niemczech, a jednocześnie zapłaciła podatek VAT, może wystąpić o jego zwrot Value-Added Tax Refund. Wnioski o zwrot podatku składane są drogą elektroniczną przez polskie organy skarbowe.

Jak przebiega rejestracja do VAT w Niemczech?

Rejestracja do VAT w Niemczech charakteryzuje się stosunkowo dużą sprawnością. Procedura przebiega w większości drogą elektroniczną poprzez e-mail. Przedsiębiorcy budowlani muszą wypełnić odpowiedni dodatkowy kwestionariusz, ale też nie mogą zapomnieć o dostarczeniu certyfikatu rezydencji, jak również kopii z rejestru KRS.

Biorąc pod uwagę inne firmy (niebudowlane), wystarczające jest wysłanie zgłoszenia na mail danego urzędu skarbowego. W odpowiedzi urząd skarbowy przekazuje informacje dotyczącą dokumentów, jakie należy przesłać. Kolejno rejestrującym przesłany zostaje numer Steuernummer.

Należy pamiętać, że jeśli dokona się rejestracji do VAT w Niemczech, rozliczenia podatkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Podatnicy korzystają w tym wypadku ze specjalnej aplikacji ELSTERFormular, do której należy się zarejestrować bezpłatnie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.elster.de. Czas trwania rejestracji zależny jest od tego, czy potrzebne dokumenty zostaną złożone w komplecie. Można przyjąć, że proces rejestracji do VAT w Niemczech zajmuje od 4 do 6 tygodni.

USt-IdNr.

Rejestracja do celów podatkowych wiąże się z uzyskaniem numeru Steuernummer. Jednocześnie można w tym czasie zawnioskować o nadanie niemieckiego numeru VAT dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (Ust-IdNr.). Jeśli przedsiębiorca zamierza dokonywać unijnych transakcji z terytorium Niemiec, numer ten jest koniecznością. Polski podmiot posługuje się w tym wypadku na fakturach niemieckim numerem do celów VAT. O (Ust-IdNr.) nie trzeba wnioskować od razu przy rejestracji. Wniosek można złożyć w każdej chwili. Składa się go w Centralnym Federalnym Urzędzie Podatkowym (Bundeszentralamt für Steuern).

VAT w Niemczech

Można dokonać tego również za pośrednictwem internetu, wypełniając wniosek na stronie www.formulare-bfinv.de, albo za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Wszelkie dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać na stronie Bundeszentralamt für Steuern.

Jak wygląda samodzielna rejestracja do VAT w Niemczech?

Jak już zostało to wspomniane, procedura rejestracji do VAT w Niemczech nie jest skomplikowana. Polscy przedsiębiorcy nie mają z reguły problemów, aby rejestracji dokonać samodzielnie. Brak znajomości języka niemieckiego może okazać się kłopotem, dlatego w tym wypadku można skorzystać z usług specjalnych firm doradczych.

Rejestracja jest spełnieniem jednego z warunków formalnych. Warto skontaktować się z doradcą podatkowym, który ustali, czy w ogóle jesteśmy zmuszeni do rejestracji do VAT w Niemczech. Wraz z rejestracją do VAT w Niemczech przedsiębiorca zobowiązany jest do składania miesięcznych lub kwartalnych wstępnych deklaracji, a do 31 maja do złożenia rocznej deklaracji. Warto pamiętać, że podatek VAT w Niemczech oparty jest o podobny system co w innych krajach Europy, niemniej jednak nie znając konkretnych niemieckich przepisów można popełnić błąd w rozliczeniach podatkowych. Właśnie z tego powodu warto skorzystać z pomocy doradców.

Przy rozliczeniach podatkowych, jak i w ramach procesu rejestracji dobrze jest skorzystać z usług niemieckiego doradcy podatkowego (Steuerberater). Po pomoc możemy zwrócić się również do polskiego doradcy podatkowego, który specjalizuje się w sprawach polsko-niemieckich. Przedsiębiorcy dzięki takiemu działaniu mają pewność, że podjęte czynności są zgodne z prawem podatkowym, a jednocześnie też współgrają z obowiązkami podatkowymi w Polsce. Istotnym elementem każdej działalności gospodarczej w Niemczech jest tzw. optymalizacja podatkowa w Niemczech i w Polsce, dzięki której można osiągnąć oszczędność podatkową.

Jakie usługi świadczą kancelarie podatkowe w Niemczech?

Wiemy już, że na terytorium Niemiec możemy skorzystać z szerokiego zakresu pomocy zarówno w ramach rejestracji firmy, jak i kolejno spraw podatkowych, czyli dokładnie rozliczeń. Możemy w tym wypadku skorzystać z usług kancelarii, które zapewniają kompleksowe wsparcie podatkowe dla firm w Niemczech. Kancelarie te dokonują rejestracji polskich firm dla celów VAT w Niemczech. Usługi świadczone są przez kancelarie w ramach współpracy z niemieckimi doradcami podatkowymi.

Wstępne i roczne deklaracje podatkowe w Niemczech

We wstępnych deklaracjach podatkowych wskazuje się transakcje istotne z punktu widzenia podatku VAT. Na podstawie deklaracji uiszcza się należny podatek (Vorauszahlung). Od należnego podatku odlicza się podatek naliczony. Rozliczenie podatku na terenie Niemiec opiera się na podobnych zasadach co w Polsce.

Kwartał jest w Niemczech podstawowym okresem rozliczeniowym. Jeżeli kwota podatku należnego za poprzedni rok okaże się wyższa niż 7,5 tysiąca euro, okresem rozliczeniowym staje się miesiąc. Jeśli natomiast będzie ona wynosiła mniej niż 1 tysiąc euro, urząd skarbowym może zwolnić podatnika z obowiązku składania wstępnych deklaracji, a jednocześnie z uiszczania zaliczek.

Wstępne deklaracje to jedna z konieczności formalnych każdego podatnika. Obok nich należy pamiętać o złożeniu deklaracji rocznej. Ta stanowi sumę wstępnych deklaracji złożonych w danym roku. Roczna deklaracja nie może wykazywać większych odchyleń od powyższej sumy. Roczną deklarację składa się do dnia 31 maja następnego roku. Termin ten ulega wydłużeniu, jeśli firmę obsługuje doradca podatkowy. Wówczas przedsiębiorca ma czas do końca roku po roku, za który jest składania roczna deklaracja.

Od 2018 roku okresy na złożenie rocznej deklaracji VAT zostaną wydłużone. Do 31 lipca roku następnego czas będą mieli do złożenia deklaracji rocznej podatnicy nieobsługiwani przez doradcę podatkowego, a do końca lutego drugiego roku po końcu okresu rozliczeniowego (za 2018 rok do końca 2020 r.). Jeśli chodzi o formę złożenia rocznej deklaracji pozostanie ona taka sama, jak w przypadku wstępnych deklaracji. Składa się ją i będzie składało w formie elektronicznej. Nadal istnieć będą uzasadnione przypadki, gdzie podatnik może zostać zwolniony z powyższego obowiązku.

VAT w Niemczech – podsumowanie

Choć rejestracja do VAT w Niemczech, jak i rozliczenia podatkowe wyglądają podobnie jak w Polsce, na terytorium Niemiec znajdziemy w powyższych procedurach i systemie pewne różnice. Znaczącą trudnością może okazać się brak znajomości języka niemieckiego, dlatego warto korzystać z pomocy kancelarii, a jednocześnie doradców podatkowych, którzy znają się na obowiązującym prawie i bieżących przepisach. Dzięki takiej pomocy polscy przedsiębiorcy dbają o optymalizację podatkową niosącą ze sobą korzyści finansowe.

Inwestycja pieniędzy za granicą

0

W dzisiejszych czasach jest o wiele łatwiej inwestować pieniądze niż dawniej, po reformie z dnia 1 października 2002 roku sytuacja uległa diametralnie. Od tego dnia przeciętny polak może inwestować swoje pieniądze za granicą bez większych przeszkód, co jest bardziej opłacalne niż czekanie na średnie zyski w naszym kraju.

Najprostszą, a jednocześnie przynoszącą najmniej zysków formą inwestycji są lokaty bankowe. Przeciętne banki w Niemczech dają nam około 3 proc. w skali roku jest to opłacalne dlatego, że zysk w naszym kraju mnożymy w zależności od obecnego kursu euro lub jeżeli będziemy chcieli ulokować pieniądze w Wielkiej Brytanii, to wówczas zarabiamy w funtach. Osoby, które posiadają trochę oszczędności i odpowiednią wiedzę mogą inwestować swoje pieniądze na giełdzie papierów wartościowych na terenie UE.

Możliwości typu inwestycji na zagranicznych rynkach są znacznie większe niż ma to miejsce w Polsce. Na rozwiniętych rynkach papierów wartościowych notowanych są tysiące spółek (w Polsce niewiele ponad 200), a ich kapitalizacje są kilkukrotnie wyższe w stosunku do PKB niż ma to miejsce u nas – w UE ten wskaźnik wynosi 76, 8 proc. natomiast kapitalizacja GPW stanowi jedynie 20, 9 proc. polskiego produktu krajowego brutto.

Lokowanie pieniędzy poza granicami naszego kraju jest na pewno korzystniejsze niż wysoko opodatkowana kwota zysku w Polsce. Pamiętajmy też o tym, że praktycznie w każdym kraju, w którym zarobimy pieniądze poprzez inwestycje mnożymy je kilkukrotnie w Polsce. Oczywiście tyczy się to państw, w których waluta przynajmniej dwukrotnie przewyższa złotówki

Rejestracja firm w Niemczech

0
Rejestracja firm w Niemczech

Założenie firmy w innym kraju to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Każdy rok niesie ze sobą w Polsce kolejnych przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że nie decydujemy się na działalność gospodarczą poza naszymi granicami.

Odkąd znaleźliśmy się w Unii Europejskiej, mamy alternatywny sposób na prowadzenie biznesu, ponieważ wszystkie państwa UE obowiązuje zasada przepływu kapitału i osób. Rzeczywiście warunki założenia firmy za granicą okazują się bardzo sprzyjające, dlatego warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, a co więcej znaleźć jak najwięcej informacji na ten temat, aby być świadomym, że można prowadzić działalność poza ojczyzną.

Zachęcamy do zapoznania się z bardzo przydatną lekturą, dzięki której dowiecie się Państwo wielu ważnych kwestii o zakładaniu firmy w Niemczech.

W jakim kraju założyć działalność gospodarczą?

Do najlepszych pomysłów na założenie firmy poza naszym krajem są państwa naszych sąsiadów. Oczywiście zdecydowanym kryterium wyboru państwa, w którym będziemy chcieli założyć swoją działalność, są: położenie geograficzne oraz koszty związane z prowadzeniem firmy. W ramach wyboru kraju, w którym będziemy chcieli prowadzić swój biznes, przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z wieloma korzyściami, jakie zapewnia nam wybrane państwo.

Zakładamy firmę w Niemczech

Sytuacja gospodarcza zachodnich sąsiadów, czyli Niemiec sprzyja polskim przedsiębiorcom, którzy właśnie tutaj decydują się na założenie własnej firmy. Nie zapominajmy, że rynek niemiecki został otwarty na zagranicznych przedsiębiorców w 2011 roku i od tego czasu szerokie grono osób planujących działalność gospodarczą założyło ją właśnie w Niemczech. Dzięki znormalizowanym przepisom Polacy mają obecnie te same prawa co niemieccy obywatele i na tych samych warunkach mogą otworzyć firmę w Niemczech.

Jak wygląda rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech?

Okazuje się, że rejestracja firmy w Niemczech nie odbiega zbytnio od zasad, które obowiązują w naszym kraju. Ci, którzy czytali i dowiadywali się, jak wygląda procedura założenia działalności gospodarczej w Polsce, będą miały ułatwione zadanie. Osoby, które jednak do tej pory nie orientowały się w informacjach dotyczących zakładania firm, nie muszą obawiać się, ponieważ zadanie nie sprawi im większego problemu.

Firma w Niemczech – co warto wiedzieć?

Zasady zakładania firm w Niemczech są podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Po pierwsze firmę należy zarejestrować oraz uzyskać numer identyfikacji podatkowej. Konieczne jest następnie posiadanie konta w banku i regularne płacenie podatków. Podobnie jak w przypadku naszego kraju niezbędną czynnością będzie prowadzenie księgowości. Prawo niemieckie pod tym kątem jest identyczne co prawo polskie.

Jakie są koszty założenia firmy w Niemczech?

Biorąc pod uwagę koszty rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech, musimy liczyć się z kwotą od 15 do 60 Euro. Różnica zależy od landu, w którym będziemy chcieli założyć swój biznes. Po rejestracji firmy przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie tzw. Gewerbeschein. W urzędzie należy zgłosić fakt, gdzie będzie mieściła się siedziba firmy, a poza tym przedstawić umowę wynajmu lub własności lokalu.

Jaka forma działalności w Niemczech?

Do najczęściej wybieranych form biznesu w Niemczech, na jaki decydują się nasi rodacy jest oczywiście samozatrudnienie. Choć jest ono najpowszechniejsze, warto pamiętać o innych formach działalności, którymi mogą być: działalność na własny rachunek, przedstawicielstwo, spółka cywilna, samodzielny oddział, spółka jawna, spółka z o.o., spółka komandytowa.

Działalność gospodarcza w Niemczech a koncesja

Zanim podejmiemy decyzję o założeniu działalności w Niemczech, koniecznie należy dowiedzieć się, czy dana działalność nie będzie wymagała wydania koncesji. Sprawdzenia możemy dokonać w izbie przemysłowo handlowej. Z uzyskaniem koncesji na prowadzenie firmy w Niemczech będą musiały liczyć się osoby, które planują biznes w branżach: gastronomicznej, transportowej czy ubezpieczeniowej.

Jak wygląda sprawa podatków w Niemczech?

Polacy decydują się na firmę w Niemczech głównie z uwagi na system podatkowy, który tam obowiązuje. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w Niemczech mamy do czynienia z o wiele wyższą kwotą wolną od podatku, niż ma to miejsce w Polsce. Obecnie jest to kwota 8,8 tysiąca Euro. W Niemczech mamy ponadto podział na podatek ograniczony i nieograniczony.

Rejestracja firm w Niemczech

Warto wiedzieć, że ulgi typu kwoty wolne od podatku na dzieci, samotnie wychowujących dziecko przysługują wyłącznie osobom, które mieszkają na stałe w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Wniosek o nieograniczony podatek można złożyć w urzędzie skarbowym również w dwóch innych przypadkach. Kiedy to uzyskaliśmy 90 procent dochodów w konkretnym roku kalendarzowym, które podlegają opodatkowaniu w Niemczech lub w sytuacji, gdy posiadamy dochody niepodlegające opodatkowaniu w Niemczech, ale na kwotę nie wyższą od ustalonej, czyli około 8,5 tysiąca Euro.

Firma w Niemczech

0
Firma w Niemczech

Jeśli chodzi o firmy w Niemczech, to stanowią one silny składnik państwa. Prosperują dobrze, dlatego nie ma się co dziwić, że fakt ten zachęca Polaków do założenia własnej działalności na terytorium naszego zachodniego sąsiada. Naszym decyzjom z całą pewnością sprzyjają bliskie więzi gospodarcze, jak również to, że do Niemiec trafia około 30% krajowego eksportu.

Niemcy kuszą nas lepszymi zarobkami, wyższą płacą i możliwością życia na zdecydowanie lepszym poziomie. Co więcej, warto przy tej okazji wspomnieć, że samo zakładanie firmy w Niemczech jest szybsze i korzystniejsze. Prowadzenie biznesu natomiast o wiele prostsze niż w przypadku naszych polskich realiów. Sprawdźmy, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Produktywna niemiecka gospodarka – co warto wiedzieć?

Obecnie dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu Polsce udało się nadrobić zaległości, dystans w stosunku do Niemiec. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Polska po wybuchu kryzysu gospodarczego nie wpadła w recesję. Niemniej jednak potrzeba byłoby jeszcze wielu długich lat, abyśmy mogli dogonić produktywną niemiecką gospodarkę. O takim stanie rzeczy świadczy porównanie PKB per capita w parytecie siły nabywczej z 2015 r.

Wynik Niemiec 48 042 USD jest ponad dwa razy wyższy od polskiego 26 862 USD. Warto pamiętać też o tym, że Niemcy posiadają niższą stopę bezrobocia niż nasz kraj. W grudniu 2016 roku odnotowano w Niemczech 4,1%, wynik Polski to 6%. Do kryteriów, dzięki którym możemy porównywać naszą gospodarkę do niemieckiej należy też z całą pewnością średni koszt godziny pracy dla pracodawcy. W 2015 roku dla Niemiec wynosił od 32,2 euro, dla Polski 8,6 euro.

O podatkach w Niemczech słów kilka

Rodzimi przedsiębiorcy mogą cieszyć się niskim obciążeniem pensji składkami. Pracodawcy niemieccy płacą za pracowników składki rzędu 19,33% wynagrodzenia brutto. Polskie realia są jeszcze bardziej zadowalające, ponieważ nasz wynik to 16,22%. Oba wyniki są jednak o wiele bardziej satysfakcjonujące niż w przypadku Czech 34% czy Słowacji 35,20%. Zachęcająca jest kolejno dla przedsiębiorców w Niemczech kwota wolna od podatku, gdzie podstawową stawką jest 8652 euro. Oto niemieckie progi podatkowe bez podatku solidarnościowego:

 • 0% do 8653 euro rocznie
 • stawka wzrastająca w zakresie 14% – 42% od 8 653 euro rocznie do 53 665 euro rocznie
 • 42% od 53 666 euro rocznie do 254 446 euro rocznie
 • 45% dla nadwyżki ponad 254 447 euro rocznie

VAT i CIT w Niemczech

Niemieckie stawki VAT wynoszą:

 • stawka podstawowa 19%
 • stawka preferencyjna 7%

Właśnie niska stawka podstawowa, jak również sprawniejsze rozliczanie podatków niż ma to miejsce w Polsce jest zachętą do założenia firmy w Niemczech.

Podatek CIT w Niemczech posiada niską stawkę podstawową 15%, która jest jednak powiększona o podatek solidarnościowy wynoszący 5,5%. Warto pamiętać, że w Niemczech funkcjonuje także podatek handlowy. Ten powiększa stopę opodatkowania zysku firm o dodatkowe 14-18 punktów procentowych.

System ubezpieczeń społecznych w Niemczech

Niemieckie państwo znane jest z dużego stopnia interwencji w zakresie sfery zabezpieczenia emerytalnego pracowników. Wśród koncepcji pojawia się z uwagi na dość szybkie starzenie się społeczeństwa wydłużenie wieku emerytalnego do 73 roku życia. Drugim pomysłem jest zwiększenie nakładów na automatyzację niemieckiej gospodarki.

Aktywni zawodowo mieszkańcy Niemiec uczestniczą w publicznym systemie świadczeń, który składa się z następujących ubezpieczeń: emerytalnego, wypadkowego, rentowego, chorobowego, na wypadek bezrobocia.
Firma w Niemczech

Inne zasady świadczeń dotyczą wolnych zawodów, artystów oraz rolników. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że poza wyjątkami przedsiębiorcy nie są zobowiązani do uczestniczenia w publicznym systemie ubezpieczeń emerytalnych. Fakt ten jednak nie ogranicza uczestniczenia w systemie oszczędzania na emeryturę organizowanym przez państwo.

Z ubezpieczeń społecznych poza ubezpieczeniem zdrowotnym zwolnione są także osoby pracujące w roku mniej niż 50dni/2 miesiące kalendarzowe lub te, których miesięczny zarobek wynosi poniżej 450 euro.

Obciążenia pracowników i pracodawców związane z obowiązkowymi składkami

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podział powyższych obciążeń jest prawie równy dla obu grup. W ramach umowy o pracę obowiązkowe składki wynoszą:

 • ubezpieczenie emerytalne 8,70% podstawy/pensji brutto (9,35% płacone przez pracodawcę i 9,35% płacone przez pracownika)
 • ubezpieczenie zdrowotne – 14,60% podstawy (7,30% płacone przez pracodawcę i 7,30% płacone przez pracownika)
 • ubezpieczenie na wypadek bezrobocia – 3,00% podstawy (1,50% płacone przez pracodawcę i 1,50% płacone przez pracownika)
 • ubezpieczenie rentowe – 2,55% podstawy (1,275% płacone przez pracodawcę i 1,275% płacone przez pracownika), w przypadku bezdzietnych pracowników w wieku powyżej 23 lat, stawka wzrasta o dodatkowe 0,25 punktu procentowego
 • ubezpieczenie wypadkowe – 1,19% podstawy (1,19% płacone przez pracodawcę)

Ubezpieczenia przedsiębiorców w Niemczech – co warto wiedzieć?

Temat ubezpieczeń przedsiębiorców w Niemczech zasługuje na szczególną uwagę. Przedsiębiorcy niekorzystający z publicznego systemu świadczeń muszą posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Koszt takiego ubezpieczenia waha się w przedziale 300-600 euro miesięcznie. Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorców jest też posiadanie prywatnego ubezpieczenia rentowego. Koszt tych prywatnych ubezpieczeń można odliczyć od podatku dochodowego.

Rozpoczynamy biznes w Niemczech – jakie ułatwienia?

Biorąc pod uwagę naszych zachodnich sąsiadów, nietrudno zauważyć, że jest to kraj przyjazny dla startupów, małych i średnich firm. W Niemczech mamy naprawdę korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwa mogą tutaj liczyć na przejrzysty system podatkowy zupełnie inny niż polski. Ciekawostką są wyniki, ile średnio czasu potrzebuje polski i niemiecki przedsiębiorca na dopełnienie wszelkich formalności związanych z systemem podatkowym. Polskiemu przedsiębiorcy zajmuje to 271 godzin rocznie, niemieckiemu natomiast 218 godzin rocznie.

Jakie formy działalności gospodarczej w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce w Niemczech mamy do czynienia z poniższymi rodzajami działalności gospodarczej:

 • jednoosobową działalnością gospodarczą Gewerbe
 • spółką cywilną Gesellschaft bürgerlichen Rechts – GbR
 • spółką jawną Gesellschaft bürgerlichen Rechts – GbR
 • spółką komandytową Kommanditgesellschaft – KG
 • spółką komandytową z komplementariuszem będącym spółką z o.o. – GmbH & Co. KG
 • spółką z o.o. z niskim kapitałem zakładowym Unternehmergesellschaft – UG
  tradycyjną spółką z o.o. Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH
 • spółką akcyjną Aktiengesellschaft – AG
 • spółką komandytowo – akcyjną Kommanditgesellschaft auf Aktien – KgaA
 • samodzielnym lub m oddziałem firmy w Niemczech Niederlassung/Betriebsstätte

Na szczególną uwagę na powyższej liście zasługuje spółka z o.o. z niskim kapitałem zakładowym. To rozwiązanie, dzięki któremu można ominąć tradycyjny limit wnoszonego kapitału dla niemieckich spółek GmbH, który wynosi 25 tysięcy euro. W przypadku spółek z niskim kapitałem zakładowym, który może wynieść nawet 1 euro występuje jednak obostrzenie, że właściciel spółki do momentu osiągnięcia limitu wynoszącego 25 tysięcy euro musi przeznaczać ¼ zysku na jego uzupełnianie.

Kolejną ważną informacją jest również ta, że osoby wykonujące niektóre z wolnych zawodów, mogą świadczyć swoje usługi na terytorium Niemiec bez rejestracji firmy. Są to między innymi: lekarze, inżynierzy, tłumacze oraz doradcy finansowi. Osoby te zobowiązane są jednak dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym.

Działalność gospodarcza w Niemczech niezwiązana z wykonywaniem wolnego zawodu

Osoby, które zamierzają założyć działalność gospodarczą niezwiązaną z wykonywaniem wolnego zawodu, muszą zarejestrować firmę w urzędzie Gewerbeamt. W tym wypadku potrzebne jest niekiedy pozwolenie na wykonywanie zawodu czy zaświadczenie o niekaralności. Konieczne będzie też złożenie wizyty w urzędzie skarbowym i wybranie odpowiedniej formy opodatkowania działalności.

Spółki kapitałowe – co warto wiedzieć na ich temat?

W ramach założenia spółki innej niż spółka cywilna, przedsiębiorca zmuszony jest do dokonania rejestracji w specjalnym niemieckim rejestrze, który jest odpowiednikiem naszego polskiego KRS-u. Spółki osobowe ponoszą opłatę rejestracyjną w kwocie 250 euro, natomiast spółki z o.o. 400 euro, a akcyjne 500 euro.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o formalności, jakich przedsiębiorca musi dopełnić w Niemczech, aby założyć własną firmę okazują się zdecydowanie mniej skomplikowane. Poświęcony czas jest krótszy, a co więcej, można uzyskać sporą pomoc doradców na każdym etapie zakładania własnej działalności gospodarczej. Na rynku niemieckim istnieje szeroki wybór firm z profesjonalnymi usługami doradczymi świadczonymi właśnie dla Polaków, co jest oczywiście niewątpliwie istotnym atutem. Prowadząc firmę w Niemczech można liczyć na o wiele większe zyski i lepsze prosperowanie firmy niż w Polsce.

Poza tym można współpracować tam na korzystnych warunkach z tamtejszymi podmiotami gospodarczymi, jak i polskimi firmami. Warto pamiętać, że decyzja o założeniu działalności gospodarczej w Niemczech, koniecznie powinna być podjęta po wcześniejszej analizie własnych możliwości, jak i analizie rynku oraz konkurencji. Istotną kwestią będzie też sporządzenie profesjonalnego biznesplanu, dzięki któremu sam przedsiębiorca będzie w stanie ocenić własne umiejętności oraz wyeliminować pewne błędy, które mogłyby mieć zły wpływ na całokształt funkcjonowania firmy.

Takim warto dokładnie przyjrzeć się już na samy starcie, aby nie dopuścić do pojawienia się poważnych problemów. Bardzo istotna jest też świadomość, że na wstępne działań, konieczne będzie posiadanie pewnej określonej sumy pieniędzy. Potrzebna będzie ona do zainwestowania w koszty rejestracji, wynajmu lokalu, usług księgowych czy też usług doradcy podatkowego.

Dlaczego Polacy emigrują na zachód?

0

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej rozpoczęła się fala emigracji zarobkowej, która trwa do dzisiaj. Wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. W początkowych latach tej fali emigracyjnej dominującymi kierunkami były Wielka Brytania i Irlandia.

W późniejszym czasie coraz więcej ludzi zaczęło wyjeżdżać do Holandii, Danii, Belgii oraz Norwegii. Odkąd Niemcy otworzyły swój rynek pracy to właśnie tam wyjeżdża najwięcej Polaków. Trend ten będzie się nasilał z uwagi na stosunkowo niewielką odległość. Polacy wyjeżdżają na zachód głównie dlatego, że mogą tam zarobić dużo więcej niż w kraju ojczystym. Dodatkowo na zachodzie łatwiej jest o pracę nawet jeśli nie ma się kwalifikacji. Znajdą ją także osoby po pięćdziesiątce.

To co podoba się Polakom na zachodzie to także rozbudowany system opieki socjalnej. Można tam liczyć na dopłaty do mieszkań, wysokie zasiłki na dzieci. Polakom podoba się także dostęp do sklepów, restauracji z kuchniami całego świata i lepsza opieka zdrowotna. Nic więc na razie nie wskazuje na to aby Polacy mieli zaprzestać wyjazdów na zachód.

ZOBACZ TEŻ